İspanyol borsası blockchain tabanlı KOBİ finansman sistemini test etmeye hazır

İspanyol borsası blockchain tabanlı KOBİ finansman sistemini test etmeye hazır

- in Kripto Para Haberleri
34
0

İspanyol borsası Bolsas y Mercados Españoles veya BME, 2020’de başarılı bir pilot çalışmanın ardından küçük ve orta ölçekli işletme finansmanı için blok zinciri altyapısını test etmeye hazırlanıyor.

Cuma günü Finextra’ya göre, BME tarafından yapılacak bu sonraki denemeler, İspanya’nın Ekonomik İşler ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından oluşturulan düzenleyici bir sanal alanın himayesi altında ülkenin KOBİ finansman ekosisteminin bir parçası olan işletmeleri içerecek.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, bu sandbox, katılımcılar için giriş engellerini azaltırken daha fazla rekabeti artırmaya odaklanarak İspanya’da daha fazla fintech gelişimini teşvik etmek için önemli bir adım olarak görülüyor.

2020’de meydana gelen yukarıda bahsedilen pilot aşama, yatırım hizmeti veren şirketler ve işletme kredisi sağlayıcılarından katılım aldı.

İkinci test turunun bir parçası olarak, BME, Ethereum tabanlı sistemin olağan geleneksel banka finansmanı yolunun dışındaki sınırlı sorumlu şirketler için sermaye artırmadaki uygunluğunu incelemeye çalışacaktır.

Aslında, BME’nin blok zinciri platformu, dönüştürülebilir senetler ve katılımcı krediler gibi finansman yollarını temsil eden KOBİ finansmanı dijital varlıklarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Proje, BME’nin dijitalleşme politikasının son zamanlarda daha da genişlediğini gösteriyor. Mart 2019’da İspanyol Menkul Kıymetler Borsası, elektronik teminat taahhütleri sertifikaları için blockchain tabanlı sisteminin pilot testini tamamladı.

KOBİ finansman projesi için, blok zinciri platformu, KOBİ’lerin varlıklarını – hem finansal yatırım araçları hem de elektronik para – saklamaları için bir dijital cüzdan da içerecek.

Ticaret finansmanı, KOBİ finansmanını etkileyen önemli tıkanıklıkları ortadan kaldırmak için önyükleme yapılan merkezi olmayan defter teknolojisi çözümleri ile blok zinciri için bir başka önemli kullanım durumudur.

KOBİ’lerin yanı sıra, büyük bankalar ticaret finansmanı risklerine maruz kalmayı sınırlamak için blockchain teknolojisine de bakıyor.