İnternet Bilgisayarı (ICP) nasıl bir gecede ilk 10 kripto para birimi haline geldi?

İnternet Bilgisayarı (ICP) nasıl bir gecede ilk 10 kripto para birimi haline geldi?

- in Kripto Para Haberleri
32
0

Tüccarlar, Pazartesi günü Coinbase’deki ilk çıkışında İnternet Bilgisayarını (ICP) 630 $ değerinde değerlendirdiler. Ancak Binance’de token için dolar teklifleri Salı günü itibariyle 3.093 dolara kadar yükseldi. Bu arada HitBTC, ICP’nin kabaca 407 $ ‘lık bir zirvede olduğunu bildirdi.

Birden fazla kripto para birimi borsasındaki muazzam fiyat farklılıkları, İnternet Bilgisayarı pazarında çılgınca bir ticaret duygusu gösterdi, ICP’yi piyasa değeri ile ilk 10 kripto para listesine girdi, XRP, Dogecoin (DOGE) ve Cardano (ADA) gibi eski oyuncuları bile geride bıraktı ve dördüncü noktaya kadar ulaşıyor.

ICP 1 saatlik mum, birden fazla kripto borsasında kapanır. Kaynak: TradingView

Büyük fiyat düzeltmeleri, kar alma duyarlılığını takip etti. Çarşamba günkü işlem seansına girerken, Coinbase ve Binance’deki ICP / USD döviz kuru yaklaşık 338 dolardı ve HitBTC’de 14 dolar daha yüksekti. Olumsuz hareket, ICP’nin kripto sıralarında dördüncü sıradan sekizinci sıraya düşmesine neden oldu.

ICP’nin fiyatı neden yükseldi?

En üst düzey kripto para birimleri arasında ICP’nin ani gelişi, birçok kripto tüccarını ve analisti hazırlıksız yakaladı. Belirtecin yayınlama otoritesi olan İnternet Bilgisayarına hızlı bir bakış, bunu açık, halka açık bir ağ oluşturmayı öneren “blok zinciri tabanlı bir bulut bilişim projesi” olarak tanımladı.

Ancak tüccarlar için en büyük paket, projeye yüksek profilli kurumsal oyuncuların katılımıydı. Buna, Twitter’ı ilk aşamalarında desteklediği bilinen Amerika Birleşik Devletleri merkezli melek yatırımcı Andreessen Horowitz ve daha önce risk sorumlusu olarak görev yapan Olaf Carlson-Wee tarafından yönetilen New York’ta kripto odaklı bir hedge fonu olan Polychain Capital de dahildi. Coinbase.

Bu arada, ICP jetonu geçen Cuma lansmanının hemen ardından en iyi kripto para birimi borsalarında listelendi. Bu, ICP tokenlerini doğrudan günlük tüccarların vicdanına indiren, Zürih merkezli kar amacı gütmeyen İnternet Bilgisayarı olan Dfinity tarafından dikkatlice yapılandırılmış bir stratejiyi yansıtıyordu.

İnternet Protokolü nedir?

Geçmişe bakıldığında, Dfinity, bulut barındırma sağlayıcıları yerine internetin kendisinin yazılım uygulamalarını desteklediği blockchain tabanlı bir altyapı geliştirmeyi hedefliyor. İnternet Bilgisayar protokolü, genel Web 3.0 bulut benzeri bilgi işlem protokolünün üzerinde sosyal medya, mesajlaşma, arama, depolama ve eşler arası dijital etkileşimler gibi çevrimiçi hizmetleri barındırmayı önerir.

Amaç, önde gelen blockchain Ethereum tarafından sağlanandan çok daha büyük bir kapasiteye sahip büyük veri merkezlerine ve üst düzey düğüm makinelerine – diğer adıyla onaylayıcılara – güvenmeyi içerir.

Kısacası, Dfinity, herhangi bir hacimli akıllı sözleşme hesaplamasını desteklemek için sınırsız ölçeklendirme özellikleriyle en yüksek web hızında çalışan ilk gerçek küresel blok zinciri ağını sunacağını umuyor.

Messari kripto analitik platformu araştırmacısı Mira Christanto, “IC, eski BT’yi değiştirmeyi başarırsa, merkezi DNS hizmetlerine, anti-virüslere, güvenlik duvarlarına, veritabanı sistemlerine, bulut hizmetlerine ve VPN’lere de gerek olmayacak,” dedi.

Dfinity, algoritmik yönetişimi sağlamak için Blockchain Sinir Sistemi ile birleştirilmiş Eşik Rölesi olarak adlandırılan benzersiz bir fikir birliği modeli sunarak ademi merkeziyetçilik önermektedir.

Bu arada, ICP, İnternet Bilgisayarına yerel bir varlık olarak hizmet eder. Platformdaki rolü, kullanıcıların Blockchain Sinir Sistemine katılmasına ve istemci yazılımı ve bulut ağları da dahil olmak üzere özel varlıkların İnternet Bilgisayarının genel ağına bağlanmasına izin veren güvenlik birikimlerine katılmalarını sağlayan stake etmeyi içerir.

ICP için büyüme beklentileri

Dfinity, daha önce özel finansman turlarıyla 163 milyon dolar topladı. Bu arada, kar amacı gütmeyen kuruluş da Şubat 2017’de 4,1 milyon dolar Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) aldı. Mayıs 2018’de, ilk destekçileri arasında 35 milyon dolar değerinde ICP tokenini (eski adıyla DFN olarak biliniyordu) havadan düşürdü. Bu, ilk ICP arzının% 0,8’ini işaret ediyordu.

Airdrop katılımcıları, ICP holdinglerinin IOU versiyonlarını Eylül 2020’de aldılar. Coinbase’de piyasaya çıkmadan bir gün önce, Pazartesi günü ICP’ye geri transfer edebildiler.

Binance’de teklifi 3.000 doları geçtikten sonra ICP% 89 çöktü. Kaynak: TradingView

Dfinity, veri merkezleri ve geliştiricileri ağını genişletmeyi hedefliyor. Şu an itibariyle, kar amacı gütmeyen kuruluş, 12 bağımsız veri merkezinde 68 düğümlü yedi alt ağ çalıştırıyor. Hedef, 2021 sonuna kadar 4.300 düğümü barındıran 123 veri merkezine ulaşmaktır.

Bitcoin ve Ethereum’a benzer şekilde, İnternet Bilgisayarı ekosistemindeki altyapısal büyüme beklentileri, spekülatörlerin ICP özellikli çiftler için uzun vadeli tekliflerini artırmalarına izin verebilir. Yatırımcılar makroekonomik enflasyon korkularından korunmaya devam ettikçe daha da güçlenecektir.