GBTC indirimi, Grayscale ve yatırımcılar için benzersiz bir zorluk sunuyor

GBTC indirimi, Grayscale ve yatırımcılar için benzersiz bir zorluk sunuyor

- in Kripto Para Haberleri
26
0

Grayscale Bitcoin Trust Fund (GBTC) 2013’ten beri yatırımcılarına halka açık bir özel enstrüman aracılığıyla Bitcoin’e (BTC) maruz kalma teklifinde bulundu. Bununla birlikte, tröstün dönüştürülebilirliği ve likiditesi bir Borsa Yatırım Fonundan (ETF) büyük ölçüde farklıdır.

Tröstler, en azından düzenleyici biçimde şirketler olarak yapılandırılır ve başlangıçta yalnızca akredite yatırımcılara satılabilen “kapalı uçlu fonlardır”. Bu, mevcut hisse sayısının sınırlı olduğu ve perakende tüccarların bunlara yalnızca ikincil pazarlar aracılığıyla erişebileceği anlamına gelir. Ayrıca, bir GBTC hissesi, temel BTC pozisyonu için kullanılamaz.

Tarihsel olarak GBTC, perakende kalabalığının aşırı talebinin neden olduğu fon tarafından tutulan eşdeğer BTC’nin üzerinde işlem yapıyordu. Kurumsal müşteriler için yaygın uygulama, hisse senetlerini doğrudan Grayscale’den eşit fiyattan satın almak ve altı aylık kilitlenme döneminden sonra kârla satmaktı.

2020’nin çoğunda GBTC hisseleri,% 5 ile% 40 arasında değişen Net Varlık Değerine (NAV) göre bir primle işlem gördü. Ancak bu durum Mart 2021’de büyük ölçüde değişti. Kanada’daki iki Bitcoin ETF’nin onayı, GBTC priminin söndürülmesine büyük katkıda bulundu.

ETF fonları, tröstlere kıyasla daha az riskli ve daha ucuzdur. Ayrıca, kilitlenme süresi yoktur ve perakende yatırımcılar, nominal değerde hisse satın almak için doğrudan erişime sahip olabilirler. Bu nedenle, daha iyi bir Bitcoin yatırım aracının ortaya çıkması, GBTC’nin bir zamanlar sahip olduğu cazibenin çoğunu ele geçirdi.

DCG, GBTC’yi kurtarabilir mi?

Gri tonlamalı GBTC primi ile net varlık değeri. Kaynak: Ycharts

Şubat ayının sonlarında, GBTC primi olumsuz araziye girdi ve sahipleri, pahalı ve kurtarılamaz bir enstrümanda sıkışıp kalmaktan kaçınmak için umutsuzca pozisyonlarını değiştirmeye başladı. BTC fiyatı Mart ayı ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen durum% 18 indirime kadar kötüleşti.

Grayscale Investments’ın ana şirketi olan Digital Currency Group (DCG), 10 Mart’ta, bekleyen GBTC hisselerinden 250 milyon dolara kadar satın alma planını duyurdu. Holding, hareketin arkasındaki nedeni belirtmemiş olsa da, aşırı indirim kesinlikle itibarlarına baskı oluşturacaktı.

Durum kötüleştikçe DCG, güven fonlarını ABD ETF’sine dönüştürmek için bir yol haritası açıkladı, ancak belirli bir garanti veya son tarih bildirilmedi.

3 Mayıs’ta firma, Nisan ayına kadar 193,5 milyon dolar değerinde GBTC hissesi satın aldığını açıkladı. Ayrıca DCG, GBTC hisselerinin geri alım potansiyelini 750 milyon dolara çıkardı.

GBTC güveni için yönetilen 36,3 milyar dolarlık varlıklar düşünüldüğünde, 500 milyon dolar değerinde hisse satın almanın fiyat indirimini kolaylaştırmak için yeterli olmayacağına inanmak için neden var.

Bu nedenle bazı önemli sorular ortaya çıkıyor. Örneğin, DCG böyle bir ticaret yaparak para kaybedebilir mi? Kim umutsuzca satıyor ve bir ETF’ye dönüşüm analiz ediliyor mu?

Dörtgözle beklemek

Fon yöneticisinin kontrolörü olarak DCG, tröst fonunun hisselerini piyasa fiyatlarından satın alabilir ve eşdeğer Bitcoin’i itfa için geri çekebilir. Bu nedenle, GBTC’yi indirimli olarak satın almak ve BTC’yi piyasa fiyatlarından satmak, sürekli olarak bir kar üretecektir ve bunu yapmak herhangi bir risk oluşturmaz.

Varlıklarını düzenli olarak bildiren birkaç fon dışında, GBTC’yi kimin net varlık değerinin altında sattığını bilmenin bir yolu yok. % 5 veya daha fazla hisseye sahip tek yatırımcılar BlockFi ve Three Arrows Capital’dir, ancak hiçbiri pozisyonlarını düşürdüğünü bildirmedi.

Bu nedenle, potansiyel olarak birden fazla perakende satıcının üründen ne pahasına olursa olsun çıkması olabilir, ancak şu anda bilmek imkansızdır.

GBTC’yi% 10 veya daha büyük bir indirimle satın almak ilk bakışta bir pazarlık gibi görünse de, yatırımcılar şu an itibariyle bu hisselerden piyasada satmanın dışında bir yol olmadığını hatırlamalıdır.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.