Yatırımcıların bilmesi gerekenler

Yatırımcıların bilmesi gerekenler

- in Kripto Para Haberleri
74
0

Sadece bu hafta, Ether (ETH) 4.000 $ ‘ı aşarken, dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) son zamanlarda 63.000 $’ ın üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada Dogecoin (DOGE), Cumartesi Gecesi Canlı’da “Dogefather” Elon Musk’ın ortaya çıkmasından sonra roller coaster yolculuğuna devam ediyor ve dijital sanat eserlerinin, fungible tokenler şeklinde gözü sulandıran fiyatlar hakkındaki haberleri tüm yayınlarda.

Kripto, hoşunuza gitse de gitmese de çok sıcak.

Yine de herkes ikna olmuş değil. Yeni basılmış ABD hazine bakanı Janet Yellen, daha önce kripto para biriminin bir değer deposu olarak meşruiyetini ve istikrarını sorgulamıştı. Sonuçta, son Bitcoin balonunun patladığını sadece üç yıl önceydi. 2017’de BTC’nin 20.000 $ ‘lık zirveye ulaştığı ani bir yükselişin ardından, 2018’deki bir satış, varlığın kraterine girdi ve “Tulipmania” karşılaştırmalarını çekti.

İlişkili: Bitcoin 2020’de güvenilir bir değer deposu olduğunu kanıtladı mı? Uzmanlar cevap

Bitcoinerlere bu yeni, değişken ve esrarengiz teknolojiye olan gayretli destekleri nedeniyle “kültistler” deniyor. Ancak kafanız karışmasın: bu sadece teknoloji meraklıları ve kripto para birimine dalmakta olan Elon Musk gibi eksantrik milyarderler değil. JPMorgan’dan PayPal’a, iyi niyetli Wall Street bluebloods ve Silicon Valley’deki sadık kişiler Bitcoin’i büyük bir şekilde satın alıyor.

İlişkili: PayPal’ın kripto entegrasyonu kriptoyu kitlelere getirecek mi? Uzmanlar cevap

Dolaşımdaki BTC miktarı şu anda bir trilyon doları aşıyor. Yatırım devleri ve ödeme firmaları dahil olmak üzere büyük finans kuruluşlarının çoğu artık kripto para birimini destekliyor ve perakende yatırımcıların ilgisi artıyor. Bitcoin, küresel finansal sistemin giderek daha önemli bir parçası haline geliyor.

Aynı zamanda, farklı yönetim organları geçtiğimiz 10 yıl içinde bir kripto para birimi kurallarını bir araya getirdiği için Bitcoin hala düzenleyici bir gri alanda varlığını sürdürüyor. Çoğu durumda, kripto para birimi yönetişimiyle ilgili en temel ilkelerden bazıları hala tartışmaya açık olduğundan, bu yama, ana akım yatırımcılara pazarda güven vermek için yeterli değildir. Örneğin, kripto para birimleri varlık veya menkul kıymet olarak kabul edilir mi? Bu, kime sorduğunuza bağlı …

Yatırımcıların kripto düzenlemeleri hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Bitcoin ve genel olarak kripto para birimleri hakkındaki en büyük yanlış anlamalardan biri, piyasanın bir tür “Vahşi Batı” olduğudur: düzenleyicilerin kapsamı dışında ve dolandırıcılar, kanun kaçakları ve dolandırıcılarla dolu. Bu kesinlikle doğru değil.

ABD’deki ve diğer yetki alanlarındaki tüketicilere dokunan herhangi bir işletme, dijital varlıklar için de geçerli olan bazı düzenleyici standartlara ve kurallara tabidir. Yeni, yıkıcı bir teknolojinin sınırında olduğumuz göz önüne alındığında, kripto para birimleri göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir çerçeve olmayabilir. Ancak tüketicinin korunması, kara para aklamanın önlenmesi, dolandırıcılığın önlenmesi ve diğer alanlarla ilgili çeşitli kurallar, gerçekleşen farklı faaliyetler için geçerlidir. Kripto şirketleri, işleriyle ilgili kuralları yorumlamak ve bunlara ellerinden gelen en iyi şekilde uymak için hukuk firmalarıyla birlikte çalışabilir.

Mevcut kripto kural kitabı, düzenleme yeniliği yakaladığı için son 10 yılda bir araya getirildi. Ancak bu yakında değişebilir: Menkul Kıymetler ve Borsa’nın yeni başkanı olarak, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimleri üzerine dersler vermiş olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı Gary Gensler’in veya CFTC’nin onayı Komisyon veya SEC, mevcut yönetimin dijital varlıkları ciddiye alacağını ve bu yeni ortaya çıkan pazar için kapsamlı gözetim ve düzenleyici rehberlik sağlamaya çalışacağını belirtiyor.

Gensler, dijital para birimleriyle ilgili bir düzenleyici gündemi yürürlüğe koymadan önce Yellen’in kripto incelemesinin tamamlanmasını beklediğini belirtti. Bu arada, Kongre de dikkatle bakıyor. Geçen ay, milletvekilleri, dijital varlıklar hakkındaki mevcut yasal ve düzenleyici çerçeveyi değerlendirmek için endüstri uzmanları ve SEC ve CFTC temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturmak için bir yasa tasarısı sundular.

İlişkili: Biden yönetimindeki pozisyonlara hazır kripto dostu yüzler

Yakın gelecekte kripto para birimi düzenlemeleri ve sektördeki çeşitli iş modelleri açısından ne göreceğimizi tahmin etmek zor. Yine de, tüketicileri aktif olarak koruma, yeniliği teşvik etme ve olumlu bir ekonomik ortam yaratma görevleri olduğunu kabul ettikleri için düzenleyicilerin giderek daha sofistike ve yapıcı hale geldiğini gözlemledik.

Kurumsal yatırımcılar kripto şirketlerine nasıl güvenebilir?

Son yıllarda bu kafa karıştırıcı düzenleyici zeminde ortaya çıkan çok sayıda kripto şirketi ile, kurumsal yatırımcıların dijital varlıklarını emanet edecek bir ortak seçerken hangi tuzaklardan kaçınmaları gerektiğini anlamaları önemlidir. Firmanın nasıl düzenlendiğini, web sitesinde kamuya açık olması ve düzenleyicinin web sitesinde doğrulanması gereken bilgileri bilmek çok önemlidir.

Ek olarak, tüm firmalar aynı olmadığı için her iş modelini anlamaya değer. Getiri ödemenin temel kavramı aynı görünebilir, ancak risk profili oldukça farklı olabilir. Bir firma nasıl çalıştığı ve getiri yarattığı konusunda şeffaf değilse, endişe nedeni olmalı ve oranları rakiplerinden maddi olarak farklıysa, nedenini anlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Her zaman küçük yazıları okuyun!

Bazı şirketler, hafif düzenlemelerle bilinen yetki alanlarında çalışmayı tercih edebilir, ancak süpürgelik gözetimi, güven ve uzun vadeli iş inşa etme pahasına gelir. Çalışmaya değer herhangi bir şirket, düzenleyicilerle proaktif ve işbirliğine dayalı bir duruşa sahip olacaktır. Gezinmesi karmaşık bir ortamdır ve başlangıç ​​şirketleri için pahalı olabilir, ancak uzun vadeli değer yaratmanın maliyetinin bir parçasıdır.

Dijital devrimin ön saflarında yer almak isteyen kripto para birimi borç verenlerinin, düzenleyicilerle diyaloğu gelip karşılaması gereken düzenleyici revizyonu benimsemesi gerekiyor. Yatırımcılar şeffaflık, uygunluk, uzmanlık ve adalete değer veren firmalarla ortaklıklar aramalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerileri içermiyor. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Camilla Churcher Celsius Network’te küresel iş geliştirme başkanıdır. Camilla, geleneksel finansal hizmetler, Wall Street şirketleri ve fintech girişimlerinde engin deneyime sahiptir. Yüksek Lisansını Edinburgh Üniversitesi’nde aldıktan sonra Camilla, Morgan Stanley ve ardından Citigroup için analist olarak başlayarak finans kariyerine başladı. Camilla, en önemlisi, Bank of America’nın ana aracılık satışları müdürü olmadan önce Credit Suisse’de ana türev hizmetler direktörü olarak görev yaptı. Celsius’a katılmadan önce, en son görevi kurumsal bir dijital varlık borsası olan LGO’da satış müdürüydü.