Türk gümrükleri, kaçak Bitcoin madenciliği yapan 500’den fazla teçhizata el koydu

Türk gümrükleri, kaçak Bitcoin madenciliği yapan 500’den fazla teçhizata el koydu

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Türk gümrük uygulamaları, ülkedeki yasadışı Bitcoin (BTC) madencilik ekipmanına karşı rekor kırdığı söylenen yasadışı bir kaçakçılık operasyonunu durdurdu.

Bir ihbar aldıktan sonra, Türkiye’nin Gümrük Koruma’nın kaçakçılıkla mücadele ve istihbarat ekipleri, bu haftanın başlarında İzmir Karabağlar’da bir depoya baskın düzenleyerek kapalı karton kutularda 501 ASIC Bitcoin madencilik kulesi buldu.

Gümrük idaresi, ele geçirilen teçhizatın tahmini değerini 5 milyon Türk lirası veya 600.000 dolar olarak bildirdi. Soruşturma kapsamında dört şüpheli gözaltına alındı. Raporlar, kolluk kuvvetlerinin Türkiye’nin en büyük şehri ve önemli gümrük kontrol noktası olan İstanbul’da bir başka aktif operasyon yürüttüğünü iddia ediyor.

Uygulamaya Özgü Entegre Devreler veya ASIC’ler, Bitcoin madenciliğinin en popüler yoludur, ancak aynı zamanda Elon Musk’un Tesla için Bitcoin ödemelerini kabul etme kararını geri çekmesine neden olan, yaygın olarak bilinen bir sorun olan yüksek elektrik kullanımlarıyla da bilinirler. arabalar.

Bir zamanlar kripto dostu bir ülke olarak bilinen Türkiye, son zamanlarda kripto dolandırıcılıklarını ve işlemlerini izlemeyi hızlandırdı. Geçen ay, Türk kripto borsası Thodex, 150 milyon doların üzerinde kayıpla operasyonlarını durdurdu ve binlerce kullanıcının fonlarına erişememesine neden oldu.

Türk polisinin Thodex soruşturmasında 62 şüpheliyi gözaltına almasından kısa bir süre sonra, başka bir yerel borsa olan Vebitcoin de aynı şekilde kapatıldı.

Daha yakın zamanlarda, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun veya MASAK’ın kripto borsalarını denetleme ve denetleme konusunda tam yetkiye sahip olduğunu duyurdu. Dolandırıcılık ve yasa dışı para kaçakçılığına karşı bir önlem olarak, Türkiye’de varlığı olan herhangi bir kripto borsası artık 10.000 Türk lirasının (1.200 $) üzerindeki kripto işlemlerini MASAK’a bildirmek zorunda.

Yerel blockchain ve kripto uzmanları, ekosistemde dolandırıcılığı önlemek için Türkiye’nin net bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir.