Kanadalı Bitcoin ETF ihraççısı ‘yeşil BTC’ istiyor

Kanadalı Bitcoin ETF ihraççısı ‘yeşil BTC’ istiyor

- in Kripto Para Haberleri
16
0

Kanada’nın Bitcoin (BTC) borsa yatırım fon düzenleyicilerinden biri olan Ninepoint Partners LP, BTC ETF ürününün karbon ayak izini dengeleme planlarını açıkladı.

Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, Ninepoint, karbon dengeleme hizmeti sağlayıcısı CarbonX ile bir ortaklık imzaladı. Ortaklığın bir parçası olarak Ninepoint, fonunda tutulan BTC’nin Bitcoin madenciliği sürecinin çevresel etkisini nötralize etmek için yönetim ücretlerinin açıklanmayan bir kısmını karbon kredisi satın almaya ayıracak.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, Ninepoint, fonun izahnamesi bir sonraki ay düzenleyicilere sunuldu ve Mart ayında Bitcoin güvenini bir ETF’ye dönüştürme planlarını açıkladı.

Ortaklık ayrıca Crypto Carbon Ratings Institute’un Bitcoin madenciliği enerji tüketimi hakkında bilimsel tahminler sağladığını da görecek. Satın alınan karbon kredilerinin Amazon ormanındaki koruma çabalarına yönlendirileceği bildiriliyor.

Ninepoint’te dijital varlıklar genel müdürü Alex Tapscott, hareketin arkasındaki gerekçeyi yorumlayarak Bloomberg’e şunları söyledi:

“Madenciliğin karbon ayak izinden endişe duyan bazı yatırımcılar için Bitcoin ETF’ye yatırım yapmaktan çekinebilirler. Yaptığımız şey, bu soruna bir çözüm olmasını umduğumuz şeyi yaratmak ve onlara istedikleri ve açıkçası ihtiyaç duydukları seçeneği sunmak. “

Aslında, “okyanus kaynatma anlatısı”, dünya çapındaki madencilik kuruluşlarının yüksek enerji tüketimine işaret eden eleştirmenler ile Bitcoin madenciliği ile ilişkilendirilmeye devam ediyor. Mayıs ayının başlarında, enerji endişeleri nedeniyle eyalette BTC madenciliğini üç yıl süreyle yasaklamayı amaçlayan New York Eyalet Senatosu’na bir yasa tasarısı sunuldu.

Çin’den İran’a madenciler, elektrik tüketimi ve çevresel etki endişeleri konusunda düzenleyiciler tarafından giderek daha sıkı bir şekilde denetleniyor. Tartışmanın diğer tarafında, Bitcoin savunucuları, madencilerin yenilenebilir enerji üreticileri için son çare alıcıları haline geldiğini söylüyor.