Ethereum ve DeFi yeni bir sıcak yaz için şekilleniyor

Ethereum ve DeFi yeni bir sıcak yaz için şekilleniyor

- in Kripto Para Haberleri
36
0

Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) ve Ethereum Classic (ETC) gibi altcoinler, bir patlama ile yükselmiş gibi görünen yeni bir alt sezona öncülük ediyor. Yükselen bir dalga genellikle tüm tekneleri kaldırdığından, altcoinlere olan bu artan ilgiden yararlanan birkaç başka kripto para birimi vardır. Bununla birlikte, dalgaları oluşturan eter olabilir.

Amiral gemisi altcoin ETH’nin fiyatı, 6 Mayıs’ta 3.500 $ sınırını aşmak için 30 gün içinde% 65’ten fazla arttı. Bu, 215 $ aralığında işlem gördüğü için token için yıllık kazançları% 1.500’ün üzerine çıkarıyor. geçen yıl. Fiyat artışı, piyasa kapitalizasyonunun ilk kez 400 milyar doları aşmasına neden oldu.

Cointelegraph, The TIE’nin CEO’su Joshua Frank’e Ether ile ilgili sosyal medya trendlerini ve kripto para biriminin kazançlarının altcoinler için ne anlama geldiğini sordu. O cevapladı: “Birçok yatırımcı Ethereum’u alt-coin piyasası için bir vekil olarak görüyor ve tweet hacmi Temmuz 2020’den bu yana katlanarak artmaya devam ediyor. […] Eth tüm zamanların en yüksek seviyelerini zorlamaya devam ederken, 24 saatin üzerindeki tweet hacmi inanılmaz 59.000 kaydetti.

Yüzde olarak, Ethereum Classic – orijinal Ethereum blok zincirinin bir devamı – değerinin kardeş blok zincirinin daha popüler parasından bile daha fazla arttığını gördü. CoinGecko’ya göre, ETC’nin fiyatı yedi günde yaklaşık% 400 artarak 6 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 167 dolara ulaştı. Ethereum Classic blok zinciri, çoğu geliştiricinin The DAO’nun hacklenmesinin ardından şimdi daha popüler olan Ethereum blok zincirine geçtikten sonra ortaya çıktı 2016’daki akıllı sözleşmeler, protokole ETH’de 50 milyon dolara mal oldu.

Bitcoin’in (BTC) hakimiyeti de yıl başında dinlendiği% 70 aralığına kıyasla düştü. O zamandan beri düşüşte ve 6 Mayıs’ta% 45.70 ile yılın en düşük seviyesine ulaştı. Hakimiyet ölçütü, temelde BTC’nin piyasa değerini diğer tüm kripto para birimleriyle karşılaştırıyor.

Altcoinler kripto yatırımcılarının ilgisine hükmettiğinde BTC hakimiyeti genellikle azalır. Metriğin şu anki seviyesinden daha düşük olduğu tek zaman, yatırımcıların umutsuzca Bitcoin’e alternatifler ararken, amiral gemisi kripto para birimi% 60’ın üzerinde düştüğü için 2018’deki kripto para piyasası çöküşünden hemen önceydi.

Cryptocurrency borsası Crypto.com’un baş işletme sorumlusu Eric Anziani, Cointelegraph’a neden Bitcoin’in hakimiyetinin bu sefer azaldığına inandığını açıkladı: “Fiyat hareketi yatırımcıların psikolojisi, alandaki baskın anlatılarla birlikte hareket eder ve bu nedenle döngüsel kalıplarda hareket eder. . ” Daha da ekledi:

“Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesiyle ilgili anlatı biraz azaldığından, yatırımcılar Bitcoin dışındaki blok zincirlerine ve protokollere yönelmeye başladı. […] Bitcoin çok sağlam bir değer deposu olmasına rağmen, piyasa bir bütün olarak altcoinlerin ve ilgili projelerinin kripto geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor. “

Piyasa dinamiklerindeki bu değişim türev piyasalarda da belirgindir. 5 Mayıs’ta, Ether vadeli işlem hacimleri Bitcoin’inkini kısa bir süre geride bıraktı. ETH için vadeli işlem primleri, Nisan ortasında% 45 ile zirveye ulaştıktan sonra% 25’e yükseldi.

Bu, ETH’nin günlük olarak yeni zirvelere çıkmasına rağmen iyimserliğin zirveye neredeyse yakın olmadığını gösteriyor, bu da fiyatlar piyasa duyarlılığıyla karşılaştırıldığında hala büyüme için yer olduğuna işaret ediyor.

London hard fork, daha hızlı DeFi büyümesine yol açacak

Ether’in fiyat artışı, Ethereum blok zincirinin 15 Nisan’da Berlin güncellemesinden geçmesinden sonra gerçekleşti. Hard fork, geliştirici topluluğu tarafından oylanan dört Ethereum İyileştirme Önerisini içeriyordu. Bunlardan ikisi, belirli işlem türleri için gaz maliyetlerini ele aldı ve bazı işlem türlerinin maliyetlerini düşürürken, hizmet reddi saldırıları için kullanılabilecek “işlem kodu işlemleri” için bunları artırdılar. Diğer iki teklif, işlem mantığı kategorilerini genişletti.

Ethereum altyapısını destekleyen bir blockchain teknolojisi şirketi olan ConsenSys’in iletişim ve içerik direktörü James Beck, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Berlin hard forkunun güzel etkilerinden biri, DEX toplayıcıları için gaz fiyatlarının çok daha ucuz hale gelmesi oldu. Örneğin, MetaMask’ın takas özelliğini kullanmak artık jeton ticareti için 40.000 GWEI düşüşüne neden oluyor. ”

Ethereum, merkezi olmayan finans piyasalarında kullanılan en önemli blok zinciridir ve fiyatı genellikle DeFi’nin büyümesiyle el ele gider. Yazma sırasında, DeFi’de kilitli olan toplam değer, 82 milyar doların biraz üzerinde yeni bir yükseklikte. DeFi’deki TVL, yılın başından bu yana hızla büyüyor ve Şubat ayının başından bu yana neredeyse iki katına çıktı. Binance X’in genel müdürü Flora Sun – kripto borsası Binance’in geliştirici girişimi – bu büyümenin nedenini şöyle değerlendirdi:

“Bugünlerde DeFi protokollerinde pek çok yenilik var. Geçmişte, borç verme ve DEX ana DeFi protokolleriydi, ancak şimdi AMM’den başlayarak, kasalar ve sigortalar gibi çeşitli ihtiyaçları karşılayan çeşitli DeFi türleri vardır. DeFi hala geleneksel finanstan çok daha yüksek bir getiri sunuyor, bu nedenle doğal olarak çok fazla kripto likiditesi çekiyor. “

Otomatik pazar yapıcılar veya AMM’ler artık DeFi ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir AMM, merkezi olmayan borsaların geleneksel, merkezi borsalar tarafından kullanılan sipariş defterleri yerine kullandığı otomatik bir ticaret modelidir. Protokoller, likidite havuzları sağlamak için AMM’leri kullandığında, bu, varlıkların fiyatının, ticaret / takasla ilgili iki jetonun arzına dayanan sabit, önceden belirlenmiş matematiksel bir formülle hesaplandığı anlamına gelir.

İlişkili: ETH’nin düştüğünü görüyorlar: Neden Ether fiyatı 3,5 bin dolara ulaştı ve sırada ne var?

ConsenSys’in birinci çeyrek DeFi raporuna göre, tüm Ethereum adreslerinin yalnızca% 1’i şu anda DeFi platformlarını kullanıyor. Bu nedenle, daha fazla yatırımcı portföylerinde ademi merkeziyetçiliğe öncelik vermeyi hedefledikçe benimseme alanı muazzam görünüyor. Rapor ayrıca, 2021’in ilk çeyreğinde, ödenen toplam ücretlerin yaklaşık% 51’inin Ethereum blok zincirinde olduğunu ortaya koyuyor – Bitcoin blok zincirinin iki katından fazla. Merkezi olmayan değişim Uniswap kendi başına Bitcoin tarafından alınan ücretlerin neredeyse yarısını aldı.

Ek olarak, Ethereum için bir başka iyileştirme önerisi olan EIP-1559, Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan Londra sert çatalının bir parçası olarak geliştirici topluluğu tarafından yeşil ışıkla aydınlatıldı. Anziani ayrıca hard fork hakkında konuştu:

“Bu yükseltme işlem ücretlerini yakmaya başlayacak ve doğal olarak Ethereum’un enflasyon oranını düşürecek. Ağ kullanımı yeterince yüksekse, Ethereum deflasyonist hale gelebilir. Bu, piyasanın yeni fiyat vermeye başladığı oldukça yükseliş gösteren bir gelişme. “

Ek olarak, Ether, borsalar arasında düşük bir küresel kaldıraç seviyesi gösterdi; bu, ETH sahiplerinin, uzun Ether için kaldıraç kullanımından daha çok spot holdinglerde uğraştıkları anlamına geliyor. Frank bunun ne anlama gelebileceğini şöyle açıkladı: “Bu, sahiplerin ya Eth’yi cüzdanlarında tutmayı ve / veya Eth’i eko-sistemde DeFi veya diğer protokollerle etkileşimde bulunmak için kaldıraç oranını kâr elde etmek için tamamen spekülatif bir oyun olarak kullanmak yerine kullanmayı planladıklarını gösteriyor. “

Diğer altlar da büyür

DeFi’nin büyümesi nedeniyle, Ethereum’a alternatif platformlar, Binance Smart Chain ve Cardano gibi, insanlar Ethereum’un her yerde bir sorun haline gelen yüksek gaz ücretlerinden kaçınmaya çalışırken DeFi protokolleri ve merkezi olmayan uygulamalar tarafından daha fazla benimseniyor. Gaz ücreti sorunu bir süredir devam ettiğinden, BSC ve Cardano, 2021’in DeFi büyümesinin bir kısmını karşıladı. Konuyla ilgili olarak Sun şunları söyledi:

“BSC, Eylül 2020’de 8 ayda piyasaya sürüldüğünden bu yana, BSC üzerine inşa edilen 500’den fazla proje var ve ATH’nin günlük işlem hacmi Ethereum’u% 450 oranında aştı ve şu anda DeFi ekosisteminde 56 milyar $ ‘ı övünüyor. BSC’nin üzerine inşa edilen tüm projeler bu büyümeye katkıda bulunuyor. “

Binance Smart Chain ve Binance Chain’in yerel kripto para birimi olan Binance Coin (BNB), 1 Şubat’taki 50 $ aralığında işlem yapmaktan hızla yükseldi ve 3 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 679.82 $ ‘a ulaştı. 100 günden daha kısa bir sürede% 1.200’ün üzerinde, BNB’nin piyasa değeri ile en büyük üçüncü kripto para birimi haline gelmesine yol açtı. CoinMarketCap’e göre, token yazılırken yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Cardano’nun yerel ADA parası da 7 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,70 dolara sıçradı. Kripto para birimi geçen yıl% 3,200’den fazla büyüdü. Cardano, geçtiğimiz ay boyunca çeşitli ortaklıklar ve lansmanlar da duyurdu. Buna rağmen Beck, Cardano üzerinden ikinci katman çözümlerini destekliyor: “Daha fazla DeFi kullanıcısı Ethereum uyumlu Katman 2 ağlarına akın edecek. DeFi geliştiricileri, daha düşük gaz ücretlerinden yararlanmak için uygulamalarını ve kullanıcılarını 2. katmana taşımak istiyorlar. “

L2 Beat’e göre, ikinci katman çözümlerindeki TVL, 1 Ocak’ta 38,4 milyon dolardan, yazı yazıldığı sırada yaklaşık 718 milyon dolara çıkarak neredeyse yirmi kat arttı. Hem Mart hem de Nisan’da kısaca 1 milyar doları bile aştı. Beck ayrıca şunları söyledi:

Synthetix ve dYdX, Layer 2 çözümleriyle entegre etmek için hararetle çalıştıklarını duyurdular. Synthetix aylardır Optimism ile çalışırken, dYdX kısa süre önce yeni çapraz marjlı kalıcılarının Starkware’in STARK tabanlı roll-up çözümünde yayınlandığını duyurdu. Bu eğilimin yılın geri kalanında daha da artmasını bekliyoruz. “

Eşi görülmemiş kazançlar gören birkaç kripto para arasında – Ether ve Ethereum alternatiflerinin yerel kripto para birimlerine ek olarak – Shiba Inu temalı meme parası Dogecoin (DOGE), medyanın en çok ilgisini çeken kişi. O kadar çok dikkat çekiyor ki, alternatif sezon için öncü gösterge olabilir.

İlişkili: İnternet parası olarak DOGE? TikTokers ve spor hayranları Dogecoin için bir kullanım örneği görüyor

Coin, 12 Nisan’da 0,06-0,07 $ aralığından çıkarak 5 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,69 $ ‘a ulaştı. DOGE şu anda yaklaşık 0,71 $ seviyesinde işlem görüyor ve yıllık% 35,000’in üzerinde kazanç bildirdi. Bununla birlikte, 8 Mayıs, Elon Musk’ın ortaya çıkmasıyla DOGE için kritik bir gün olacak. Cumartesi gecesi canlı madalyonun ileride ne olacağını belirleyebilir ve muhtemelen bu sözde alternatif sezonu da etkileyebilir.