Hindistan hükümeti kripto yasağını yeniden düşünüyor: The Economic Times

Hindistan hükümeti kripto yasağını yeniden düşünüyor: The Economic Times

- in Kripto Para Haberleri
17
0

Hindistan hükümetinin yeni bir düzenleyici panelin oluşturulmasıyla kripto para birimleri konusundaki duruşunu yeniden gözden geçirebileceğine dair raporlar ortaya çıkıyor.

Economic Times’ın 19 Mayıs tarihli bir raporu, Hindistan’daki kripto para birimi ticaretini düzenlemek amacıyla yeni bir uzmanlar panelinin oluşturulması üzerine tartışmaya özel olarak üç kaynak gösterdi.

Hareket, 2019’da eski finans sekreteri Subhash Garg liderliğindeki bir komitenin, modası geçmiş oldukları gerekçesiyle kripto varlıklarına genel bir yasak getirilmesi için yapılan tavsiyelere verilen desteğin artmasıyla ortaya çıktı.

Raporda, konuyla ilgili bilgisi olan isimsiz bir yetkili şunları söyledi:

“Hükümet içinde, Subhash Garg tarafından yapılan tavsiyelerin tarih atıldığına ve kripto kullanımında tam bir yasaktan ziyade yeni bir görünüm gerektiğine dair bir görüş var”

Yeni panel, teknolojik geliştirme için blockchain kullanımını araştırmak ve kripto varlıklarını fia para birimlerine göre ayrı ayrı düzenlemenin yollarını önermek için kullanılabilir. Ayrıca, önerilen herhangi bir dijital Rupi projesi üzerinde Hindistan Merkez Bankası ile yakın bir şekilde çalışabilir.

Maliye ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Anurag Thakur, rapora göre yeni komiteye katılabilir. Thakur ve Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, daha önce hükümetin, doğrudan bir yasak uygulamak yerine, kripto varlıkları için düzenlenmiş bir yaklaşım benimsemeyi tercih edeceğini belirtmişlerdi.

RBI, tüm bankaların 2018’de müşterilerin kripto para biriminde işlem yapmasına izin vermesini yasaklamıştı, ancak bu, Hintli fintech girişimcileri ve uzmanları tarafından yapılan bir dilekçenin ardından Şubat 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.

Bu yılın başlarında Hindistan Maliye Bakanlığı’nın kıdemli bir yetkilisi olduğunu iddia eden isimsiz bir kaynakla kapsamlı bir yasağın yeniden uygulanacağına dair birçok rapor var.

Economic Times raporu, Cryptocurrency ve Resmi Dijital Para Birimi Yasa Tasarısı 2021’in Mart ayında parlamentoda ele alınması planlandı, ancak kamuya açıklanmayan nedenlerle ertelendi.

Sitharaman’ın kripto para birimi alanında devam eden gelişmeler hakkında bu ayın sonlarında ekibi tarafından bilgilendirilmesi bekleniyor ve Hindistan kripto endüstrisi çevrelerinde toplu nefesler yeniden tutuluyor.

Düzenleyici korkulara rağmen son aylarda kripto borsalarında büyük bir ivme ve Hindistan’da perakende talebi devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Yatırımcıların Bitcoin ve boğa piyasasının durumu hakkında söylediği 3 şey

Bitcoin’in (BTC) 22 Haziran’da 29.000 doların altına düşmesi,