Sygnia CEO’su Elon Musk’ı iddia edilen Bitcoin pompası ve dökümü için eleştiriyor

Sygnia CEO’su Elon Musk’ı iddia edilen Bitcoin pompası ve dökümü için eleştiriyor

- in Kripto Para Haberleri
10
0

Güney Afrika’nın en zengin kadınlarından biri ve finansal hizmetler şirketi Sygnia’nın CEO’su Magda Wierzycka, Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto fiyatlarını manipüle ettiği konusundaki son iddialar hakkında yetkililer tarafından muhtemelen soruşturulacağını söyledi – eğer hedefi neredeyse başka bir şey olsaydı. Bitcoin.

Bruce Whitfield ile yaptığı röportajda para gösterisi Wierzycka, bu hafta Musk’ın Bitcoin (BTC) fiyatıyla ilgili son sosyal medya etkinliğinin, Bitcoin daha geleneksel bir şirket olsaydı, onu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC tarafından soruşturma konusu yapması gerektiğini söyledi. SEC daha önce Tesla CEO’sunu 2018’de yanlış ve yanıltıcı tweetler yayınlamakla suçlamıştı ve bu yılın başlarında Dogecoin yanlısı (DOGE) tweetleri için onu araştırdığı söyleniyordu.

“ [Bitcoin] Gördüğümüz volatilite, Elon Musk tarafından piyasa manipülasyonu dediğim şeyin beklenmedik bir işlevi” dedi Wierzycka. “Bu, borsaya kayıtlı bir şirketin başına gelirse, soruşturmaya alınır ve ciddi şekilde cezalandırılır. [the] SEC.”

Sygnia CEO’suna göre Musk, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC alımından bahsedenler de dahil olmak üzere tweet’ler yazarak Bitcoin’in (BTC) fiyatını bilerek artırdı ve ardından “pozunun büyük bir bölümünü zirvede sattı”. Musk’ın Bitcoin hakkındaki kamuoyu açıklamalarının yanı sıra Tesla’nın kripto para birimini bir ödeme şekli olarak kabul etme konusundaki pozisyonunu tersine çevirmesi fiyat manipülasyonunu oluşturuyor.

İlişkili: İlkel kibir ve açgözlülük: Elon Musk kripto manipülasyonu için çarptı

Birçoğu Musk’ı Twitter gönderileri ve halka açık görünümü aracılığıyla Bitcoin ve DOGE gibi diğer kripto para birimlerinin fiyatını manipüle ettiği iddiasıyla eleştirdi. Cumartesi gecesi canlı — Tesla CEO’su “The Dogefather” adlı bir karakter olarak göründü ve jetona “koşuşturma” olarak atıfta bulundu. Geçen hafta, tokenin fiyatını 0,06 dolardan 0,28 dolara iten bir dizi tweet’te CumRocket (CUMMIES) projesinden de bahsetti.

Birçok kripto tüccarı Musk’ın pompaladığı bazı projelere yatırım yaparak kazanç elde etmiş olsa da, tüm kripto para birimlerinin en büyük piyasa değerine sahip Bitcoin’in fiyat manipülasyonu hakkındaki iddialar özellikle bazıları için endişe verici. Kripto varlığının fiyatı, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.899$’a ulaşmasından bu yana %43’ten fazla düştü ve yayınlandığı tarihte 36.870$’dı. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı geçen ay 30.000 dolara kadar düştü.

Wierzycka, “Bitcoin ile gördüğümüz şey, çok güçlü ve etkili bir kişi tarafından yapılan fiyat manipülasyonudur” dedi.