İsrail merkez bankası yeni eylem planıyla olası dijital şekeli dalgalandırıyor

İsrail merkez bankası yeni eylem planıyla olası dijital şekeli dalgalandırıyor

- in Kripto Para Haberleri
15
0

İsrail Bankası, bir merkez bankası dijital para biriminin potansiyel ihracı için araştırmasını hızlandırıyor.

Bugün merkez bankasından yapılan açıklamada, İsrail Bankası dijital şekelin ekonomi üzerindeki faydalarını keşfetmek için bir eylem planı hazırladığını söyledi. Banka, bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC ihraç edip etmeyeceğine henüz karar vermediğini söylemesine rağmen, faydaların “maliyetlerden ve potansiyel risklerden daha ağır basması” durumunda bunu yapmaya hazır olacağını ekledi.

Merkez bankası, gelecekteki dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra daha verimli sınır ötesi ödemeler sağlayabiliyorsa bir CBDC düzenlemeyi düşünebileceğini söyledi. Buna ek olarak, İsrail Bankası nakit kullanımını azaltmayı ve halkın “belirli bir gizlilik düzeyi” ile ödeme yapabilmesini sağlamayı umuyor.

İsrail merkez bankası, valinin konuyu araştırmak için departmanlar arası bir grup kurduğu 2017’den beri bir CBDC’nin başlatılmasını araştırıyor. Ertesi yıl, ekip İsrail Bankası’nın dijital para birimi çıkarmasını önermedi ve “henüz gelişmiş bir ekonomi geniş kullanım için dijital para birimi çıkarmadı” dedi.

Bununla birlikte, CBDC’lerin keşfi ve kullanımı, Çin gibi ülkelerin dijital yuan projesini ülke çapındaki büyük şehirlerde pilot olarak yürütmesiyle son üç yılda önemli ölçüde genişledi. Ayrıca Bahamalar, Ekim 2020’de kendi CBDC’sini (Kum Doları) yayınlayan ilk ülke oldu.