Elon Musk taklitçileri, kripto dolandırıcılarının karlarının artmasıyla banka kuruyor

Elon Musk taklitçileri, kripto dolandırıcılarının karlarının artmasıyla banka kuruyor

- in Kripto Para Haberleri
23
0

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu, son iki ayda kripto dolandırıcılarının karlarının arttığını tespit etti ve Elon Musk gibi dijital varlıklarla ilişkili olarak öne çıkan figürler olarak poz veren sahtekar taklitçilerde bir artışa dikkat çekti.

Bulgular, Ekim 2020’de koronavirüs salgını ve kilitlenmenin etkileri derinleştikçe kripto para yatırımı dolandırıcılıklarının keskin bir şekilde arttığını ve yaklaşık 7.000 kişinin, takip eden altı ay boyunca dijital varlık dolandırıcılıklarına 80 milyon dolardan fazla zarar bildirdiğini bildirdi.

FTC’nin Tüketici Nöbetçisi, hırsızlıkların çoğunun dolandırıcıların ünlüler veya kripto etkileyicileri olarak göründüğü ve cüzdanlarına gönderilen kripto para birimi mevduatlarını çarpma sözü verdikleri hediye dolandırıcılıklarından kaynaklandığını belirtti. Son altı ayda Elon Musk taklitçilerinin dijital varlıkları 2 milyon dolardan fazla oldu.

Veriler, kripto dolandırıcılıklarına yönelik kayıplarda yıldan yıla yaklaşık on iki kat artış olduğunu gösteriyor. Kurbanlar tarafından bildirilen medyan kayıp da 12 ayda yaklaşık% 1.000 artışla 1.900 dolara yükseldi.

11 Mayıs’ta Business Insider, dolandırıcıların Tesla CEO’sunun 8 Mayıs Cumartesi Gecesi Canlı programında görünmesinden 5 milyon dolarlık DOGE’yi cebe indirmek için yararlandığını bildirdi.

Rapor, dolandırıcıların YouTube’da “Elon Musk SNL” için arama yapan izleyicileri hedefleyen sahte canlı yayınlar oluşturduğunu iddia ediyor. Bu sahte yayınlar, izleyicilerin Dogecoin almak için ziyaret edebileceği iddia edilen sahte web sitelerine bağlantıları teşvik etti ve bir iddiaya göre: “Elon Musk, tüm DOGE sahiplerine dağıtılmak üzere 500.000.000 DOGE ayırdı. Herkes biraz alabilir, sadece web sitesini ziyaret edin. “

Mağdurlardan sahipliklerini ikiye katlamak için DOGE’yi sahte bir adrese transfer etmeleri istendi. 9 Mayıs Pazar günü itibariyle FTC, 5 milyon dolar değerinde yaklaşık 9,7 milyon Dogecoin almış olan dolandırıcılık adreslerini belirledi.

FTC, 20 ila 49 yaşları arasındaki bireylerin, bir kripto para birimi yatırım dolandırıcılığında para kaybettiğini bildirme olasılığının yaşlı gruplardan beş kat daha fazla olduğunu belirtti. 20’li ve 30’lu yaşlarındakiler, yatırım dolandırıcılıklarına altı ay boyunca diğer dolandırıcılık türlerinden daha fazla para kaybettiler ve yatırım dolandırıcılığının yarısından fazlası kripto varlıklarında kayıplar yaşadı.