İran, ödemeler için yabancı madencilik kripto para birimlerini yasaklamaya çalışıyor gibi görünüyor

İran, ödemeler için yabancı madencilik kripto para birimlerini yasaklamaya çalışıyor gibi görünüyor

- in Kripto Para Haberleri
15
0

Yaptırımların etkilerini atlatmak için daha geniş bir çaba içinde, İran dijital para korumacılığının ilk örneklerinden birini deniyor olabilir.

Göre Cıvıldamak İran Merkez Bankası, Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’ndan, ülkede ticareti yapılan dijital para birimlerinin yurtdışında madencilikle çıkarılan dijital varlıkların takas edilmesini yasaklayan madencilik yapılması veya “çıkarılması” gerektiğine karar verdiğini açıkladı.

Birçok gözlemci, yaptırımın neredeyse imkansız olacağına işaret ederken, blok zinciri avukatı ve danışmanı Fatemeh Fannizadeh, yasağın öncelikle ithalat için ödeme yapmak için kripto kullanan bankalara ve forex kuruluşlarına yönelik olabileceğini belirtti:

Nisan ayı sonlarında, İran Merkez Bankası, bankaların ve diğer finans kurumlarının ithalat için ödeme yapmak için kripto kullanmasına izin verecek düzenlemeleri onayladı. Bu çerçevede, kurumlar satın alımlar için devlet lisanslı madencilik operasyonlarından gelen kriptoları kullanabilir. Bu yeni düzenleme, ithalat için yalnızca onaylanmış çiftliklerden çıkarılan kriptoların kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

2019’dan bu yana, düzenleyiciler, Türk tarafından işletilen 6.000 teçhizat çiftliği de dahil olmak üzere kripto madencilik tesisleri için binden fazla lisans yayınladı.

Yeni yasalar, yapım aşamasında olan daha büyük bir yaptırım stratejisinin parçası olabilir. İran araştırma enstitüsü Majlis Araştırma Merkezi, ülkeyi 2018 yılına kadar sakat bırakan ekonomik yaptırımları aşmak için kripto para birimi kullanmaya çağırdı ve bir raporda dijital varlıkların uluslararası ticaret için kullanılabileceğini yazdı:

“Uzmanlara göre, haksız yaptırımların olumsuz etkilerinden kaçınmanın bir yolu dış ticaret için kripto para kullanmaktır.”

Devlet yaptırımı olan kripto ithalat ödemeleri boru hattı oluşturmaya yönelik bu yeni çabalara rağmen, İran’ın dijital varlıklarla ilişkisi son birkaç aydır zaman zaman sertleşti. Ocak ayında yetkililer, yasadışı kripto madenciliği tesislerinde yaygın elektrik kesintilerini suçladı, ancak uzmanlar çürüyen ve uzun süredir göz ardı edilen altyapının suçlanmasının daha muhtemel olduğunu söyledi.