Sektörü ele geçirmek mi? Token halka arzları, 200 tonluk küresel sermaye piyasasını hedefliyor

Sektörü ele geçirmek mi? Token halka arzları, 200 tonluk küresel sermaye piyasasını hedefliyor

- in Kripto Para Haberleri
26
0

Mayıs ayının başlarında, Cebelitarık merkezli bir blockchain ticaret platformu olan INX Limited, ilk halka arz yoluyla gerçekleşen INX token satış etkinliğinin tamamlandığını duyurdu. Etkinlik, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir kripto varlık halka arzını onayladığı ilk kez oldu.

SEC, çoğu kripto varlığını menkul kıymet olarak nitelendirmesinde tutarlı olmuştur. Gerçekten de, bu duruş, komisyonun 2017 ve 2018’in ilk madeni para teklifi sırasında dijital varlıklar çıkaran girişimlere karşı kampanyasının ön saflarında yer aldı.

Düzenlenmiş güvenlik jetonu teklifleri veya STO’lar, o zamandan beri jeton tabanlı bağış toplama için bir sonraki büyük şey olarak selamlandı ve ICO’lar, dünya çapında birçok finansal düzenleyici tarafından aforoz olarak kabul edildi. Aslında, birkaç ülkedeki yetkililer, dijital varlık belirteçleri aracılığıyla düzenlenmiş sermaye artırma faaliyetleri için yasal çerçeveler oluşturdu.

INX token 125 milyon dolarlık halka arz

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere INX, 3 Mayıs’ta 125 milyon dolarlık SEC onaylı token halka arzını tamamladığını duyurmuştu. Haber, Ağustos 2020’de başlayan yeni token teklif sürecine bir son verdi.

O zamanlar, şirketin SEC tarafından onaylanan bir STO aracılığıyla 117 milyon dolar toplamak istediği bildirildi. Sonunda, dijital token halka arzına katılan 7.200’den fazla perakende ve kurumsal yatırımcı ile blockchain ticareti birimi, başlangıçtaki hedefini 8 milyon doların üzerinde aştı.

Gerçek halka açık token halka arz turu, özel satış sırasında kazanılan 7,5 milyon dolara ve Toronto Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bir özel sermaye plasmanından 32,2 milyon dolara ek olarak 85 milyon dolar hasılat elde etti. INX’in, kripto ve menkul kıymet belirteçleri için planlanan ticaret platformunu kurmak için toplanan fonları kullanacağı bildiriliyor.

Gerçekten de INX’in, platformunun STO’lar aracılığıyla bağış toplamak isteyen ABD firmaları için listeleme ortağı olarak hareket ettiği bir durum öngördüğü bildiriliyor. Bu nedenle, dijital varlıklar için alım satım hizmetleri sağlamanın yanı sıra, planlanan INX değişimi, müşterilerin menkul kıymet jetonları ihraç etmesine ve satmasına da izin verecektir.

Cointelegraph’a bir notta, INX’in kurucu ortağı Shy Datika, şirketin halihazırda işlem platformu faaliyete geçtiğinde kendi menkul kıymet jetonlarını başlatmak için bekleyen 30 firmaya sahip olduğunu açıkladı. Datika’ya göre, dijital varlığın benimsenmesi kurumsal yatırımcılar arasında zemin kazanıyor.

INX’in token IPO’su, kripto para birimlerinin sermaye oluşumu için uygun olduğuna dair ilk elden kanıt sağlar. Mayıs ayının başlarında yaptığı açıklamanın bir parçası olarak, blockchain ticaret şirketi, token halka arz sırasında toplanan fonların yarısının Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve USD Coin (USDC) stablecoin’deki kripto ödemelerinden geldiğini ortaya çıkardı.

Gerçekten de INX, halka arzın başarısının bir kısmını, dünyanın dört bir yanındaki 75 ülkeden hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların “mavi gökyüzü kısıtlamalarına” rağmen kripto ödemeleri yoluyla katılabilmelerine bağladı – ABD’deki genellikle devlet düzeyindeki dolandırıcılıkla mücadele yasaları uluslararası aboneleri olan menkul kıymet ihraççıları için devreye girer.

Aslında, INX o sırada 61.000’den fazla yatırımcının token halka arzına ilgi duyduklarını ancak yukarıda belirtilen kısıtlamalar nedeniyle yatırım yapamadıklarını bildirdi.

Yeni sermaye piyasasının merkezinde dijital menkul kıymetler

Yaklaşık 200 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen küresel sermaye piyasası, genellikle kripto ve blok zinciri bozulması için olgunlaşmış olarak görülüyor. DeFi olarak da bilinen ademi merkeziyetçi finanstan, gerçek dünyadaki varlıklarla arayüz oluşturmak için rampalara doğru çalışan ilkellerden, yeni teknolojiyi mevcut protokollerine uyarlamak için dönen eski finansal kurumlara kadar, hisse senedi piyasasının sayısallaştırılması gündemde gibi görünüyor. birçok paydaş.

Datika, token halka arzının tamamlandığını duyururken bu yükselen eğilime de değindi, hatta eğilimi şirketin hedeflerinin önemli bir parçası olarak vurguladı. O sırada INX yöneticisi, şirketin, dijital menkul kıymetlerin sermaye artırıcı araçlar olarak hisse senetlerinin yerini aldığı “Sermaye Piyasaları 2.0” adlı yeni bir paradigma öngördüğünü belirtti.

Datika’ya göre, finansal varlıklar blockchain teknolojisine dönerken, kripto para borsaları bu yeni paradigmada merkez aşamasını alacak. INX’in baş işletme sorumlusu Douglas Borthwick, kripto ve blok zincirinin küresel sermaye piyasasında önemli bir çöküntü yaratma potansiyeli hakkında yorum yaparak Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Küresel Sermaye Piyasaları şu anda bir zaman tünelinde sıkışmış durumda. Örnek olarak ABD hisse senetlerini ele alalım. Haftanın 5 günü 9.30’dan 16.00’ya kadar açıktır. Bu arada, dijital menkul kıymetler ticareti 24/7/365. ABD hisse senetleri bir Transfer Aracısı gerektirirken, Dijital Menkul Kıymetler değişmez sahiplik ile blok zincirine yerleşir. ABD hisse senetleri kara para aklama için bir araç olarak kullanılabilir. Dijital Varlıklar, özerk KYC ile oluşturulabilir [Know Your Customer] ve AML [Anti-Money Laundering] blok zincirinde beyaz listeye ekleyerek. “

Bununla birlikte, likidite eksikliği, menkul kıymet belirteçlerinin küresel sermaye piyasasına girişleri desteklemek için herhangi bir önemli ağırlığı taşımadan önce çözülmesi gereken önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Blockchain ticaret platformu CoinLinked’in CEO’su Jenny Q. Ta için bu sorunun çözümü, piyasada daha fazla güvenlik tokenine sahip olmaktır. Cointelegraph ile yaptığı bir görüşmede Wall Street emektarı şunları söyledi:

“Sadece piyasada bulunacak menkul kıymet jetonlarının miktarına ihtiyacımız yok, aynı zamanda kaliteli jetonlara sahip olmak da çok önemli. Alanın likidite için sadece ABD’de değil, küresel olarak listelenmesi için kesinlikle çok daha fazla güvenlik jetonuna ihtiyacı var, bu yüzden gerçekçi olarak biraz zaman alacak. “

Bu nedenle, likidite STO’lar için büyük bir tıkanma noktası olduğundan, son zamanlarda bu tür tekliflerde bir artış görmek şaşırtıcı değildir. Bu eğilim, Asya ve Avrupa’daki başlıca ekonomik yetki alanlarındaki bir dizi olumlu düzenlemeyle de teşvik edildi; düzenleyiciler, ihraççılar yerleşik düzenleyici hükümleri takip ettikleri sürece belirteç tekliflerini açıkça kabul ediyor.

SEC, Aralık 2020’de menkul kıymet belirteçlerinin komisyoncu-satıcılarının beş yıllık bir uygulama tatilinden yararlanacağını belirtti. Almanya’da, finansal düzenleyiciler dijitalleştirilmiş menkul kıymetleri resmen tanıdı ve İsviçre makamları, STO’lar da dahil olmak üzere pazarın çeşitli yönlerini kapsayan tam spektrumlu kripto düzenlemeleri getiriyor.

Dünyanın dört bir yanından STO’nun öne çıkan özellikleri

Bu alandaki ilerleme sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yer almıyor. Nisan ayında Japon finans devi SBI, Japonya’daki ilk perakende STO’sunu başlattı – SBI Securities tarafından ihraç edilen şirket tahvilleri. Etkinlik, blok zinciri tabanlı sistemlerin menkul kıymet ihracı için gerekli olan olağan merkezi menkul kıymet saklama altyapısını değiştirme yeteneğini gösterdi.

SBI’nin perakende STO’su, Japonya’nın biraz olgunlaşmış kripto ve blok zinciri yasalarının bir kanıtıdır ve katılımcılar için katı ama net bir kurallar dizisi sağlar. Ülkenin, STO meseleleri için kendi öz düzenleyici organizasyonu olan Japonya Token Teklifi Derneği bile var.

Bununla birlikte, April’ın STO’su, SBI’nin arenaya ilk baskısı değildi. Ekim 2020’de, Japon finans şirketi, şirketin esport oyun yan kuruluşu olan SBI e-Sports’un güvenlik belirteci hisselerini tahsis etmeyi planladığını duyurdu.

Mart ayında, Kanadalı blockchain teknolojisi firması Blockstream, şirketin Bitcoin madencilik faaliyetlerine bağlı bir güvenlik belirteci başlattı. Bitcoin madencilik hisse senetlerine maruz kalmanın yanı sıra, Blockstream Mining Note güvenlik belirteci, üç yıllık bir hak kazanma süresinin ardından mayınlı BTC’nin sahipliğini de veriyor.

Blockstream’in güvenlik belirteci, STO’ların yatırımcılar için doğrudan kripto para birimi sahipliği için bir yol olabileceğini gösteriyor.

Diğer yeni STO ihraççıları arasında süper otomobil üreticisi Mazzanti Automobili ve Japon bankası Sumitomo Mitsui, SEC’e kayıtlı dijital menkul kıymet ihraç platformu Securitize ile Japonya’nın ülkenin Finansal Enstrümanlar ve Borsa Yasası ile uyumlu ilk menkul kıymet jetonu olduğunu söylediği şeyi başlatmak için ortaklık kurdu.

Avrupalı ​​bankacılık devi Societe Generale, ilk güvenlik jetonunu Nisan ayında piyasaya sürerek blok zinciri benimseme sürecini dijital tahvil ihraçlarının ötesine taşıdı. Banka, tercih edilen blockchain olarak Tezos’u seçti.

O sırada, bankanın Forge fintech iştirakinin başkanı Jean-Marc Stenger, Cointelegraph’a, Societe Generale’nin güvenlik belirteci çabalarının blockchain agnostik olduğunu söyledi. Gerçekten de Stenger, şirketin güvenlik belirteci ihracı için üç ila beş kamu ağı kullanmayı planladığını da sözlerine ekledi.