GameStop destanı, yeni bir merkezi olmayan finansal düzenin yolunu açıyor

GameStop destanı, yeni bir merkezi olmayan finansal düzenin yolunu açıyor

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Her önemli dönüşüm, o sırada her zaman şaşırtıcı olan ve sonradan bakıldığında açık olan yeni bir araç setiyle birlikte gelir. Bitcoin (BTC), iklim değişikliği ve GameStop, kitlesel eylemin evrimsel değil dramatik eylem için zorladığı yolların örnekleridir. Ayrıca bunların, aynı hareketin bireysel vektörleri olduğunu, eski sistemin verimsiz kısımlarını ve kolektif bir inanca sahip bireylerin bir araya toplanmasıyla yönlendirilen çözümleri vurguladığını görebiliriz.

Bu kadar çarpıcı, ancak beklenmedik olmayan şey, bu olaylardan bazılarının, merkezi sistemlerin opak doğasını vurgulamasıdır. Reddit, Robinhood ve E-Trade gibi şirketlerin tüm platformlara veya belirli özelliklere kullanıcı erişimini kısıtlayan son trendini takip ediyorlar. GameStop bölümü, merkezi sistemlerin ticaret süreçlerini nasıl yönlendirebileceğini ve perakende yatırımcıları eski kurumların yararına nasıl haksız yere dezavantajlı hale getirebileceğini gösterdi. Spesifik olarak, takas şirketleri tarafından (Robinhood gibi) komisyoncular için şaşırtıcı miktarda teminat gerekliliğini gün ışığına çıkardı. Bunun nedeni, yeterli marj seviyelerinin korunmasıydı.

İlişkili: GameStop hikayesi, yasal ataerkilliği ve DeFi’nin gerçek değerini ortaya çıkarır

Gün ışığına çıkan bir başka şey de, Robinhood, Fidelity, E-Trade, Charles Schwab ve TD Ameritrade gibi komisyoncuların, ön ödemeye yol açabilecek “sipariş için ödeme akışı” adı verilen çok tartışılan bir uygulamaya girmeleridir. Bu süreçte, Citadel Securities gibi piyasa yapıcı firmalar, perakende tüccarlar tarafından verilen siparişlere erişmek için bir komisyoncuya bir ücret öder. Bir araya getirildiklerinde, bu siparişler piyasa yapıcılara potansiyel kısa vadeli, gelecekteki fiyat hareketleri hakkında bilgilere erişim sağlar. Perakende tüccar için herhangi bir fayda var mı? Aracı şirketlerin belirttiği gibi: evet, çünkü bu uygulama komisyonsuz işlemlere izin veriyor.

Bu uygulamalar geleneksel internette ve dar bir bağlamda finansta yaygın olsa da, toplumumuzun diğer alanlarında sansürün benzer sonuçlarına daha geniş bir bakış açısı getirdiğimizde işler belirsizleşebilir.

Bu bozuk sisteme yanıt olarak, uygulanabilir ademi merkeziyetçi alternatifler, merkezileştirilmiş yapıların tarihsel olarak kısıtlanmasına işaret ederek kitlesel bir göçün ön koşulunu yaratır. Merkezi olmayan finans veya DeFi ve merkezi olmayan borsalar veya DEX’ler, bu daha geniş dönüşümde önemli bir rol oynar ve eski finansal sistemlerin doğasında bulunan şeffaflığı ve ortak katılımcılar için ortaya çıkan dezavantajları ele alır.

İlişkili: GameStop efsanesi, eski finansmanın hileli olduğunu ve sorunun cevabının DeFi olduğunu ortaya koyuyor

DeFi ve DEX, geleneksel finansa adil bir alternatif olabilir mi?

Blok zinciri teknolojisinin merkezi olmayan doğası, sansüre karşı direnç sağlar. Böylelikle, Robinhood gibi merkezi aktörlerin tüccarları kısıtlama becerisinin kolayca tasarlanabildiği uygulamalara izin verir. Merkezi olmayan bir ekosistemin açık kaynaklı ve denetlenebilir doğası, bu tür hareketleri açık hale getirecek ve bu tür alışverişlerin kullanıcıları tarafından itibarsızlaştırılmasına neden olacaktır. Bu nedenle DEX’ler, perakende veya kurumsal durumdan bağımsız olarak kullanıcıların kavramsal olarak çok daha eşit bir oyun alanına katılabilecekleri sansüre dirençli bir değişim işlevi vaadini sunar.

DEX’ler etrafındaki inovasyon hala erken ve deneysel aşamadadır. Ancak, farklı katılımcıların, yalnızca geleneksel blockchain tokenleri için değil, aynı zamanda halka açık hisse senetleri, emtialar, türevler ve – evet gerçekten – hatta sonunda GameStop için sınırsız bir varlık değişim dünyasına sınırsız erişim sağlama potansiyeli taşıyor.

İlişkili: DEX’lerin yükselişi: DeFi tarafından besleniyor ve statükoyu bozmaya hazır

Bu alandaki birçok kurucu, geleneksel finansın eşitsizliklerinin kendilerini DeFi ekosisteminin bir bölümünü inşa etmeye motive ettiğini söylüyor. Dragonfly Capital’in yönetici ortağı Alex Pack şunları söyledi:

“DeFi’nin amacı bankacılık sistemini tüm dünya için bu açık, izinsiz şekilde yeniden yapılandırmaktır. Bu çekimi sadece 50 yılda bir alıyorsun. “

2014 yılında Bitcoin Vakfı’ndan Harsh Patel, kurumların değil kodun ticaret pazarını nasıl yönetebileceğini özetleyen “Blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir değişim” başlıklı bir makale yayınladı. Fikir yeni değildi, ancak kripto piyasalarının zorluklarla karşılaştığı bir zamanda geldi. Mt. Gox, diğer birçok merkezi kripto borsası ile birlikte, 2011 ve 2014 yılları arasında, kullanıcıların varlıklarının hacklenmesi ve kaybedilmesiyle ölümünü karşıladı.

İlişkili: 2011-2020 kripto borsası hackleri hakkında rapor

Merkezileştirilmiş borsaların doğasında bulunan kusurlardan kaçınmak için, bir dizi girişimci DEX’leri başlatmaya çalıştı ve DeFi’nin temel değerleri haline gelecek olanları destekledi: şeffaflık, ticaret fırsatlarına ve pazarlara sınırsız erişim ve karar verme sürecine katılma seçeneği. yönetişim belirteçlerinin sahipliği yoluyla kullandıkları platformlar.

İlişkili: DeFi, insanlığın hak ettiği bankacılığın geleceğidir

Gelecek ademi merkeziyetçi

İlk DEX protokolleri, doğrudan eşler arası işlemlerde kripto para birimi ticaretini kolaylaştırmak için akıllı sözleşmelerden yararlanarak işlev gördü. Bununla birlikte, likidite eksikliği ve zayıf kullanıcı deneyimi gibi zorluklar, DEX’lerin kullanıcılar için uygun platformlar haline gelmesini engelledi. Bugün, yinelemeli ve yenilikçi DEX protokolleri, bu zorlukların üstesinden gelmek için önemli adımlar attı ve geleneksel piyasalara aşina ticaret arayüzlerine sahip olacak şekilde şekilleniyor. Örneğin, bugün tüccarlar, fiat’ı kripto para birimine dönüştüren ve bunun tersi olan fiat açma / kapama rampaları ile doğrudan kart ve banka hesabı bakiyeleri ile kripto satın alabilirler.

Buna ek olarak, yakında piyasaya sürülecek DEX’ler, piyasa analitiği gibi geleneksel pazarlarla ilgili özellikleri ve likidite çizelgeleri, işlem hacmi ve sipariş defteri derinliği gibi ticaret araçları sunacak. Bu işlevler, kullanıcılara ticaret ortamı hakkında objektif gerçek zamanlı veriler ve içgörüler sağlar.

Bu yeni finansal sistemde, Uniswap veya 1 inç gibi otomatik piyasa yapıcıları kullanan DEX’ler, tüm katılımcılar için eşit bir oyun alanı oluşturur. Komisyoncu, takas odası veya merkezi piyasa yapıcı yoktur; işlemler, akıllı sözleşmelerle kodlananlar dışında, hakemler olmadan eşler arası veya eşler arası protokole göre yapılır. Ve kritik olarak, farklı oyuncu grupları için farklı kurallar dizisi yoktur.

Erişim de geliştirildi. Geleneksel pazarlarda, akreditasyon için karmaşık gereklilikler nedeniyle giriş yapmak zor olabilirken, tipik bir DEX, kullanıcıdan çok az özel bilgi ister veya hiç gerektirmez. Bu standartlar, bir takma ad avantajı ve kişisel, tanımlanabilir bilgilerinizi merkezi bir komisyoncuya teslim ederken aksi takdirde garanti edilmeyen bir gizlilik koruması ölçüsü sunar. Ancak bu, DeFi’ye daha fazla Kara Para Aklamayı Önleme yasasının gelmesi ve düzenleyici ortamın belirsiz kalmasıyla değişebilir. Ancak ekipler, hem uyumluluk gereksinimlerini hem de bir bireyin gizlilik arzusunu ele almak için çözümler üzerinde çalışıyor, bu da kullanıcıların varlıklarının ve kimlik haklarının tam sahipliğini korumasına olanak tanıyor ve işletmelere kimliklerini doğrulamak için belirli izinler veriyor.

GameStop destanı anlık bir anormallikten daha fazlası olduğunu kanıtlarsa, şu anda finansal sistemde köklü bir değişikliğin ortaya çıkmasına veya tamamen yeni bir değişimin yaratılmasına tanık oluyor olabiliriz. Finansal teknoloji şirketleri, tüketicilerin finansal piyasalara katılımını kolaylaştırdıkça, DEX’ler merkezi piyasaların kusurlarıyla mücadele ediyor. Bazı yönlerden, bu nesil DEX’ler yeni Robinhood’lar olabilir. Belki de bu, kurumsal mirasın değil, insanların geleceği tanımlayacağı anlardan biridir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerileri içermiyor. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Elvina Kamalova San Francisco merkezli bir dijital varlık yatırım yönetimi şirketi olan Aludra Capital’de yatırım direktörüdür. Elvina, dijital varlık yatırımları, portföy yönetimi ve fintech ürün geliştirme konularında bir geçmişe sahiptir. Eski Başkan Barack Obama tarafından verilen Başkanın Gönüllü Hizmet Ödülü’nün sahibidir. Yeterince temsil edilmeyen girişimcileri ve kızların STEM eğitimini destekledi ve servet uçurumunu azaltmak ve insani ilerlemeyi geliştirmek için çözümler geliştirmenin önemine inanıyor.