NFT’ler koleksiyon pazarını değiştiriyor

NFT’ler koleksiyon pazarını değiştiriyor

- in Kripto Para Haberleri
26
0

Sanat, tarih boyunca birçok insana nihai ilham kaynağı olarak hizmet etmiştir. Kripto para birimleri ve dijitalleştirilmiş dünya çağında, trendler her zamankinden daha hızlı değişiyor. Yıllarca, çok sayıda sanatçı hızla ilerleyen oyun alanlarına adım atmayı ve kendi pastalarını almayı denedi, ama şimdi tam anlamıyla zamanı geldi.

NFT ateşi hızla endüstriyi ele geçirerek dijital sanatçıları ve popüler meme yaratıcılarını zengin ünlülere dönüştürdü. Bu coşkunun ne zaman tükeneceğini tahmin etmek zor, ancak heyecan treni durmadan önce, bu alanda kesinlikle daha fazla piyasa rekoru ve heyecan verici deneyler göreceğiz.

İlişkili: NFT ticaret kartları: Koleksiyona veya varlık balonuna sahip olmanın yeni bir yolu mu?

Birkaç kuruştan bir servete

Fungible tokenlerin veya NFT’lerin piyasa değeri, hızlı hareket eden gelişmeleri gösteriyor ve 2018 ile 2020 arasında neredeyse on kat büyüyor. Niş forumlardan en eski müzayede evlerine giden yol inanılmaz derecede hızlıydı. Christie’s bu trendi önceden fark etti ve başarılı bir NFT satışını birbiri ardına başlattı. Farklı sanat eserleri ve koleksiyon parçaları, altı basamaklı fiyat etiketleri ve daha fazlasını ortaya çıkardı. En son çığır açan dünya rekoru, Beeple olarak da bilinen sanatçı Mike Winkelmann tarafından bir JPEG dosyası için 69 milyon doların üzerinde ödeme yapılmasına yol açtı. Bu birkaç on yıl önce tahmin edilmiş olabilir mi?

Dünya çapında tanınan müzayede evi, 11 Mayıs’ta yapılacak bir satış için dokuz nadir CryptoPunks NTF’yi açık artırmaya çıkarmayı planlıyor. “İlk kez, 5,184 piksel değerinde devrim niteliğindeki bir NFT projesi, geleneksel bir müzayede evinde açık artırmaya çıkacak, “Müzayede evi” diye haykırdı. Tahmini toplam satış fiyatı 7 milyon ila 9 milyon dolar arasında, ancak bu tokenlerden biri Mart ayında 7.5 milyon dolara satıldığı için çok daha yüksek olabilir.

CryptoPunks, NFT pazarındaki mevcut patlamanın en iyi örneğidir. Proje, New York merkezli yazılım şirketi Larva Labs’in kurucuları Matt Hall ve John Watkinson tarafından 24×24 pikselde 10.000 insan görüntüsü oluşturduklarında başlatıldı. Projenin kurucularının bu NFT’leri kripto topluluğu üyelerine sadece ücretsiz olarak dağıttığına inanmak zor. Yarım yıl sonra, maliyet birkaç bin dolara çıktı ve bugün, bu koleksiyon parçaları zaten milyonlara satılıyor. İnsanların lüks arabalarla dolu bir garajın fiyatına alışılmadık piksel dijital sanatı satın almasına ne sebep olur? Yutturmaca, küresel olarak yükselen kripto para birimlerinin rolünden ve bu sınırlı sürümlerin hala kripto pazarındaki ilk koleksiyon parçalarından bazılarını temsil etmesinden kaynaklanıyor.

Bir sanat tarihçisi ve sanat danışmanı olan Tatiana Stiskina, nedenleri şöyle açıkladı:

“Christie’s 11 Mayıs’ta satışını duyurmadan önce bir CryptoPunk almaya karar verdim. Bu yüzden kocam ve ben onu Christie’nin satışını açıkladığı gün satın aldık. CryptoPunks, yalnızca cryptoart için değil, aynı zamanda bir algoritma kullanılarak üretildikleri için teknoloji endüstrisinin daha da derin bir sembolüdür. Bize Hi-tech ve DeFi ile ilgili her şeyi veren insanlar tarafından tapılan algoritmalardır. ”

NFT’nin popülaritesinin ardındaki hikayeyi çözme

NFT ürünlerini bu kadar cazip ve özel kılan nedir? Blockchain, dokunduğu neredeyse her şeyi değiştiren çığır açan bir teknolojidir. Sahiplik kaydı sahte olamaz ve NFT’ler kopyalanıp yapıştırılamaz. Dağıtılmış defter teknolojisi ile güçlendirilen bu tür belirteçler, kopyalanamaz ve aynı anda yalnızca tek bir sahibi olduğu için ikame edilemez. Değiştirilebilir özellikleri ve değiştirilebilir olmaları nedeniyle, “fungible” olarak adlandırılmalarına rağmen, NFT’ler likittir ve Ethereum tabanlı piyasalarda satın alınabilir veya satılabilir.

İlişkili: Tavuk veya yumurta: Sonuçta NFT’ler neden değiştirilebilir?

CryptoPunks, 2017’de Ethereum blok zincirinde başlatılan ilk NFT’lerden bazıları. Bu belirteçler, ERC-721 protokol standardını kullanır; bu, benzersiz oldukları ve başka biriyle değiştirilemeyecekleri, dolayısıyla fungible yapıları olduğu anlamına gelir.

Neden bazı jetonlar kuruş değerinde iken bazıları on binlerce dolara yükselirken diğerleri milyonlarca dolar değerinde? Fiyat, kripto sanatının ve topluluğun saygı duyduğu belirli özelliklerin nadirlik analizlerine göre değerlendirilir. Bununla birlikte, CryptoPunks bu alana öncülük etse de, başarılarını gölgede bırakabilecek başka örnekler de var. Her ek, oldukça kazançlı fırsat gibi, bu alan da tüketicileri ve koleksiyoncuları dolandırarak o andan yararlanmak isteyen köpekbalıklarıyla dolup taştı. Geçen yıl NFT işlemlerinin toplam değerinin dört katına çıkarak 250 milyon dolara çıktığını aklınızdan çıkarmayın, bu eğilim kimseyi şaşırtmıyor.

İlişkili: NFT’ler ve ABD vergileri: Bilmeniz gerekenler

Geleceğe bir bakış

NFT’lerin çapasının varlıklı yatırımcıları cezbetmeye ne kadar süre devam edeceğine dair bir tahmin yok. Bazıları, balonun ilk madeni para teklifinin sona ermesinden daha hızlı patlayacağını öne sürüyor. Şu anda, belki de taze bir bakış açısı iyi bir zevkle birleştiğinde bir fark yaratabilir ve bir şeyleri değiştirebilir. Yeni bir gemi, bu tür değişiklikleri vaat edebilecek NFT’nin blockchain limanına varmalıdır.

Geçen hafta, kripto topluluğu, birincil piyasada satılan benzersiz dijital koleksiyonlardan oluşan yeni bir NFT tahsil edilebilir projesi – The Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde yaşayan 10.000 Bored Ape NFT’den oluşan bir koleksiyon – için delirdi. Bu, oyunlaştırma ve topluluk unsurlarını içermeye çalışan heyecan verici bir proje ve bundan sonra ne olacağını görmek ilginç olacak.

22 Nisan’da bir NFT projesi olarak piyasaya sürülen Ksoids projesi, birkaç gün sonra OpenSea’deki grafiklerde ilk sıraya fırladı. Toplam 1.000’in 900’den fazlası tükendi, bu nedenle bazıları hala açık artırmada satın alınabilir. Ksoidler, dijital sanat meraklıları, koleksiyoncular, hayranlar ve yatırımcılar tarafından en iyi şekilde temiz hava ve yaratıcılık soluğu, gerçek bir bağımsız proje olduğunu ilan eden, algoritmik olarak benzersiz yaratıklardır. Ksoidler, yalnızca kendi dünyalarını yaratmakla kalmayıp aynı zamanda bizim dünyamızı korumaya da yardımcı olan 3B karakterlerin ilk üretken sanatıdır. Her bir satışın% 20’si orangutanları kendi doğal ortamlarında korumaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Orangutan Sosyal Yardım Kuruluşuna bağışlanacak.

Larva Labs’ın en son NFT koleksiyonu, son birkaç gün içinde kripto topluluğunun konuşmasıydı – halka açık satış saatler içinde sona erdi. Meebits, 20.000 benzersiz 3B voksel karakter, Ethereum blok zincirinde kayıtlı özel bir üretken algoritma tarafından oluşturulur. Dune Analytics’ten alınan verilere göre Larva Labs, halka açık satıştan şaşırtıcı bir 72.976.613 dolar kazandı.

İlişkili: ABD’de NFT satın almadan veya satmadan önce bilmeniz gerekenler

Dijital koleksiyon ürünleri için patlama arkasında

Oldukça spekülatif bir piyasada, her yeni rekor bir öncekinden daha az etkileyici hale gelir. Sadece merak için veya kalabalığın arasından sıyrılmak için deneysel fikirler için her zaman şaşırtıcı miktarlarda para ödemeye istekli insanlar olacaktır.

Bazı yüksek profilli yatırımcılar, NFT’leri kripto portföylerini çeşitlendirmenin ve yeni tür elit kulüpler yaratmanın bir yolu olarak görüyor ve yeni piyasa katılımcılarının çoğu, dijital sanatın gelecekte bir zaman bir servete mal olacağını umuyor. Açık olan tek şey, pazarın daha da olgunlaşması ve ilerlemesi ve profesyonellerin devreye girip kalite ölçütü örneklerini belirlemesidir.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Alexandra Luzan bir Ph.D. Venedik’teki Ca ‘Foscari Üniversitesi’nde yeni teknolojiler ve sanat arasındaki bağlantıyı araştıran öğrenci. Yaklaşık on yıldır Alexandra, Avrupa’da blockchain teknolojisi ve yapay zekaya adanmış teknoloji konferansları ve diğer etkinlikler düzenliyor. Blockchain teknolojisi ve sanat arasındaki ilişkiyle eşit derecede ilgileniyor.