Stablecoinler, kitle benimseme yaklaşırken düzenleyiciler için yeni ikilemler ortaya koyuyor

Stablecoinler, kitle benimseme yaklaşırken düzenleyiciler için yeni ikilemler ortaya koyuyor

- in Kripto Para Haberleri
20
0

Stablecoinler, düzenleyicilere özel zorluklar sunar. Stabilcoin için üzerinde mutabık kalınan tek bir tanım olmamasına rağmen, yaygın olarak kullanılan tanımların ortak paydası, stabilcoinlerin belirli bir para birimi, varlık veya bu tür para birimleri / varlıklar havuzuyla ilgili olarak istikrarlı bir değer sağlamak için tasarlanmasıdır. Böyle bir istikrar mekanizmasına sahip olmayan ve değerleri bazen büyük ölçüde dalgalanma eğilimi gösteren normal kripto para birimleriyle karşılaştırılırlar.

İlişkili: Tüm risk, kazanç yok mu? Stabilcoinlerin belirsiz tanımı sorunlara neden oluyor

Stablecoinler tek tip bir kategoriyi göstermez, ancak yasal, teknik, işlevsel ve ekonomik açıdan önemli ölçüde değişebilen çeşitli kripto araçlarını temsil eder. Adına rağmen, bu varlığın belirli tasarım özelliklerine ve yönetim mekanizmalarına bağlı olan istikrarı garanti etmediğini vurgulamak önemlidir.

İlişkili: Algoritmik stabilcoinler gerçekten istikrarlı değil, ancak konsept kendini geri alabilir mi?

Stabilcoinlere düzenleyici dikkat

Stablecoinler, ilk stabilcoin olan Tether’in (USDT) piyasaya sürüldüğü 2014 yılından bu yana yükselişte ve birkaç yıl içinde blockchain ekosisteminde önemli bir dijital varlık haline gelmelerine rağmen, pek fazla düzenleme ilgisini çekmediler. Bu durum, Facebook’un kurucu şirketlerinden biri olduğu Libra Derneği’nin Haziran 2019’da Libra projesini duyurmasıyla birdenbire değişti.

İlişkili: Stabilcoin’in yolu: İstikrar, güven ve ademi merkeziyetçiliğe doğru bir yolculuk

Hemen hemen, dünyanın dört bir yanındaki birçok finans otoritesi – Finansal İstikrar Kurulu, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Bankası, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ve ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi de dahil olmak üzere – Libra hakkında güçlü açıklamalar yaptı. duyarlılık, ciddi potansiyel riskleri vurgulayarak ihtiyatlı ve endişeliydi.

İlişkili: Facebook Libra nasıl uyumluluk arıyor, ancak 2020’ye kadar başlamayabilir

Libra’nın küresel olma ve milyarlarca kullanıcıya kullanıcı merkezli bir sosyal ağ platformu aracılığıyla erişme potansiyeli, stabilcoinlere tamamen yeni bir boyut ortaya koydu. Küresel nüfusun yaşamlarına halihazırda sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş bir platform aracılığıyla küresel ancak hızlı, ucuz, kolay, sorunsuz bir ödeme çözümünün potansiyel etkisi gerçekten çok geniş kapsamlı olacaktır. Yetkililer, potansiyel ölçeği, sınırsız olması ve ekonomiler ve finansal sistemler üzerindeki etkisi nedeniyle bu kripto varlığının özel ilgi gerektirdiğini fark ettiler.

Sonraki aylarda, stabilcoinleri analiz eden birçok resmi rapor ve belge, ECB, G7, FSB, Mali Eylem Görev Gücü ve Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü gibi kuruluşlar tarafından üretildi. Finansal istikrar riskleri ve tüketicinin ve yatırımcının korunmasına ilişkin endişeler, Kara Para Aklamanın Önlenmesi, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele, veri koruma, piyasa bütünlüğü ve parasal egemenlik ile rekabet, para politikası konuları dahil olmak üzere çoğunlukla riskleri ve zorlukları vurguladılar. siber güvenlik, operasyonel direnç ve yasal belirsizlikler.

Libra Derneği, çok sayıda resmi açıklama ve rapor arasında, Nisan 2020’de yeniden tasarlanmış bir Libra 2.0 projesi duyurdu ve kısa bir süre sonra, madeni para, Libra’yı çevreleyen tartışmalardan uzaklaştırmak amacıyla Diem olarak yeniden markalandı.

İlişkili: Yeni isim, eski sorunlar? Terazi’nin Diem olarak yeniden markalaşması hala zorluklarla karşı karşıya

Stablecoins ve Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Para Birimi Denetleyici Ofisi, dijital varlıklarla ilgili üç yorum mektubu yayınlayarak tartışmaya aktif olarak katkıda bulunuyordu. Temmuz 2020’deki ilk mektup, ulusal bankaların dijital varlıkları müşterileri adına gözaltında tutabilecekleri sonucuna vardı. Eylül 2020’deki ikinci mektup, ulusal bankaların müşterileri adına stabilcoin rezerv hesapları tutabileceği sonucuna vardı. Son olarak, Ocak 2021’de yayınlanan son mektup, ulusal bankalara ve federal tasarruf derneklerine, bağımsız düğüm doğrulama ağlarına (yaygın bir şekli dağıtılmış defter olan) düğüm olarak katılma ve ödeme faaliyetlerini ve diğer işlevleri kolaylaştırmak için stablecoin kullanma izni verdi. .

OCC, diğer elektronik olarak depolanan değer sistemleri gibi, stabilcoinlerin de para biriminin elektronik temsilleri olduğunu kabul eder. Değer daha geleneksel bir şekilde saklanmak yerine, bir stabilcoin’de temsil edilir, ancak bu yalnızca teknolojik bir ayrım oluşturur ve temeldeki faaliyeti veya izin verilebilirliğini etkilemez. Potansiyel riskleri ele almak için bankalar, yürürlükteki yasalar ve güvenli bankacılık uygulamaları ile tutarlı kalarak, mevcut düzenleme ve uyum gerekliliklerine uygun hareket etmelidir.

Öte yandan, Aralık 2020’de, ABD Kongresi görev süresinin bitiminden hemen önce, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasası taslağı, stabilcoinlerin düzenleyici gözetiminde önemli artışlar öneren ve tüm stabilcoinleri gerektiren bir taslak tanıtıldı. ihraççıların bir bankacılık sözleşmesine sahip olması, birden çok federal kurumdan lisans alması ve bankacılık düzenlemelerini takip etmesi. Tasarı, yasama sürecinin ilk aşamalarında ve henüz Temsilciler Meclisine sunulmadı.

İlişkili: Stable Street’te bir kabus: Merkezi stabilcoinler mahkum olabilir

Sabit paralar ve Avrupa Birliği

Bu arada, AB Komisyonu, Eylül 2020’de, finansal istikrar ve istikrarlı para politikasına yönelik potansiyel riskleri, özellikle de olma potansiyeline sahip olanları ele almayı amaçlayan, Kripto Varlıklarda Piyasalar veya MiCA hakkında kapsamlı bir düzenleme önerisi yayınladı. yaygın olarak kabul gören ve sistemik. MiCA, ısmarlama bir düzenleyici çerçeve sağlar ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve ihraççıları için tek tip bir kurallar dizisi oluşturur.

İlişkili: Avrupa, kripto varlıkları için düzenleyici çerçevenin uygulanmasını bekliyor

Önemli potansiyele sahip istikrarlı paralar için MiCA, daha güçlü sermaye, yatırımcı ve denetim gereksinimleri dahil olmak üzere daha sıkı uyum yükümlülükleri getirir. Yönetişim, çıkar çatışmaları, rezerv varlıklar, saklama, yatırım ve teknik incelemenin yanı sıra, özel olarak yetkilendirilmesi gereken hizmet sağlayıcıların yetkilendirme ve çalışma koşullarına ilişkin hükümleri kapsayacaktır. Gereksinimler, ihtiyatlı korumaları, organizasyonel gereksinimleri ve fonların korunmasına ilişkin kuralları içerir. Ek olarak, kripto varlık saklama dahil belirli hizmetler için daha özel gereksinimler geçerli olacaktır; ticaret platformları; kripto varlıklarının değişimi; emirlerin alınması, iletilmesi ve uygulanması; ve kripto varlıkları hakkında tavsiyeler.

MiCA, stabilcoinleri düzenlemeye yönelik en kapsamlı girişimlerden biridir ve finansal düzenlemelerle yönetilmeyen stabilcoinleri hedefler. AB düzenleyicileri, düzenleyici çerçevenin dışında stabilcoin bırakmak istemiyorlar. MiCA tanımlarına girmeyen (örneğin, Tether) ve yasal gereklilikleri karşılamayan stabilcoinlerin sunulması ve ticaretine AB içinde izin verilmeyecektir. Diğer yargı bölgelerinde gelişen belirli stabilcoin ürünlerine düzenleyici onayın reddi, düzenleyici arbitraj yapılmasına neden olabilir.

Çıkarımlar

Dünya genelindeki mevcut düzenleyici incelemeler, büyük ölçüde potansiyel riskleri araştırmaya ve vurgulamaya yöneliktir. Stabilcoin’lerin faydaları ve daha ucuz, daha hızlı ve sorunsuz ödemelerin avantajları (sınır ötesi para havaleleri dahil) daha az vurgulanmıştır ve çoğunlukla kabul edilmiştir.

Küresel sabit paralarla ilgili önemli bir düzenleyici zorluk, çeşitli ekonomiler, yetki alanları, yasal sistemler ve farklı ekonomik kalkınma ve ihtiyaç düzeylerinde düzenleyici çabaların uluslararası koordinasyonudur. Yasal ve düzenleyici çerçevelerin uyumlaştırılması çağrıları, veri kullanımı ve paylaşımını yönetme, rekabet politikası, tüketicinin korunması, dijital kimlik ve diğer önemli politika konuları gibi alanları içerir. Düzenleyici zorluklar, stabilcoinlerin yapısı, ekonomik işlevi, teknolojik tasarımı ve yönetişim modellerinde dikkate değer bir çeşitlilikle birleşiyor.

Stablecoinler, gelecekteki DLT tabanlı dijital ekonomi için yapbozun önemli bir parçasıdır ve düzenleyiciler için zorluk, yeniliği destekleyen ve potansiyel riskleri göz önünde bulundurarak yeterli düzenleyici işlem sağlamaktır. Stabilcoinlerin potansiyel küresel erişimi, düzenleyici görevleri büyütür, ancak aynı zamanda yeterli düzenleyici hususların aciliyetini ve önemini güçlendirir.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Bu makale genel bilgi amaçlıdır ve hukuki tavsiye olarak düşünülmemelidir ve alınmamalıdır.

Agata Ferreira Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve diğer bazı akademik kurumlarda konuk profesördür. Ortak ve medeni hukuk sistemleri altında dört farklı yargı alanında hukuk okudu. Agata, önde gelen bir hukuk bürosunda ve bir yatırım bankasında on yıldan fazla bir süredir İngiltere finans sektöründe hukuk uyguladı. AB Blockchain Gözlemevi ve Forumu’nda bir uzmanlar panelinin ve Avrupa için Blockchain için bir danışma konseyinin üyesidir.

İfade edilen görüşler yazara aittir ve Üniversite veya bağlı kuruluşlarının görüşlerini yansıtmayabilir.