Veriler, ‘CME’nin sona ermesinden önce Bitcoin fiyatının düştüğü’ iddiasının bir efsane olduğunu gösteriyor

Veriler, ‘CME’nin sona ermesinden önce Bitcoin fiyatının düştüğü’ iddiasının bir efsane olduğunu gösteriyor

- in Kripto Para Haberleri
31
0

Tarihsel olarak, Bitcoin (BTC) aylık vadeli işlemlerini ve opsiyonların sona ermesini çevreleyen faaliyetler, yükseliş momentumunu zayıflatmakla suçlandı. 2019’dan birkaç çalışma, CME vadeli işlemlerin uzlaşma tarihinden 40 saat önce BTC fiyatında ortalama% 2.3’lük bir düşüş buldu.

Bununla birlikte, Cointelegraph’ın Haziran 2020’de bildirdiği gibi, etki azaldı. 2020, CME’nin sona ermelerinin olası olumsuz etkilerini reddetmiş gibi görünse de, şimdiye kadar, cari yıl bu teoriyi doğruluyor gibi görünüyor. Bitcoin’in fiyatı, 2021’in ilk üç ayında vadeli işlemlerin ve opsiyonların vadesinin dolması öncesinde bastırıldı.

CME’nin sona ermesinden önceki ve sonraki Bitcoin performansı, USD. Kaynak: TradingView

Bazı yatırımcılar ve tüccarlar, son vadeli işlemlerin ve opsiyonların sona erme tarihlerinin ardından Bitcoin’in inanılmaz rallisinin bir trend haline geldiğine dikkat çekti.

BTC, sürenin dolmasını takip eden günlerde etkili bir şekilde yükseldi, ancak bu analizi genişletmek, tatmin edici olmayan bir eğilimi ortaya çıkarıyor.

Art arda üç olay bir eğilimi kanıtlamaz

Kripto para birimi% 788 kazanç sağladığından, son 13 ay Bitcoin için olağanüstü bir şey değildi. Ağustos 2020, BTC% 7,5’lik bir olumsuz performans sergilediği için en kötü ay oldu. Bu nedenle, ay içinde rastgele başlangıç ​​noktaları seçmek muhtemelen benzer bir pozitif eğilim gösterecektir.

Örneğin, bir vekil olarak “son çeyrek” ay evresini kullanırsanız, her olaydan sonra bir rallinin gerçekleşmesi ihtimali çok yüksektir.

“Son Çeyrek” ayından sonra Bitcoin performansı, USD. Kaynak: TradingView

Yukarıda tasvir edildiği gibi, aslında, Bitcoin son altı durumdan beşinde yükseldi. Tek sonuç, olumlu eğilimlerin boğa koşusu sırasındaki istisnadan ziyade norm olduğu olabilir.

Bitcoin’in ay sonu düşük performansının arkasındaki sebeple ilgili bazı açıklamalar olsa da, bunlar sadece hipotezler.

Piyasa yapıcılar ve arbitraj masaları, bir ralliden sonra fiyatı bastırmaktan fayda sağlayabilirken, vadeli işlemlerin uzun vadeli kaldıraçları ve çağrı opsiyonu sahipleri de dahil olmak üzere diğer güçler bunu dengeleyecektir.

Bitcoin fiyatı son yedi vadenin üçünde düşmedi

Bu nedenle, bir boğa piyasası sırasında bir ralli için açıklamalar aramak yerine, olası fiyat baskılamasını vade bitiminden önce analiz etmek mantıklıdır.

CME’nin 2020’de sona ermesinden önceki ve sonraki Bitcoin performansı, USD. Kaynak: TradingView

Hem Ekim hem de Aralık 2020’nin sona ermeleri, bu tarihlerden önce herhangi bir olumsuz baskı oluşturmadı. Bu arada, en son 30 Nisan’ın sona ermesinden önceki beş gündeki% 12’lik pozitif performans, CME etkinliğinin gerçekte ne kadar anlamlı olduğuna dair büyük bir soru işareti koyuyor.

Aylık vadeli işlemlerin öncesinde bir fiyat düşüşü olmadığı ve son yedi durumun üçünde opsiyonların sona ermesi göz önüne alındığında, bu kanıtın temelsiz mitin tabutuna çivi çakması gerekir.

Daha önce de belirtildiği gibi, satıcıların neden belirli tarihlerde daha agresif davrandıklarına dair teoriler geliştirmeye çalışmanın sonuç vermesi olası değildir.

Yukarıda gösterildiği gibi, Bitcoin’in fiyatı son yedi vadenin üçünde düşük performans gösteremedi. Bir boğa koşusu sırasında belirli bir tarihten sonra olumlu bir performansın yaygın olduğu kanıtlandığında% 57’lik bir başarı oranı bir eğilim tanımlamamalıdır.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.