Powers On… Bernie Madoff, memecoin yatırımcıları ve hisse senedi yatırımcıları için neden güçlü bir ders olmalı?

Powers On… Bernie Madoff, memecoin yatırımcıları ve hisse senedi yatırımcıları için neden güçlü bir ders olmalı?

- in Kripto Para Haberleri
15
0

Güçler Açık … 40 yıllık hukuk kariyerinin çoğunu SEC’de bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymetlerle ilgili karmaşık davalarda çalışarak geçiren Marc Powers’ın aylık bir köşe yazısıdır. Şu anda Florida International University School of Law’da Yardımcı Profesör olarak görev yapıyor ve burada ‘Blockchain, Kripto ve Düzenleyici Hususlar’ üzerine bir ders veriyor.

11 Aralık 2008 Perşembe akşamı Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’nda bir bardaydım, aramalar başladığında Texas Hold’em ile dostluk maçı oynuyordum.

Birbiri ardına geldiler ve ertesi gün ofise devam ettiler. Tema tutarlıydı. Bu adam, Bernie Madoff tarafından bir dolandırıcılığın çeşitli kurbanlarını temsil etmem istendi.

Bu noktada onu hiç duymamıştım, ancak birkaç gün içinde, dünyanın en büyük bireysel mali dolandırıcılığı ve saadet zinciri haline gelecek olan bu kötü insan ve onun hayali işlemlerini tüm dünya öğrenmeye başlayacaktı. Bazı çağrılar doğrudan kurbanlardan geldi; diğerleri, zaman zaman konuları ve müşterileri bana yönlendiren muhasebecilerinden ve menkul kıymetler dışı avukatlardan geliyordu.

Duyduklarım çirkindi. Arayanların çoğu milyonlar kaybetmiş görünüyordu. Bazıları için bu, hayatlarının birikimlerini temsil ediyordu. Diğerleri, çocuklarının yaklaşan üniversite eğitim masraflarını karşılamak için Madoff’a emanet edilen paralara güvenmişlerdi. Birçok kurban, neredeyse tüm harcanabilir fonlarını, geçim masrafları için periyodik olarak veya üç ayda bir yüksek yatırım getirisi aldıkları bu adamın “yatırım fonuna” aktarmıştı.

Madoff’un New York, Los Angeles, Palm Beach ve Minnesota ile Michigan’ın bazı bölgelerindeki birçok Yahudi cemaatini ve hayır kurumunu içeren sonsuzluk dolandırıcılığı tehlikeli oldu. Faaliyetlerinde bir gizlilik ve ayrıcalık havası sunarak, kendisini bir “arkadaşlar ve aile” çemberi içinde ima etti. NASDAQ ve Cincinnati borsaları gibi borsalarda önemli pozisyonlar elde etti. Saygın bir finansçı olarak görünen konumu, birçok kurbanın bu güvenilirlik ve güvenilirlik görünümüne kapılmasına neden oldu.

Hukuk büromun Menkul Kıymetler Davaları ve SEC Düzenleyici Uygulama uygulamasının ulusal lideri ve saadet zinciri kurbanlarını ve iç soruşturmaları temsil etme tecrübesi olan biri olarak, Irving Picard ile görüşmek üzere küçük bir avukat grubuyla katılmaya davet edildim. Başarısız komisyoncu-satıcı Madoff, Bernard L. Madoff Investment Securities, Inc. aracılığıyla para kaybedenler için SIPC tarafından yapılan kurtarma çabalarını denetleyen SIPA mahkemesi tarafından atanan Mütevelli olun.

Irving’in Baker Hostetler’e gelip mahkeme tarafından SIPA Mütevelli Heyeti seçilmesinin ardından, çabalarımız zaman zaman hukuk bürosunda 250’nin üzerinde avukata yayıldı.

Dört yıldan fazla bir süredir, Mütevelli’nin çabasının çekirdek bir üyesiydim ve ABD’deki kayıp olan 65 milyar doları kurtarmak için araştırma yapmak, sorumluluk teorileri geliştirmek ve burada riskten korunma fonlarına karşı dava açmak için ulusal çabalarımıza liderlik edecektim. Görünüşe göre rakam 20 milyar doların altındaydı; hala çok büyük bir sayı.

Küçük ekibim, firmamın on iki yıllık geri kazanımı sırasında – 1 milyar doların üzerinde nakit – bir hedge fonu olan Tremont’a karşı bugüne kadarki en büyük uzlaşmayı elde etmekten şahsen sorumluydu.

Madoff skandalından öğrenilmesi gereken dersler

Madoff’un 14 Nisan’da ölümüyle birlikte, sahtekarlığını ve destanın şu anda orada bulunanlar için nasıl ilginç ve yararlı dersler sağladığını ve yatırımcı olarak kripto alanına girmeyi düşünen – özellikle de “memecoin” çağında sosyal medya ve viral bilginin hızlı yayılması.

Bu gözlemler arasında, “kalabalığı takip et” zihniyetinin devam eden çekiciliği ve hisse senedi ve kripto piyasasına yatırım yapanların finansal ve yatırım zekasının eksikliği var. Aynı şey, Madoff’un hem yukarı hem de aşağı piyasalarda “kar” sağladığı iddia edilen (ve şaşırtıcı bir şekilde) ticaret stratejilerini anlamayan ve sorgulamayan çok sayıda bireysel kurbanları ve hatta kurumları için de söylenebilir. Kırmızı bayraklar yaygındı. Özellikle Madoff’un sözde yatırım fonuna yatırım yapan sözde karmaşık hedge fonları için.

Bugünlerde GameStop gibi hisse senetleri satın alan birey gruplarımız var ve bu yılın başından bu yana piyasa değerini bir milyar doların altından 12 milyar doların üzerine çıkardı. Birçoğu sadece kalabalığı takip ediyor, Madoff günlerinde bazılarının yaptığı da buydu. Ama bu Reddit korsanları ne yapıyor gerçekten bilmek iş hakkında? Umutları mı? Veya bu konuda, bir şirketin hisse senedi fiyatı nasıl analiz edilir?

Robinhood borsasının en çok yaşadığı önemli marj çağrıları ve likidite sorunlarının da gösterdiği gibi, hisse senedi fiyatını 400 $ ‘ın üzerine iten ve GameStop’u 20 milyar $’ ın üzerinde bir piyasa değerine kısaca yönlendiren kalabalığı takip eden birçok kişinin büyük miktarda para kaybettiğinden şüpheleniyorum çılgın ticaret dönemleri.

Dogecoin şu anda sizi korkutmalı

Ayrıca Dogecoin’e de bakalım, 2013 yılında tüm çeşitli altcoinleri yağmalamak için bir şaka olarak yaratıldı. Bu yılın 26 Ocak tarihine kadar, bir sentten daha az bir değere sahipti – haklı olarak, çünkü en iyi ihtimalle sosyal medya sitelerinde başkalarına bahşiş vermek için bir yol olarak kullanıldı.

Yine de, şu anda dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri, bu hafta 70 sentin üzerinde bir yüksek fiyatla işlem görmeden önce, Elon Musk, görünüşe göre sözde Doge Ordusu’nu Cumartesi Gecesi Canlı görünümüyle etkilemekte başarısız oldu.

Bu, TikTok hayranları ve Musk’ın astronomik Twitter takibi için iyi sonuçlanacak mı? Sosyal fenomenler genellikle kısa ömürlüdür ve Shiba Inus’u ne kadar sevsek de Dogecoin için sürdürülebilir bir kullanım durumu olduğunu hayal etmek zor.

NFT’ler ne olacak? Benim için şu anda blockchain teknolojisinin bu kullanım durumu konusunda kararsızım. Bir yandan, fiziksel bir sanatçının kanıtı gibi benzersiz bir dijital sanat eserine sahip olmanın cazibesini görüyorum. Öte yandan, burada büyük bir değeri tam olarak anlayamıyorum. En azından sanatı bir duvara, bir galeriye asabilir ya da halkın görmesi için bir müzeye bağışlayabilirsiniz. 69 milyon dolarlık bir bip sesiyle ne yapılır? Sahip olduğunuz sanatı göstermek için 6 inçlik bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar mı çıkarın?

Yukarıdakilerin tümü, kripto alanında pek çok eğilim olduğunu ve teknik olarak zorlayıcı herhangi bir yeni finansal teknoloji gibi, hepsi de sizi paranızdan ayırmaya çalışan dolandırıcılarla ve dolandırıcılarla dolu olduğunu söylemenin bir yolu.

Neye yatırım yaptığınızı bilin, kendi araştırmanızı yapın ve her zaman kalabalığı takip etmeyin.

Powers On’dan Güncellemeler …

Son köşemde, SEC’e karşı Ripple davasında aşırılık gibi görünen şeylerden dolayı SEC’e karşı çıktım. SEC, davada adı geçen iki Ripple yöneticisinin sekiz yıllık kişisel kayıtları için yarım düzine finans kurumunu ve yerel bir Federal Rezerv’i mahkeme celbinde bulundu. Yargıç Sarah Netburn’un benimle aynı fikirde olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Taleplerin uygunsuz bir şekilde aşıldığını gördü ve SEC’e mahkeme celplerini geri çekmesini emretti. Yargı sistemimiz için dinleyelim!

Şubat ayındaki ilk aylık köşemde, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini kabul etmek için daha hızlı hareket etmezsek, dünya çapında ABD doları hakimiyetinin olası düşüşüne ilişkin endişelerimi dile getirdim. Çin’in zaten dolar için bir tehdit olarak gördüğüm dijital bir yuan geliştirip benimsemesinden endişeliydim. Pekala, Kongre de dahil olmak üzere başkalarının da endişelendiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Geçen ay, GOP Meclisi Azınlık lideri Kevin McCarthy de benzer bir alarm verdi.

Marc Powers şu anda Florida International University School of Law’da yardımcı profesör olarak “Blockchain, Crypto ve Regulatory Considerations” dersini veriyor. Kısa süre önce, hem ulusal menkul kıymet davaları hem de düzenleyici uygulama ekibi ve hedge fon endüstrisi uygulamasını kurduğu bir Am Law 100 hukuk firmasında çalışmaktan emekli oldu. Marc, hukuk kariyerine SEC’in İcra Dairesinde başladı. Hukukta geçirdiği 40 yıl boyunca, Bernie Madoff Ponzi programı, yakın tarihli bir başkanlık affı ve Martha Stewart içeriden bilgi ticareti davası dahil olmak üzere temsilciliklerde yer aldı.

İfade edilen görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın veya Florida International University School of Law veya iştiraklerinin görüşlerini yansıtmayabilir. Bu makale genel bilgi amaçlıdır ve hukuki tavsiye olarak düşünülmemelidir ve alınmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Bitcoin fiyatı, kesin bir hafta sonu sıçraması için çok az umutla 37 bin doların altına düştü

Bitcoin (BTC), hodlers için en son kısa vadeli