Yenilikçiler ve düzenleyiciler birlikte çalıştığında blockchain gelişecek

Yenilikçiler ve düzenleyiciler birlikte çalıştığında blockchain gelişecek

- in Kripto Para Haberleri
20
0

Düzenleme ve yenilik arasında genellikle algılanan bir gerilim vardır. Toplumumuzun bu iki önemli kısmının birbiriyle çeliştiğine dair yaygın bir anlatı ortaya çıktı. Gerçekte, bu ikisi ortak olarak bir araya geldiğinde, değişimi etkileyebilir ve dünyamızı daha iyi hale getirebiliriz.

Bu hiçbir yerde blockchain endüstrisinden daha doğru değil.

Son birkaç aydır, dünyanın farklı yerlerindeki görünüşte gerici düzenleyicilerin, teknoloji hakkında en bilgili kilit paydaşlardan – yenilikçilerin kendisinden yeterli girdi olmaksızın, silolarda yeni kurallar ve rehberlik oluşturmaya çalıştıklarını gördük.

İlişkili: Stablecoinler, kitle benimseme yaklaşırken düzenleyiciler için yeni ikilemler ortaya koyuyor

Bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) dijital para ortamını önemli ölçüde etkileyecek bir kural önerisi sunduğunda 2020’nin sonunda gördük. Başlangıçta, yıl sonu tatillerinde yalnızca iki haftalık yorum süresine izin verdiler. Nihayetinde, paydaşlardan gelen geri bildirimlerden sonra, FinCEN bu dönemi genişletti. Tüm hesaplara göre, artık daha fazla kural koyma ile ilerlemeden önce endüstri ile anlamlı bir diyalog içine giriyor. Bununla birlikte, o zamandan beri, Mali Eylem Görev Gücü’nden gelen taslak kılavuz, özel sektörden girdi aramadan “eski yöntemi” uygulamak için FinCEN’in yerini aldı.

Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) dijital para birimlerini nasıl gördükleri konusunda kafa karışıklığı yaratan bir genelge yayınladığı Şubat ayında bunu tekrar gördük. Nasıl ilerleyeceğinden emin olmayan blok zincirinden yararlanan birçok gelecek vaat eden finansal teknoloji işletmesinin operasyonlarını duraklattı. Bununla birlikte, Nijerya’daki diğer düzenleyici kurumlar da dahil olmak üzere sektörün içindeki ve dışındaki paydaşların endişelerini dile getirmesinden sonra, CBN artık blok zinciri endüstrisi ile işbirliği yapmaya hazır. Kendilerinin ve diğerlerinin sahip olabileceği endişeleri dengeleyen düzenlemeler geliştirmenin yollarını bulmak için araştırma yapacaklar ve aynı zamanda blok zincirinin değerinin bölgeye fayda sağlamasına izin verecekler.

İlişkili: İyiden çok zarar? Nijeryalı kripto kullanıcıları CBN yasağına inanmıyor

Son zamanlarda Türkiye, Nisan ayında kripto para birimi ile ilgili daha katı kurallar açıkladı, ancak sektörden ve ülkenin büyüyen kullanıcı tabanından gelen güçlü tepkilerin ardından daha yumuşak bir yaklaşımı hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmak için.

İlişkili: Türkiye’de kripto ödemeleri yasaklandı – Bu sadece başlangıç ​​mı?

Yenilikler düzenleyicileri güçlendirir

İlk bakışta, yenilikçiler ve düzenleyiciler garip yatak arkadaşları gibi görünebilir. Düzenleyici kurumların, tüketicileri korumak ve mali suçları caydırmak gibi muazzam bir görevi vardır, bir yandan da ekonomik fırsatları ve finansal katılımı desteklerken – susturmayı değil. Belki de yaygın inanışın aksine, bunlar blok zincirindeki yenilikçilerin düzenleyicilerle paylaştığı değerlerdir.

Bu teknolojinin birçok ülkede ve birçok girişimci ve yenilikçi için doğuşu, tüketicilere daha yüksek düzeyde erişim ve koruma sağlamaktır. Blockchain, düşük maliyetli, verimli ödeme yetenekleri sunarak ve düzenleyicileri daha fazla tüketici koruma araçlarıyla güçlendirerek bu hedefleri daha da ileriye taşıyabilir.

İlk olarak, değişmez, halka açık bir defter, mali suçluları caydırmak ve yakalamak için şeffaflık ve hesap verebilirlik için yeni bir araç haline gelir. Örneğin, Elliptic gibi adli analiz firmaları, halka açık defter bilgilerine dayanarak yasa dışı faaliyetin göstergesi olan modelleri tanımlayabilen araçlar geliştirdiler. Geleneksel bankacılık sisteminden farklı olarak, halka açık bir defter, soruşturmacıların fon hareketlerini görmelerine ve şüpheli faaliyeti suç faaliyetlerini belirlemeden önce – veya bir yöntem olarak belirlemelerine olanak tanır.

İkinci olarak, blok zinciri ağları, protokol düzeyinde yerleşik uyum işlevselliğine sahip olabilir. Örneğin, açık kaynaklı, halka açık bir blok zinciri olan Stellar ağında, dijital varlık ihraç edenler varlıklarına kimin sahip olduğunu kontrol edebilir. Dolandırıcılık, hırsızlık veya düzenleyici eylem meydana geldiğinde geçmiş bir işlemin değerini geri çağırma becerisine duyulan ihtiyacın farkına vararak – geleneksel finansta “geri alma” olarak adlandırılana benzer şekilde – Stellar ağı geliştiricileri bu işlevi etkinleştirmek için özellikler üzerinde çalışıyorlar. Bu çalışma, merkezi olmayan ağların gücünden yararlanmanın ve aynı zamanda uyumluluğu kolaylaştıran merkezi ağlardan cazip özellikler sağlamanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Son olarak, riski daha iyi değerlendiren ve analiz eden uygunluk araçları oluşturan bütün bir işletme ekosistemi vardır. Dolayısıyla, şirketler yalnızca mevcut düzenlemelere uymak için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu araçları gerektiği gibi uyarlamaya hazır yenilikçiler de var. Blockchain teknolojisi, günümüzde uyumlu bir şekilde kullanılabilir ve kullanılmaktadır. Düzenlenen finans kurumları tarafından kullanılan geleneksel müşterinizi tanıyın ve kara para aklamayı önleme uygulamalarını ve halka açık bir defterin sağladığı gelişmiş işlem izleme yeteneklerini kullanır. Bu teknolojik gelişmeler, daha verimli risk değerlendirmelerine kapı açarak finansal tabana yayılmanın önündeki engelleri azaltır. Bu, düzenleme ve yeniliğin birlikte ele alındığında dünyayı nasıl daha iyi hale getirebileceğinin bir kanıtıdır.

Cevap diyalogdur

Düzenleyici alanda son zamanlarda ortaya çıkan şey, blok zinciri ve dijital para birimini düzenlemenin en iyi yollarını belirlemek için paydaşlar (kamu ve özel) arasında açık, işbirliğine dayalı bir diyaloğun önemini güçlendiriyor. Kapalı kapılar ardında düzenleyici çerçeveler oluşturmaya çalışmak veya potansiyel faydalara bakılmaksızın algılanan risklere karşı ani tepkiler olarak inovasyona yaklaşmanın verimli bir yolu değildir.

İlişkili: Kripto şirketleri ve düzenleyiciler arasında bir diyalog ihtiyacı

Bunu doğru yapmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Blok zinciri yenilikçilerinin, düzenleyicileri bu teknolojinin ne olduğu (ve olmadığı) konusunda eğitmelerine yardımcı olmak için masada bir koltuğa ihtiyacı var. Mali piyasalara ve ekonomik fırsata erişimi genişletmek için kritik arayışta yeniliğe izin verirken onların endişelerini ele alarak, bu teknoloji etrafında yönergeleri şekillendirmek için düzenleyicilerle birlikte çalışmak istiyoruz. Blockchain teknolojisi için doğru politika ve düzenleyici çerçevelerin oluşturulması, eğer ortaklık içinde yapılırsa, nihayet düzenleme ve inovasyonun çelişkili olduğu yanılgısına son verebilir. Bu ortaklığın değerini kanıtlamada oynayabileceğimiz rolü dört gözle bekliyoruz.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Candace Kelly dünyanın finansal altyapısını birbirine bağlayan açık kaynaklı bir ağ olan Stellar’ın gelişimini ve büyümesini destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Development Foundation’da hukuk, politika ve hükümet ilişkilerini yönetmekte ve hukuk, politika ve hükümet ilişkilerini yönetmektedir. Candace, profesyonel kariyerine Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nda başladı ve burada 17 yıl boyunca Washington DC’deki liderlik ofislerinde hukuk ve politika danışmanı ve Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde savcı olarak görev yaptı. Williams College’dan Doğu Asya Çalışmaları alanında lisans derecesine ve California Üniversitesi Hastings College of the Law’dan doktora derecesine sahiptir.