Microsoft, Eylül ayında Azure blok zincirini sessizce kapatıyor

Microsoft, Eylül ayında Azure blok zincirini sessizce kapatıyor

- in Kripto Para Haberleri
19
0

Microsoft, 10 Eylül’de kurumsal Azure Blok Zinciri Hizmetini kapatıyor ve resmi bir açıklama yapılmadan yeni dağıtımları hemen geçerli olacak şekilde kabul etmeyecek.

Azure Blockchain kullanan büyük kurumsal müşteriler, web sitesine göre JP Morgan, GE Aviation, Singapore Airlines, Starbucks ve Xbox’ı içerir.

Duyuru, Pazartesi günü Microsoft dokümantasyon sitesinde düşük anahtarlı bir gönderide yapıldı ve mevcut tüm müşterileri alternatif hizmetlere geçmeleri konusunda bilgilendirdi. ConsenSys Quorum Blockchain Service tek öneriydi ve ConsenSys kurucusu ve CEO’su Joseph Lubin, Azure mültecilerini karşıladı:

“Microsoft ile ilişkimizi genişletmek, kuruluşların ConsenSys Quorum ve Quorum müşteri desteğinden yararlanarak kullanıcılara zahmetsizce kurulabilen ve dağıtılabilen kurumsal düzeyde yönetilen bir blockchain hizmeti sunmasına yardımcı oluyor.”

Yaklaşan kapanış, 12 Mayıs’ta Azure mimarı Tom Kerhove tarafından bir Twitter gönderisiyle daha fazla dikkat çekti.

Microsoft’un Azure Blok Zinciri altı yaşında ve 2015’in sonlarında tamamen yönetilen bir Hizmet olarak Blockchain veya BaaS önizlemesi olarak sunulmadan önce, ConsenSys ile ortaklaşa Ethereum’da 2015’te sandbox tarzı bir hizmetten geliştirildi. Azure için, müşterilere “blok zinciri teknolojilerini ve katma değerli hizmetleri keşfetme yeteneği” sağlayan sertifikalı bir blok zinciri pazarı oluşturmaktı.

Hizmette yeni dağıtımların kabul edilmeyeceğini belirtmesine rağmen, Microsoft, yeni kullanıcılara ücretsiz kaydolmalarını sağlayan Azure sayfasını henüz kaldırmadı.

Microsoft, kripto para birimi ve blok zincirine yönelik duruşuyla ilgili karışık mesajlar gönderirken, başkan Brad Smith bu yılın başlarında çokuluslu şirketin Bitcoin ile uğraşmakla hiç ilgilenmediğini iddia etti. Bununla birlikte, Mart ayı sonlarında şirket, müşterilere Xbox Games Store’daki satın alma işlemlerinde Bitcoin’i kullanma olasılıklarının ne kadar olacağını soran çevrimiçi bir anket yayınladı.

Bu, kapılarını kapatan ilk büyük kurumsal blok zinciri çözümlerinden biridir, ancak IBM, ConsenSys, Hyperledger, Amazon ve Huawei’nin tümü alternatif kurumsal kullanıma hazır çözümler sunan ticari blok zincirinin benimsenmesinin sonunu getirmesi muhtemel değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Çin Bitcoin madenciliği sarsıntısının sürpriz BTC fiyatı sonuçları olabilir – analist

Bir analist, Çin’in Bitcoin (BTC) madenciliği üzerindeki baskısının