Güney Koreliler, sert bir düzenleme yaklaşımının ortasında kripto para akın ediyor

Güney Koreliler, sert bir düzenleme yaklaşımının ortasında kripto para akın ediyor

- in Kripto Para Haberleri
27
0

Güney Kore’de her üç vatandaştan biri ya kripto para birimine sahip ya da onlardan ödeme alıyor. Nüfusunun onda biri dijital varlıklarla ticaret yapıyor ve genç işsizlik oranı% 10’un üzerinde seyrediyor. Doğu Asya ülkesinde, yüksek harcamaların hiyerarşik sosyal yapıları zorladığı ve finansal istikrarın boş bir hayal gibi görünebileceği rekabetçi bir iş piyasası.

Teknoloji ve yenilik konularında Güney Kore inanılmaz derecede ilerici. Ülkede var olduklarına dair haberler yaygın bir bilgi haline geldiğinden beri kripto para birimleri hakkında çok fazla tartışma oldu.

Teknolojik ilerlemeye karşı açık fikirli tutumu, ülkenin blok zinciri tabanlı jetonları yasaklamak yerine düzenlemeye karar vereceği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, kumar Güney Kore yasalarına göre yasa dışı kabul edildiğinden ve birçok projenin spekülatif yönüne çok fazla eğildiği düşünüldüğünde, bazı firmalar muhtemelen daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalacak.

Görünürde, Güney Kore, olağanüstü insani gelişme endeksi ve yalnızca orta düzeyde gelir eşitsizliği ile dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip – Asya’daki en büyük dördüncü ve dünyanın en büyük 10. ekonomisi. Bununla birlikte, yüzeyin altında, görünüşte bir finansal devrim mayalanmaktadır ve blok zinciri bunun merkezinde yer almaktadır.

Güney Kore borsasına, çoğu kişinin son derece yozlaşmış ve politik olarak etkili olduğuna inandığı dört aile şirketi veya “chaebol” hakimdir. Son zamanlarda, en iyi Kore kripto para borsalarında bildirilen hacimler, ülkenin borsasını aştı ve bu, insanların niyetlerini netleştirdiklerinin bir işareti olabilir.

Fırsatları yakalamak

Bir ülke olarak Güney Kore, dünya çapında kripto para birimi hacimlerine önemli bir katkıda bulunur. Dijital varlıklar oradaki kültürün bir parçası ve birçok genç vatandaşın Kore’de yükselen genç işsizlik oranlarına rağmen geçimini sağlıyor. Video oyunlarına olan tutkusuyla uzun süredir mikro ödeme kavramını benimseyen Güney Kore, kripto para birimleri var olmadan önce dijital varlıklara hazırdı.

Ülke aynı zamanda dünyanın en yüksek internet hızlarına sahiptir ve ülkenin sağlam telekomünikasyon endüstrisi nedeniyle vatandaşları mobil ödeme sistemlerine aşinadır. 2019’da ülke, bir hükümet girişimi olan S-coin aracılığıyla kendi kripto para birimini tanıttı.

Bununla birlikte, hükümet daha sonra Mart 2020’de blockchain yatırımlarını kısıtlamak için bir yasa çıkardı ve Güney Kore vatandaşları, özellikle de gençleri mutlu değildi. Güney Koreli blockchain pazarlama ajansı Eightfive’ın kurucusu Mark Lee, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Spekülatif ürünler söz konusu olduğunda Güney Kore oldukça muhafazakar. Genç işsizlik oranlarının yüksek olması, çoğu gencin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ilgi duymasının bir nedeni olarak görülüyor. “

Yerel haber kuruluşlarından gelen haberlere göre, Güney Koreli gençler günlük ticaret kripto para birimlerini keşfetmek için işlerinden ayrılıyor. Koreli vatandaşların çoğu, dijital varlıkları günlük işlerinin sağlayabileceğinden çok daha hızlı bir zenginlik yaratma aracı olarak görüyor. Bazı şirketlerin, çalışanlarının gün içindeki fiyat dalgalanmalarını kontrol etmesini engelleyerek ağlarındaki kripto borsalarını bloke etmekle tehdit etmeye başladığı noktaya geldi.

Güney Kore kripto para borsası AAX’in araştırma ve strateji başkanı Ben Caselin, “Farklı yetki alanlarında farklı endişeler var,” dedi ve ekledi: “Güney Kore’de, belki de başka herhangi bir yerden daha fazla, özellikle sermaye akışları konusunda çok gerçek bir endişe var. Kuzey Kore ile ilişkisi. Bu nedenle, Güney Kore’de düzenlemelerin sıkılaştırılmasının devam etmesini bekleyebiliriz. “

Mart ayında, Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemelerine uyulmasını sağlamak için, Güney Kore’nin en büyük mali düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu veya FSC, kripto para birimi borsalarının bir “Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı” veya VASP lisansına sahip olması gerektiğini emretti.

Ayrıca borsalara Eylül ayına kadar uymaları gerektiğini söylediler, ancak 22 Nisan’da Ulusal Meclis’in bir politika komitesi toplantısında FSC başkanı Eun Sung-soo, FSC’nin henüz herhangi bir VASP başvurusu almadığını söyledi. Sung-soo ayrıca, mevcut eğilim devam ederse, yıl sonuna kadar 200’den fazla borsanın kapanacağını belirtti.

Geçen ay, Güney Koreli borsa Daybit, yeni düzenlemeler arasında bir bankacılık ortağı bulma zorlukları nedeniyle operasyonları durduracağını açıkladı, ancak daha büyük oyuncular bile benzer zorluklarla karşı karşıya. Bu yılın başlarında OKEx, yeni Kara Para Aklamayı Önleme kuralları ile ilgili sorunları gerekçe göstererek Kore platformunu kapattı ve Binance Kore’nin Aralık ayında, lansmanından sadece sekiz ay sonra hizmetleri kapattığını belirtti.

Ulusal sorunlar, küresel sonuçlar

Ülkedeki “büyük dört” borsa – Bithumb, Coinone, Upbit ve Korbit – yalnızca 2021’in 1. çeyreğinde yaklaşık 2,5 milyon yeni kullanıcı kaydetti ve bunların% 64’ü 20-30 yaşları arasında oldu. Aslında, 30’larındaki tüccarlar Çeyrek boyunca 398 milyon doların üzerinde ticaret hacmi üreterek diğer tüm demografileri daha fazla harcadı.

Güney Koreli kurumsal blockchain çözümleri platformu Icon’un kurucusu Min Kim, “Şaşırtıcı bir şekilde, Bitcoin Kore’de nispeten popüler değil” dedi. Örneğin, BTC, Kore’nin en büyük borsası olan Upbit’te işlem hacminde 10. sırada yer alıyor, dedi ve ekledi: “Koreliler bugün altcoinlere yoğun bir şekilde yatırım yapıyor çünkü kriptoyu bir piyango bileti olarak görüyorlar.”

Ülkenin gençliği büyük ölçüde bu borsalara bağımlı ve bunları kapatmak sadece Güney Kore’nin genç yatırımcılarına değil, küresel kripto para piyasasına da ciddi bir darbe indirecek. Ülkede iç sosyal sınıf çatışmaları da var ve bu da kriptoyu genç nesiller için inanılmaz derecede çekici kılıyor.

“Spekülatif ürünler söz konusu olduğunda Güney Kore oldukça muhafazakar. Yüksek genç işsizlik rakamları, çoğu gencin Bitcoin’e ve diğer kripto para birimlerine çekilmesinin bir nedeni olarak görülüyor, ”diyen Lee devam ederek şunları söyledi:” Siyasi belirsizlik de bir endişe ve Bitcoin herhangi bir devlete bağlı olmadığı için insana hitap ediyor . “

FSC başkanı ayrıca kısa süre önce tüm FSC yetkililerine kripto para varlıklarını 7 Mayıs’a kadar bildirmelerini emretti, ancak bu önlemleri ihlal etmenin cezaları sözde çok sert değil.

Raporlara göre, yalnızca dört büyük kripto para birimi borsasının son tarihe kadar kaydolması ve VASP lisansı alması muhtemel. Bu, Güney Kore’deki kripto para birimi ticaretini tamamen öldürmeyecek olsa da, ülke içindeki kripto ile ilgili kaynakların konsolide edilmesine yol açabilir. Caselin şunları ekledi:

“Güney Kore’de, belki de başka hiçbir yerde olmadığı kadar, özellikle Kuzey Kore ile ilgili olarak sermaye akışlarına ilişkin çok gerçek bir endişe var.”

Merkezi olmayan video oyun geliştirme stüdyosu Planetarium’un CEO’su Kijun Seo’ya göre, “hükümet, bu yıl yeni vergi ve tescil yasaları uygulanırken, hala yatırımları ve spekülatif faaliyetleri nasıl denetleyeceğini bulmaya çalışıyor.”

Şubat ayında, ülkenin maliye bakanlığı, 2230 doları aşan kripto para birimi karlarına yeni bir% 20 vergi getirerek, şimdi Ocak 2022’ye kadar yasaya girmesi beklenen bir hızla ilerledi.

Sung-soo da geçtiğimiz günlerde kripto para birimleri hakkındaki olumsuz yorumları nedeniyle ateş altına girdi ve 300.000’den fazla öfkeli vatandaşı istifasını isteyen bir dilekçeyi imzalamaya teşvik etti. Halkla hükümet arasındaki çatışmanın herhangi bir sorunu çözmesi pek olası değil, ancak sağlam bir düzenleme olmadan herhangi bir hükümetin kripto para birimlerine kollarını açması mantıklı değil.

Düzenleyicilerin sahte doğası hakkında gerçek endişeleri var, ancak ülkenin blok zinciri konusunda ne kadar olumlu olduğu ile Güney Kore’de sağlıklı bir kripto para birimi piyasası sağlamak sadece ulusal bir sorun değil – küresel bir sorun.