Kore’de altın fiyatları yükselirken Bitcoin 5 bin dolarlık ‘kimchi primi’ geri döndü

Kore’de altın fiyatları yükselirken Bitcoin 5 bin dolarlık ‘kimchi primi’ geri döndü

- in Kripto Para Haberleri
20
0

Bitcoin (BTC), sermaye akışı kontrolleri “kimchi primi” ni uygulamaya devam ederken, Çarşamba günü Güney Kore’de diğer piyasalara göre 5.000 $ ‘dan daha yüksek işlem gördü. Bitcoin yayınlandığı sırada Coinbase’de 39.932 dolardan işlem görürken, Kore merkezli Bithumb borsasının fiyatı 45.115 dolardı.

Yakın tarihli bir Bank of America açıklamasına göre, kimchi primi, “sıcak para” nın sınır ötesi transferini durdurmayı amaçlayan sermaye akışı kontrollerinin bir sonucudur, diyor Reuters.

“Kore’deki kripto para birimlerinin kara para birimi fiyatı sürekli olarak uluslararası fiyatların üzerinde ve bu da bunun, kara ve deniz fiyatlarının etkili arbitrajını önleyen etkili sermaye kontrolünün bir sonucu olduğunu gösteriyor. Bank of America Salı günü bir raporda, Kore sermaye kontrolleri ‘Kimchi primi’nin devam etmesine izin veriyor ”dedi.

Kore’de Bitcoin üzerindeki% 12,5’lik prim, madeni paranın son% 32’lik kayıplarına ve merkezi borsalara artan transferlerin işaretlerine rağmen devam ediyor. Bank of America’nın raporu, 2021’in ilk çeyreğinde Kore’de günlük kripto para birimi ticaret hacminin 1.480 trilyon won’u (1.3 trilyon $) aşarak yeni zirvelere ulaştığını belirtti.

Güney Kore’de kripto talebi devam ederken, altın talebi de devam ediyor. Altın fiyatları, 18 Mayıs Salı gününe kadar arka arkaya dört gün yükseldi ve Ocak ayından bu yana görülmeyen yükseklere ulaştı.

Koreli Herald’ın artan enflasyon endişelerinin bir işareti olarak tanımladığı durumda 68.200 won’luk (60.36 $) gram başına mevcut fiyat, iki ay öncesine göre% 9.4 daha yüksek. Hala tarihi seviyelerin çok altında olmasına rağmen, Kore enflasyon oranı yalnızca Nisan ayında% 1.5 arttı. 2019’dan bu yana enflasyon oranı sıfırın altından% 2,3’e çıktı.