Ethereum blok zinciri yeni San Francisco’dur

Ethereum blok zinciri yeni San Francisco’dur

- in Kripto Para Haberleri
14
0

“Silikon Vadisi Teknoloji Balonu” nu hatırlıyor musunuz? 2000’lerin başından ortasına kadar, San Francisco Körfez Bölgesi dünyanın gördüğü en önemli ve başarılı teknoloji şirketlerinden bazılarını doğurdu. Facebook, Google, Salesforce, Twitter, Tesla, Lyft – listenin kendisi bu makalenin yarısını alabilir. Aşikar enerjiden ağ potansiyeline kadar bir şey kesindi: San Francisco olması gereken yerdi.

Birçokları için, günümüzün San Francisco cazibesini kaybetti. Şehrin her tarafında, yaşam maliyeti artmaya devam ediyor. Kalan sakinler, korkunç derecede yüksek oranları karşılamak için parayı bir araya getiriyorlar ve çimlerin daha yeşil olduğu yerleri görmek için sürekli Zillow’a göz atıyorlar. San Francisco’nun işçi sınıfı için yaşanmaz hale geldiğini ve birçok yeni ve mevcut şirket için artık uygun, çok daha az ideal olduğunu söylemek yeterli. Bize erken teknoloji platformları vermesine rağmen, aşırı kalabalık, aşırı pahalı yerel ayarlar, itibarına ve bir zamanlar sunduklarının anısına bağlı kalıyor.

Bu, San Francisco şehrine vurmak değil, bunun yerine San Francisco 2.0’ın cazibesini vurgulamak için: Austin, Teksas. Daha ucuz, daha şık Austin şehri, San Francisco’nun en iyi şirketlerinden ve en zeki insanlarından oluşan yüksek bir hacme sahip. Tanıdık geliyor mu? Blockchain topluluğu, benzer bir değişimin ortasında.

Bir geliştiriciyseniz, Ethereum sizin San Francisco’unuzdu – orada inşa etmeniz gerekiyordu. Ethereum, bugün mevcut olan en önemli merkezi olmayan uygulamaların çoğuna ev sahipliği yapıyor ve akıllı sözleşme geliştirme planını gerçekten özetledi. Günümüz Ethereum’u çok farklı görünüyor.

Tıpkı San Francisco şehri gibi, Ethereum da nüfusunu korumak için çok fazla kalabalık ve çok pahalı hale geliyor. Sınırlı ölçeklenebilirlik, kullanıcıları aşırı gaz fiyatlarını aşmak ve ağ tıkanıklığını önlemek için alternatif seçenekleri keşfetmeye zorluyor. Benzetmeyi sürdürmek için: Geliştiriciler Austin, Texas’larını arıyorlar.

Blockchain ekosisteminde, Austin’in eşdeğeri, Solana, Binance Smart Chain veya Polkadot gibi benzer şekilde çekici zincirlerde görülebilir. Fungible tokenlerin yükselişi, Flow gibi daha yeni zincirleri alternatif bir seçenek olarak öne çıkardı.

Yeni zincir, kim dis?

Hata yapmayın, NFT’lerin popülaritesi artıyor olsa da, merkezi olmayan finans, kripto ekosisteminin merkezinde kalmaya devam ediyor. Diğer şeylerin yanı sıra, DeFi’nin sürekli yükselişi iki kritik kavramı gün ışığına çıkardı:

  • Merkezi olmayan finans (büyük olasılıkla) en yaygın kurumsal sermayeyi çekecektir.
  • Ethereum artık merkezi olmayan ekonomiyi ölçeklendirecek donanıma sahip değil.

İlişkili: İhtimalleri çözmek: DeFi, finansal hizmetlere olan güveni neden yeniden inşa edebilir?

Bu nedenle, Ethereum’a alternatif zincirler, geliştiricilerin her zamankinden daha fazla ilgisini çekiyor. Polkadot, Moonbeam, Polygon, Binance Smart Chain ve Solana’nın beğenilerinin yalnızca Ethereum’a meydan okumakla kalmayıp aynı zamanda geliştiricileri de kazandığını gördük.

Belki de geliştiricilerin Ethereum’u tamamen terk etmek yerine bu alternatif zincirleri test etmesi mümkündür. Belki bir geliştirici, San Francisco’daki apartman dairesi aylık 3.500 $ ‘dan vazgeçmemiş olabilir, ancak Austin’de bir Airbnb kiralarken onu kiraladı.

İlişkili: DeFi kullanıcıları, Eth2’nin adımını atmasını beklememelidir

Tabii liste burada bitmiyor. Çok sayıda başka zincir, Ethereum’a karşı zemin kazanıyor. Benzer şekilde, Austin tek sıcak hedef değil; Miami, Denver ve Toronto, Körfez Bölgesi nakillerine kollarını açtı.

Uzun vadeli çıkarımlar

Daha fazla geliştirici, yüksek gaz fiyatlarından mola arayışı içinde yeni zincirlere akın ettikçe, bunun yeni normal mi yoksa yalnızca deneysel bir aşama mı olduğunu sorgulamaya değer.

Şu anda, serbest ajan geliştiricilerin yeni zincirlere gaz fiyatlarını düşürmenin geçici bir yolu olarak mı taşınacağını yoksa bu zincirleri yeni uzun vadeli evleri olarak mı gördüklerini tahmin etmek zor. Mutlak bir kesinlikle söyleyebileceğimiz bir şey, alternatif zincirlerin Ethereum tarafından uzun süredir tutulan kalkınma tekelini tehdit ediyor olmasıdır.

İlişkili: DeFi’nin geleceği nereye ait: Ethereum mu yoksa Bitcoin mi? Uzmanlar cevap

En önemli faktörler arasında Ethereum 2.0’ın ortaya çıkması olacak. Yükseltilmiş çözüm, Ethereum ağının verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı vaat ediyor – şu anda blok zincirinin en endişe verici acı noktalarını hafifletiyor.

İlişkili: Ethereum 2.0: Daha azı daha çok … ve daha fazlası geliyor

Aynı zamanda, San Francisco son birkaç ayda ülke genelinde kirada en büyük düşüşü yaşadı ve maliyetler bu yılın başlarında% 23 düştü. San Francisco, kendi başına, kendi “2.0” lansmanıyla insanları ikna etmeye çalışıyor.

İlişkili: Eth2, finansal geleceğimiz için tarafsız bir altyapıdır

Şimdi bir soru hem Ethereum’u hem de San Francisco’yu rahatsız ediyor: Yeter mi?

Ethereum’daki geliştiricilerin sayısını belirlemek biraz daha zor olsa da, San Francisco’ya yeni gelenlerin sayısının% 21 oranında düştüğünü gördük. Bu herhangi bir gösterge ise, Ethereum çok yakın gelecekte sorunlu alanlarını ele almazsa müşterisini alternatif zincirlere kalıcı olarak kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olabilir.

Ethereum ve San Francisco, kendi ekosistemlerinde gelişim için temel unsurlar olarak hizmet etti. Aslında planları, bu yeni ve heyecan verici alternatiflerin inşa edilip değiştirildiği temeldir.

Blockchain topluluğu yeniden düzenlenirken ve yeni apartman kiracıları kutuları açarken şu soruyu soruyor: Hangi blok zincirinde yaşıyorsunuz? Umarım, daha az ağ trafiği, daha düşük gaz ücretleri sunan ve yeni gelenlerin akışını idare edebilir. Değilse, bir hamle düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerileri içermiyor. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Alex Wearn performans ve güvenlik odaklı bir kripto para borsası olan IDEX’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Kariyerini IBM tarafından satın alınan bir pazarlama analitiği başlangıcında ve Adobe için analitik proje yöneticisi olarak dahil olmak üzere yazılım geliştirme alanında geçirdi. IDEX’ten önce, Amazon Logistics’in kapasite planlaması için ürün yönetimi çalışmalarına liderlik etti. 2014’ten beri kripto girişimleri için çalışıyor ve 2018’de IDEX’in piyasaya sürülmesiyle tam zamanlıya geçiş yapıyor.