Kelimenin tam anlamıyla aya – DOGE tarafından finanse edilen SpaceX yükü, 2022’de ay yörüngesine ulaşmayı planlıyor

Kelimenin tam anlamıyla aya – DOGE tarafından finanse edilen SpaceX yükü, 2022’de ay yörüngesine ulaşmayı planlıyor

- in Kripto Para Haberleri
31
0

Kanada merkezli üretim ve lojistik firması Geometric Energy Corporation, SpaceX’in aya ilk roketlerinden birinde Dogecoin tarafından finanse edilen bir yük fırlatacak.

Geometric Energy Corporation’dan Pazar günü yapılan bir duyuruda şirket, ticari uydusunun SpaceX Falcon 9 fırlatma aracıyla 2022’nin ilk çeyreği kadar erken bir zamanda aya seyahat edebileceğini söyledi. 40 kilogram (yaklaşık 88 pound) ağırlığındaki yük, “entegre iletişim ve hesaplama sistemlerine sahip yerleşik sensörlerden ve kameralardan ay-uzamsal zeka elde etmek” için tasarlandı.

Geometric Energy CEO’su Samuel Reid, “Bu büyüklükte bir anlaşma için resmi olarak DOGE ile işlem yapan Geometric Energy Corporation ve SpaceX, DOGE’yi uzay sektöründe ay işi için bir hesap birimi olarak sağlamlaştırdı” dedi.

SpaceX Ticari Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Ochinero şunları ekledi:

“Bu görev, kripto para biriminin Dünya yörüngesinin ötesinde uygulanmasını gösterecek ve gezegenler arası ticaretin temelini oluşturacak.”

Ne SpaceX ne de Geometric Energy, bu çabayı finanse etmek için Dogecoin’in (DOGE) nasıl kullanıldığını belirtmedi. Maliyet, kısmen yükün geliştirilmesine atıfta bulunabilir veya onu aya göndermek için fonlamayı içerebilir.

Önceki ay görevlerinin önemli fiyat etiketleri vardı. Çin Ay Keşif Programı’nın Chang’e 42019’da ay yüzeyine yumuşak bir iniş gerçekleştiren son araç, aya 140 kg’lık bir gezici ile 1.200 kg’lık bir arazi aracı göndermek için 1.2 milyar yuan’a veya o sırada kabaca 172 milyon dolara mal oldu. NASA’nın 2013 yılında ayın yörüngesine fırlatılan bir uydu olan Ay Atmosferi ve Toz Ortamı Gezgini, araştırma ve geliştirme dahil yaklaşık 280 milyon dolarlık bir maliyetle 49,6 kg’lık bir yük kütlesi taşıdı – fırlatma sırasındaki kütleyi hesaba katmadan, kg başına 5,6 milyon dolar. .

Geometric Energy’nin uydusu aynı maliyetlere maruz kalırsa – SpaceX’in tasarımı muhtemelen yolda daha verimli olsa da – firmanın 40 kg’lık bir yük için kabaca 225,8 milyon $ veya yayın sırasında 388 milyondan fazla DOGE ödemesi gerekir. Bu, 129,5 milyar DOGE tokeninin dolaşımdaki arzının% 0,3’ünü temsil edecek.

SpaceX kurucusu Elon Musk defalarca imalı – belki şaka yollu – Twitter’da Dogecoin “kelimenin tam anlamıyla” aya ulaşan ilk kripto para birimi olacak. Musk’ın sosyal medya faaliyeti, son 30 günde% 800’den fazla artarak yayın sırasında 0,55 dolara ulaşan token için bir dizi fiyat artışından büyük olasılıkla sorumluydu.

Cointelegraph, Geometric Energy’ye ulaştı, ancak yayın anında bir yanıt almadı.