İnternet parası olarak DOGE? TikTokers ve spor hayranları Dogecoin için bir kullanım örneği görüyor

İnternet parası olarak DOGE? TikTokers ve spor hayranları Dogecoin için bir kullanım örneği görüyor

- in Kripto Para Haberleri
47
0

Son haftalarda, Dogecoin’e (DOGE) atıfta bulunarak bir manşete veya 50’ye girmeden bir günü geçirmek zordu. Mem kripto para birimi, milyarder Mark Cuban, Kiss üyesi Gene Simmons ve eğlence ikonu Snoop Dogg dahil olmak üzere bir dizi ünlü onayının ardından fiyatının katlanarak değerlendiğini gördü.

Daha önce görülenler gibi – özellikle de “The Dogefather” Elon Musk atölye çalışmaları ile ilgili olarak, başka bir yutturmaca ile beslenen çılgınlığın ortasında DOGE ile neler olup bittiğini göz ardı etmek kolaydır. Cumartesi gecesi canlı 8 Mayıs’ta ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu sefer, daha önce hiç görülmemiş bir şey oluyor: Dogecoin ödemeler için kullanımı madeni paranın fiyatı ile birlikte artıyor. Dogecoin taraftarı Mark Cuban’ın sahibi olduğu National Basketball Association’ın Dallas Mavericks takımına ek olarak, Major League Baseball franchise’ları da artık DOGE oyununa giriyor. Ancak DOGE ödemelerinin büyümesi, yutturmaca döngüleri dışında sürdürülebilir mi?

Çok sevimli bir değişim aracı

Para, insan faaliyetlerini koordine etmek için bir araç olabilir. Bu rolü üstlenmek için, bir değişim aracı olarak kullanılan varlık, yeterince büyük bir kitlenin olumlu hissiyatına hükmetmelidir. Bu olumlu tutum, uzun süredir yerleşik bir sözleşmeden (fiat durumunda olduğu gibi), teknolojik sağlamlıktan (bir blok zincirindeki parasal işlemleri kolaylaştırmak için tasarlanmış bir jeton gibi) veya sadece insanların onu sevmesi veya bunun kolay olduğunu düşünmesi gerçeğinden kaynaklanabilir. komik.

Dogecoin teknolojik sağlamlıktan yoksundur; yıllardır önemli bir yazılım güncellemesi görmedi. Yakın zamana kadar, varlığın pratik kullanımı esas olarak forumlarda insanlara esprili sözler için bahşiş vermekle sınırlıydı.

Yine de, Dogecoin’in memetik gücünün – geçmişte birçok kez gösterdiği bir şey – artı kolektif duyarlılık ve kolektif eylem arasındaki sınırların azalmasının, sağlam bir itibardan çok bir ödeme aracı olarak benimsenmesi için daha fazla anlam ifade edebileceği düşünülemez değildir. veya teknolojik üstünlük.

Kabul edildiğinde, işletmelerin şu anda DOGE ödemelerini kabul etmeye başlaması için ana motivasyon, muhtemelen böyle bir hareketin getirdiği yutturmaca trenine bilettir. Viral şöhrete ek olarak, bir marka sosyal medyada çantalarını dağıtan işletmeleri güçlendirmekle ilgilenen canlı bir Dogecoin kalabalığının desteğinden yararlanabilir – bu, bazı gözlemcilerin “karşılıklı asalak” olarak etiketlediği bir ilişki. Ancak, kritik bir işletme kitlesi bu yolu seçmeye karar verdiğinde ne olacağını kimse tahmin edemez.

Çok büyüteç parası mı?

Analistler, Dogecoin’in genç internet kullanıcıları arasındaki popülaritesini, sonunda onu her türlü inanılmaz yere götürebilecek roket yakıtı olarak gösteriyor. Yakın tarihli bir röportajda, blockchain yatırım şirketi Onchain Capital’in kurucu ortağı ve CEO’su Ran Neuner, genç TikTok kullanıcılarının DOGE’yi çevrimiçi işlemler için uygun bir araç haline getirmek için yeterli ağ efektleri oluşturabileceğini öne sürdü.

Dogecoin’in gençler ve genç yetişkinler arasında ne kadar popüler olduğunu tahmin etmek zor. Aslında şaka olarak başlayan ve şimdi 77 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan madalyonun, genç neslin nihilist ruhunu somutlaştırması ikna edici bir fikir. Geçen yaz fiyat pompasının TikTok’ta başladığı da doğru.

Yine de, Z Kuşağı üyelerinin kaç yakınlaştırma uzmanının DOGE kullandığı sorusuna gelince, en dürüst cevap, bilmenin bir yolu olmadığıdır. Kripto kullanımıyla ilgili güvenilir anket verilerinin elde edilmesi zor, yaş grubuna özel veriler için iki kat daha doğru. Yatırım bankası Piper Sandler’in “Gençlerle Hisse Senedi Almak” anketinin en son yinelemesine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençlerin% 9’u kripto para ticareti yaptıklarını bildirdi. İstatistiklerin neredeyse onda biri sağlam görünmekle birlikte, katılımcıların hangi varlıkları alıp sattığına dair herhangi bir ayrıntı yok.

Finans grubu Charles Schwab tarafından yakın zamanda yapılan bir başka anket, Birleşik Krallık’taki genç yetişkinler arasındaki kripto para birimi ticaret davranışını ölçtü. Hisse senedi satın alanların% 25’ine kıyasla, 18 ila 37 yaş arasındaki İngiliz yatırımcıların yarısından fazlasının kripto para ticareti yaptığını veya bulundurduğunu tespit etti. Yine, belirli madeni paraların kullanımı veya TikTok’ta aktif olduğunu bildiren katılımcıların payı hakkında ayrıntı yok.

Cointelegraph ile yapılan bir sonraki görüşmede Neuner, Dogecoin’i bir isyan hareketine benzetti: “Dogecoin düzen karşıtı, normal olmayan hale geldi”, ayrıca ekledi:

“Kurallara uymaktan hoşlanmayan insanlar, olasılıklara rağmen her şeyi işe yarayabileceğini göstermek için Dogecoin’e başvuruyor. Bunu defalarca söyledim: Sanırım her zaman% 20 teknoloji,% 80 benimseme ile ilgili. Ve bu durumda Doge aslında evlat ediniliyor. “

Çok geniş itiraz

Tek bir yaş veya ilgi grubu, bir varlığın ana akım ödeme yönteminin imrenilen durumuna yükselmesini sağlayabilirse de, Dogecoin potansiyel olarak geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap ediyor. Nihilist gençlere ve memi seven günlük tüccarlara ek olarak, dijital varlık alanında yeni başlayanlar için kolay ve arkadaşça bir giriş yolu olabilir.

Teknolojik olarak karmaşık bir varlığın iddiasından yoksun olan yavru kripto para, kripto daha yaygın hale geldikçe daha az teknoloji meraklısı yeni gelenler için ilk kripto olacak şekilde iyi bir konuma sahip.

Dahası, ciddiyetsizlik havası, Bitcoin (BTC) türevlerinin büyük kurumsal platformlarda işlem görmesinden önceki zamanlar için nostaljik insanları çekebilirdi. Dogecoin, geleneksel finans köpekbalıklarının uğraşmak isteyeceği eski kripto ruhunun son kalesi olabilir – dolayısıyla halkın parası?

Beklenildiği gibi, birçok kripto uzmanı bunların hiçbirine sahip değil. Dogecoin’in bir değişim aracı olarak geleceği olup olmadığı sorulduğunda, kripto para veri analizi firması The TIE’nin CEO’su Joshua Frank, Cointelegraph’a şu yanıtı verdi:

“Hayır. Bu komik bir meme ve muazzam miktarda ana akım ilgi topladı, ancak Doge’un internetin parası olduğu herhangi bir gelecek öngörmüyorum. “

Yine de, sosyal duyarlılığın, iyi zamanlanmış ünlü tweetlerinin ve büyük markaların etkileşim peşinde koşarak yaptığı baskının doğru birleşimiyle, DOGE’nin çevrimiçi ekonominin bazı büyük köşelerinde bir ödeme aracı olarak kitlesel popülerlik bulması mümkün görünmüyor.

Ancak fiyat spekülasyonu, yeterli ağ etkisine ulaşana kadar, balinalar veya etkileyiciler madeni parayı kolayca sallayabilecekleri için büyük bir endişe olmaya devam edecek.