Google tersine çeviren kripto reklamları blok zinciri pazarının olgunluğunun bir kanıtı mı?

Google tersine çeviren kripto reklamları blok zinciri pazarının olgunluğunun bir kanıtı mı?

- in Kripto Para Haberleri
20
0

“Öngörülemeyen” terimi, bu noktada neredeyse kripto endüstrisi ile eşanlamlı hale geldi ve son zamanlarda teknoloji dev Google’ın neredeyse üç yıllık uzun bir sürenin ardından dijital varlık borsalarının reklam hizmetlerini kullanmasını yasaklamaya karar verdiğinde tam olarak ortaya çıktı.

Bu bağlamda, firma tarafından yayınlanan bir politika güncelleme blogu, 3 Ağustos’ta kripto borsası ve cüzdan operatörlerinin “Google tarafından onaylanan ürün ve hizmetlerin” reklamını yapmasına bir kez daha izin vereceğini belirtti.

Platformda reklam vermek isteyen borsaların karşılaması gereken gereksinimler açısından Google, başvuru sahiplerinin ya FinCEN’in Mali Suçları Uygulama Ağı’na bir para hizmetleri işletmesi olarak (en az bir eyalet para aktarıcısı olarak) kayıtlı olmalarını şart koşuyor. veya bir “federal veya devlet tarafından kiralanan banka kuruluşu” ile.

Kağıt üzerinde bu çok fazla görünmese de, güncelleme, fiziksel ve dijital varlıklar arasında hareketi mümkün kılmak isteyen önde gelen dijital finans kurumlarının Google’ın erişimini bir kez daha kullanmasını ve böylece ürünlerinin risklere maruz kalmasını sağlayabilir. tamamen yeni bir yatırımcı tabanı.

Bununla birlikte, hala kesin olarak yürürlükte olan bazı kısıtlamalar var. Örneğin, yaklaşan politika güncellemesine göre, bugünün gelecek vaat eden merkezi olmayan finans projelerinin büyük bir kısmı şirketin hizmetlerinden yararlanamayacak. Bildirimde, “İlk madeni para teklifleri, DeFi ticaret protokolleri veya kripto para birimlerinin veya ilgili ürünlerin satın alınması, satılması veya ticaretinin başka bir şekilde tanıtılmasına yönelik reklamlar” yasaklanmaya devam ediyor.

Son olarak, haber kaynakları, grafik toplayıcılar, sinyal operatörleri ve analitik tavsiyeler gibi kripto servis sağlayıcılarının Google’ın dijital kara listesinde kalmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var.

Google’ın kripto reklamlarıyla çalkantılı geçmişi

Son birkaç yıldır kriptoyu uzaktan takip eden herkes, Google’ın dijital varlık piyasasını çevreleyen garip politikalarıyla dünyayı şaşırtmaya devam ettiğini ve hatta bazılarının bunların “önyargılı ve haksız” olduğunu iddia ettiğini biliyor.

Örneğin, arama motoru devi, 2018 boyunca borsa ile ilgili reklamları yasaklama konusundaki tutumunu değiştirmeye devam etti ve şirket, bugün piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum dahil olmak üzere belirli terimleri kara listeye aldı ve böylece büyümeyi etkili bir şekilde kısıtladı. sektör.

Ancak yeni reklam yapısı bir aydan biraz fazla bir süre içinde yürürlüğe girdiğinden, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto meraklıları, Binance US, FTX gibi bugün piyasadaki en büyük oyunculardan bazılarıyla ilgili bir dizi reklam bombardımanına tutulacak. ve daha fazlası.

Bu ticaret platformlarından bazılarının ne kadar büyük hale geldiğini vurgulamak için, sadece birkaç ay önce FTX, Miami Heat’in 2040 yılına kadar FTX Arena olarak yeniden adlandırılacak olan ev sahasının isim haklarını aldığını duyurdu. .

Hareketin ciddi sonuçları olacak mı?

Bir blok zinciri ekosistemi olan Enjin’in baş pazarlama sorumlusu Ilija Roloviç, kriptoyla ilgili belirli reklamları kabul ederek Google’ın alanın büyümesini daha da hızlandıracağına inanıyor. “Artık Google’ın bu tür yeniliklere kapılarını açmasının tam zamanı çünkü bunlar geleceğin dijital pazarlama yığınının temel bir parçası olacaklar” diye ekledi.

Konuyla ilgili olarak, kripto para borsası Phemex CEO’su Jack Tao, hareketin artan kurumsal benimseme ve ana akım kripto tekliflerinin kabulü yönündeki daha geniş eğilimle uyumlu göründüğünü belirterek şunları ekledi:

“Geçtiğimiz yıl boyunca, önde gelen finans şirketlerinin BTC, ödeme işlemcileri ve dijital para birimini kabul eden işletmeler hakkında kendi görüşlerine göre tam 180’lik bir başarı elde ettiğini gördük. […] Bu alanın gerçek potansiyeli göz önüne alındığında, tüm önemli oyuncular ya şimdi uyum sağlamaya başlamaları ya da geride kalmaları gerektiğini anlıyor.”

Daha önce belirtildiği gibi, şu anda yalnızca FinCEN veya devlete kayıtlı borsalar, hizmetlerinin Google’ın Reklam ağında reklamını yapabilir. Bununla birlikte, 2017’nin ikinci yarısı ve 2018’in tamamı ICO dolandırıcılıkları ve diğer hain faaliyetlerle dolu göründüğü için, kararın kendisi ve kendisi, endüstrinin son üç yılda ne kadar yol kat ettiğinin gerçek bir kanıtı gibi görünüyor. .

Kripto para borsası Gate.io’nun baş pazarlama sorumlusu Marie Tatibouet, konuyla ilgili görüşünü bildirerek, Cointelegraph’a son 36 küsur ay boyunca piyasaların tamamen yeni bir boyuta evrildiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Dolandırıcı ICO’lardan multi-milyarlara geçtik.[dollar] DeFi pazarı. Bitcoin ve kriptolar ana akım tarafından benimsendi ve kurumlar Bitcoin ve NFT stoklarını satın alarak dijital mülkiyeti yeniden tanımladı. Google’dakiler zeki ve oyuna geri dönme zamanının geldiğini biliyorlardı.”

Artan görünürlüğün kripto sektörüne biraz destek vereceğine şüphe olmasa da Tatibouet, gelişmenin en azından artan benimseme açısından “oyun değiştirici” olacağına inanmıyor. “Kabul edelim, kripto para birimleri zaten ana akım. Konuyla ilgili her gün milyonlarca tweet ve Reddit gönderisi var. Ünlüler sürekli NFT’lerinin reklamını yapıyor” diye vurguladı.

DeFi sektörü hala ihmal ediliyor

Google’ın en son politika revizyonuna göre, “DeFi ticaret protokolleri” ile ilgili herhangi bir reklam hala yasaklanmıştır; bu, şirketin neden bu kadar büyüyen bir pazarı hala ihmal ettiğine dair ilginç bir soru ortaya koyuyor gibi görünüyor – şu anda çok büyük bir toplam kilitli değere sahip bir pazar ( TVL) yaklaşık 77 milyar dolar.

DeFi platformu 1inch Network’ün kurucu ortağı Anton Bukov, Cointelegraph’a, Google gibi büyük isimlerin yavaş ama emin adımlarla mevcut merkezi olmayan finans patlamasının kapsamı çok daha geniş olan teknolojilerle desteklenen gerçek projeler tarafından yönlendirildiğini anlamaya başladığını söyledi. ilişkili projelerinin bile sınırlamaları. Ekledi:

“DeFi endüstrisinin birçok ciddi oyuncusu, kendilerini tanıtmak ve kullanıcı tabanlarını genişletmek için ek fırsatlar arıyor. Bu nedenle FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Alphabet) gibi önde gelen platformlarla işbirliğine son derece ilgi gösterecekler.”

Google reklamlarının sürekli olarak, daha önce kripto para piyasasıyla herhangi bir teması olmayan yüz milyonlarca kullanıcı tarafından görülmesi son derece çarpıcıdır, özellikle de DeFi’nin hala büyük ölçüde, desteği olmadan büyüdüğü düşünüldüğünde, son derece çarpıcıdır. herhangi bir ana akım reklamcılık değil, daha çok eski moda kulaktan kulağa pazarlama yolu.

İlgili: Ana akım benimsemeye yönelik manzaralar: Yolda başka bir DeFi yazı mı var?

Bu nedenle, Google’ın yakın gelecekte bir adım daha ileri gidip, şu anda 265’ten fazla aktif kullanıcı tabanına sahip olan platformunda reklam vermesine izin verilen kuruluşlar listesine DeFi platformlarını dahil etmek için politika şartlarını güncelleyip güncellemediğini görmek ilginç olacak. gezegene yayılmış milyonlarca birey.