Yeni Avustralya İslami finans DeFi platformu ‘şeriat tarafından yönlendiriliyor’

Yeni Avustralya İslami finans DeFi platformu ‘şeriat tarafından yönlendiriliyor’

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan bir ekip, DeFi’nin avantajları ile İslami finansın inançları arasında bir yolda gezinmek için dünyanın ilk “Şeriat rehberliğinde” merkezi olmayan finans platformu olduğunu iddia ettiği şeyi inşa ediyor.

Marhaba Merkezi Olmayan Finans Platformu – Marhaba, Arapça’da “hoş geldiniz” anlamına gelir – önümüzdeki aylarda piyasaya çıkması bekleniyor ve İslam dünyasına Şeriatın temel ilkelerinden haberdar edilen bir DeFi platformu sunmayı amaçlıyor.

Cointelegraph’a konuşan Blockchain Australia Solutions CIO’su ve Marhaba’nın CEO’su ve kurucusu Naquib Mohammed, Şeriata dayalı finansmanın temel bir ilkesinin “hem bir hizmet sağlayan finans kuruluşunun hem de müşterinin finansal işlemde kazanması gerektiğini” vurguladı.

“Topluluğun kapsayıcılığını hedefleyen bir platform ve inanç bilincine sahip Müslümanların herhangi bir tereddüt veya şüphe olmadan gemiye alınabileceği güvenilir bir yer inşa ediyoruz.”

Mohammed, 2020’nin başlarında kurumsal odaklı platform Spherium Finance’i kurduktan sonra, dikkatini dünyanın iki milyarlık Müslüman nüfusuna hitap eden bir platform tasarlamaya çevirdi.

Mohammed, Marhaba ekibinin birçok Arap topluluğunun kripto varlıkları ile ilgili tutumlarını araştırdığını belirtti. O anlattı:

Müslüman ülkelerde, zamanın% 99’unda insanların şunu sorduğunu gördük: ‘Bu simge Helal mi? Bu simge Şeriat uyumlu mu? ” […] İkinci soru şudur: ‘Bunu nereden alıyorsun?’ “

Yeni kripto projelerinin çoğu bir test ağını kurcalayarak ve sosyal medyada yetenekli mem-lordlar arayarak başlarken, Marhaba’nın yolculuğu, Muhammed’in kripto varlık sektörünü de anlayan ve merkezi olmayan finansmanın böyle bir şekilde yürütülebileceğine inanan saygın İslam alimleri aramasıyla başladı. Şeriat düşüncesine bağlı.

İslami “Riba” (tefecilik) kavramı, “yüksek faizli krediler veya agresif türevler” ürünlerinin yanı sıra kumara benzer işlemleri (“Maysir”) yasaklar ve aşırı risk veya şüphe oluşturan (“Gharar”) da yasaklanmıştır. . Muhammed kaydetti:

“Bitcoin’in İslami ekosistemdeki bazı akademisyenler tarafından hala tartışılmasının nedeni, Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğunu kimsenin bilmemesidir. Onu kimin yarattığını bilmiyorsanız – bu, şeyin şüpheli olduğu anlamına gelir. “

Marhaba DeFi, ilk olarak “Şeriat ekranlı jetonlar ve NFT’ler” ile saklama ve transferleri destekleyecek gözetim dışı “Sahal Cüzdan” ı piyasaya sürecek.

Marhaba, platform tarafından desteklenen ürünlerin ve jetonların Şeriat rehberliğinde olmasını sağlamakla görevli “yüksek nitelikli şirket içi Şeriat danışmanlarından” oluşan bir ekip işe alacak. Ekip, kripto veri toplayıcılarında listelenen tokenları en büyüğünden en küçüğüne sistematik olarak değerlendirecek ve onaylandıktan sonra projeleri düzenli olarak gözden geçirecek.

Cüzdanın gelecekteki sürümleri, Marhaba’nın yakında çıkacak olan “etik ticaret”, “maksimize edici ürün paketleri”, merkezi olmayan yardım kuruluşu, ödeme çözümü ve NFT pazar ürünleri ile entegre edilecek.

Mohammed, Marhaba’nın mahsulü maksimize eden kepçelerini “mahsul çiftçiliğinin şeriata uygun bir versiyonu olarak nitelendiriyor.

“Bu tam olarak mahsul tarımı değil, oldukça yenilikçi çünkü kârı en üst düzeye çıkarmanız için farklı yatırım kovaları yapıyoruz.”

Şeriat uyarınca borç vermede faiz alınması yasaklanmış olsa da, Marhaba, mevduat sahiplerinin varlıklarını faiz talep etmeden harekete geçiren borçlanma ve borç verme ürünlerini de araştırıyor.

NFT pazarının bu yılın sonlarına doğru lansmanı planlanıyor ve Marhaba ekibi, platformda simgeleştirmek için geleneksel olarak ilham alan İslami kaligrafi yaratan saygın sanatçılarla birlikte çalışıyor.