Hindistan’ın, varlık sınıflandırması lehine Bitcoin yasağı gündemini terk ettiği bildiriliyor

Hindistan’ın, varlık sınıflandırması lehine Bitcoin yasağı gündemini terk ettiği bildiriliyor

- in Kripto Para Haberleri
20
0

Raporlar, hükümetin kriptoya karşı daha yumuşak bir duruş sergilediğini gösterdiğinden, gelgit Hindistan’da kripto para birimleri için nihayet dönmüş olabilir.

The New Indian Express tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, hükümetin Bitcoin’e (BTC) yönelik düşmanca tutumu, kripto para birimleri için daha sağduyulu düzenleyici politikalara doğru kayıyor gibi görünüyor.

Yayın tarafından alıntılanan iç kaynaklara göre, yetkililer kripto para birimlerini alternatif bir varlık sınıfı olarak sınıflandırmak için daha önceki kapsamlı bir Bitcoin yasağı planlarını düşürdüler.

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun, maliye bakanlığı ile işbirliği içinde ülkedeki kripto düzenlemelerini denetlemekle görevlendirileceği bildiriliyor.

Bu iç kaynaklar ayrıca, Parlamentonun Temmuz ayında başlayan Muson Oturumu sırasında kapsamlı bir kripto düzenleyici yasa tasarısını tartışacağını iddia ediyor. Maliye bakanlığı tarafından oluşturulan bir uzman panelinin kripto düzenlemesi için protokolleri incelediği ve bulgusunun önümüzdeki ay meclis müzakerelerinin bir parçasını oluşturabileceği bildiriliyor.

Hindistan İnternet ve Mobil Birliği üyesi Ketan Surana, kripto düzenleyici cephesinde ortaya çıkan olumlu sinyaller hakkında şunları söyledi:

“Kripto para birimleri üzerinde çalışan yeni komitenin kripto para düzenlemesi ve mevzuatı konusunda çok iyimser olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.”

Mayıs ayında Hindistan’da bir teknoloji lobisi grubu olan Indiatech.org, hükümeti kriptoyu para birimi değil dijital varlıklar olarak tanımlamaya çağırdı.

Bu arada, Hindistan Merkez Bankası, yakın zamanda kripto para birimleri üzerindeki pozisyonunun değişmediğini belirterek, sadık bir kripto eleştirmeni olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, RBI, bankaların kripto borsalarına yönelik hizmetleri engellemesini zorunlu kıldığı raporlarından uzaklaştı.

Nitekim, Hindistan Yüksek Mahkemesi Mart 2020’de bankaların kripto para birimi borsalarına hizmet vermesini yasaklayan 2018 RBI yasağını bozdu. Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere üç büyük kripto borsası – Kraken, Bitfinex ve KuCoin – Hindistan pazarına girmek istiyor.