Doge seven hippi hacker, kötü adamlar yapamadan kriptoyu çalıyor – Cointelegraph Magazine

Doge seven hippi hacker, kötü adamlar yapamadan kriptoyu çalıyor – Cointelegraph Magazine

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Bir zamanlar siyah şapka korsanının burnunun altından dolaşan tüm ETH’nin% 10’unu çalan The Robin Hood Group’un organizatörü, hayır işleri hakkında düşünme şeklimizi değiştirmek istiyor.

Eski bir kimya mühendisi olan 36 yaşındaki Griff Green, Ekvador’a Bitcoin misyoneri olarak yerleşmeden önce yıllarca dünyayı dolaştığı değerli metaller için birikimlerini takas etti. The DAO’nun kötü şöhretli siyah şapkalı hacker’ına karşı beyaz şapkalı bir hacker savaşı başlattı ve Santa kılığında ve devasa metal bir Doge’a binerken kripto hakkında bilgi yaymak için Burning Man’de kripto para birimi kampları düzenledi.

Blockchain temelli hayır kurumu girişimleri Giveth ve Commons Stack ile olan bir sonraki büyük görevi, ekonomi oyununu bağışların yatırıma dönüştüğü bir oyun haline dönüştürmektir … bağışçının kâr elde etmesiyle sonuçlanabilecek yatırımlar bile.

DAO ustası

17 Haziran 2016 sabahı, kripto para biriminde çok önemli bir gündü – DAO’nun saldırıya uğradığı gündü. DAO, Mayıs 2016’da 11.000’den fazla yatırımcıdan o sırada var olan tüm dolaşımdaki Ether’in% 14’ünü toplayan ilk büyük merkezi olmayan özerk organizasyondu. Token sahiplerinin yatırım tekliflerinde oy kullanabildikleri, yatırımcı odaklı bir risk fonu olarak işlev gördü. .

Ancak kötü niyetli bir aktör, fonların DAO’nun hesaplarından kademeli olarak boşaltılmasına izin veren bir istismar buldu. Green, bir karşı saldırı başlatmak için beyaz şapkalı hacker topluluğu The Robin Hood Group’u hızla organize etti.

Beyaz şapkalı hacker ve hayırsever Griff Green. (Resim: Verilir)

Bir hafta sonra Green, Lefkoşa Üniversitesi Dijital Para Birimi Yüksek Lisans programından ilk dokuz mezun arasında olacaktı. Ethereum üzerinde gelişen bir şirket olan Slock.it tarafından DAO topluluğunu organize etmekten ve eğitmekten sorumlu bir topluluk yöneticisi olarak işe alındı.

Green, DAO’nun yatırımcıları için bir Slack kanalına atladı ve ekibinin saldırganlar yapamadan projenin elinde kalanını boşaltmak için acele ederken paniğe kapılmamalarını söyledi. Kullanıcıları ağı yavaşlatmak ve gaz ücretlerini artırmak için olabildiğince spam yapmaya teşvik ederek gerçek bilgisayar korsanı için işi zorlaştırdı:

“DAO saldırıya uğruyor. 3-4 saattir devam ediyor, Ethereum’u hızlı bir şekilde tüketiyor. Bu bir tatbikat değil … Ethereum dünyasındaki en parlak beyinlerin bu işin içinde olduğu bir karşı saldırı düzenleyebilmek için Ağa spam göndermemiz gerekiyor. “

Aynı zamanda ekibi, bilgisayar korsanının saldırılarını kendisi için çoğaltmaya başladı ve hacker onu ele geçiremeden DAO’nun ETH cüzdanlarını boşalttı.

“Tüm Ether’in% 10’una sahibiz.”

Green, hacker’ın yapamaması için Ether’de on milyonları önceden çalmanın yasallığı konusunda “Büyük bir risk alıyorduk” diye kabul ediyor. Ethereum zinciri, hacklenmeden önce “zamanı geri çevirmek” için tartışmalı bir şekilde çatallandı, ancak Ethereum Classic hala değerli bir token olarak ortaya çıktı. Bu, Green ve mürettebatın, çaldıkları fonlarla tüm ETC’nin% 10’unu etkili bir şekilde elinde tuttuğu anlamına geliyordu.

Geriye dönüp baktığında, “Biz sadece normal insanlardık, bir şirketimiz yoktu” gerçeğine rağmen gruba ETC’nin dağıtılması gerektiğini söyleyerek yasal tehditler yağmaya başladı. Grubun tüm üyeleri uçaklara atladı ve “hukuki temsili bulmak için İsviçre’ye uçtu ve bu hepimiz ilk kez şahsen tanıştık.” Sonunda, fonlar Green’in ekibinin kodladığı bir DApp aracılığıyla iade edildi.

Disko Doge
Burning Man’de dev bir Disco Doge ile dolaşmadıysanız, yaşamamışsınızdır.

Yaklaşık bir yıl sonra Kasım 2017’de ekip, Parity multisig cüzdan hackinden 210 milyon doları kurtararak benzer bir başarı elde etti. “Herkese ‘Hey, tahmin et ne oldu? Tüm bu parayı çaldık, ancak bize güvenebilirsiniz çünkü The DAO’daki tüm parayı zaten geri verdik, ”diye hatırlıyor Green. Ancak bunun şu anda halka açık olan ekip için riskli olduğunu, çünkü herkesin nerede olduklarını ve dolayısıyla özel anahtarların nerede bulunabileceğini öğrenmek için Google’ı kullanabileceğini açıklıyor. O gece Green, birinin anahtarları zorla almaya gelmesinden korkarak “kapının önünde beysbol sopasıyla bir yatakta uyudu”.

Green’in ilkeleri adına kendisini riske attığı tek yol hackleme değildir. Katalonya’nın özerk bölgesi 2017’de İspanya’dan bağımsızlık için oy vermeye çalıştığında Green, seçim sürecini “oy pusulalarını çalmak için insanları döven polisten” korumak için canlı kalkan görevi görmek üzere bir sandık merkezine gitti. Bu deneyim Green’i, blok zincirinde merkezi olmayan yönetişimin ancak insanlar merkezi internet sağlayıcılarına güvenmeden düğümlerini çalıştırabilirse verimli bir şekilde çalışabileceğine ikna etti. Sonuç, dünyanın her yerinden insanların eşler arası altyapı kurmalarına yardımcı olan DAppNode oldu.

Gri gri
Green, Burning Man 2018’de tartışmalı hayırsever Brock Pierce ile hayır girişimlerini tartışırken kendine özgü Noel Baba kostümünü giyiyor. (Resim: Elias Ahonen)

Mühendisten Ekvadorlu müjdeciye

Green, 2000’lerin ortasında liseden mezun olduğu Spokane, Washington’da doğdu. Uçaklar ve roket gemileri tasarlamakla ilgilendi, ancak endüstrinin çoğunun askeri uygulamalara yönelik olduğunu fark ettikten sonra makine mühendisliğine devam etmemeye karar verdi. Bunun yerine, 2003 yılında Washington Üniversitesi’nde kimya mühendisliğine girdi.

2006 yılındaki çalışmalarının sonunda, biyofarmasötik firması Amgen’de staj yaptı ve burada “Çin hamsteri yumurtalık hücrelerinin insan proteinleri üretmek için genetik mühendisliğine yardım ettiğini” hatırlıyor ve kanla dolu bir laboratuvarda “ürkütücü bir süreci” tanımlıyordu. Daha sonra, mezun olduğu okulda, algleri karbon nötr yakıta çevirerek araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Kısa süre sonra kendisini, NBA basketbol takımının Seattle SuperSonics’in Oklahoma’ya taşınmasını engellemek için yerel yönetime lobi yapmaya çalışan “Save Our Sonics” adlı “Seattle’da gerçekten tuhaf bir siyasi hareketin organizatörü” olarak çalıştı. Bir yargıç takımın lehine karar vermek üzereyken, belediye başkanı “takımı yine de sadece bir kalem darbesiyle sattığında” çabaları hayal kırıklığıyla sona erdi. Bu, Green’e, yozlaşmış seçkinler tarafından “siyasi hareketlerin yenildiği ve alt edildiği izlenimi” verdi.

Burning Man’de DOGE’a bir değişiklik. (Resim: Elias Ahonen)

Green, 2007 yılında büyük bir inşaat ve mühendislik firması olan SNC-Lavalin’e, zayıf çevreye sahip bir ülkede okyanusa yüksek oranda asidik su gönderen bir yapı oluşturmak için bir iş gerekliliğiyle ilgili “etik bir ikilem yaşadığı” bir proses mühendisi olarak katıldı. düzenlemeler. Kirlilik seviyesini düşürmek ve okyanus ekosistemine bir mola vermek için “hesaplamayı biraz değiştirmeye çalıştı”. Önerileri kabul edilmedi ve “Şimdi, okyanusa bok pompalamak için tasarladığım bir boru var ve bu beni gerçekten etkiliyor” diyor kasvetli bir şekilde.

2008’de işten çıkarmalar geldiğinde, son zamanlarda “tüm sistemin yozlaşmış bir komplo olduğunu hissetmeye” başladığı için maaş çeklerini altına ve gümüşe yatırıyordu. Nevada çölünde her yaz düzenlenen bir karşı kültür etkinliği olan Burning Man’e sürdüğü pop-top minibüs satın aldı. Deneyimle ilgili bir şeyler ona dünyayı görmesi için ilham verdi ve hiç bitmeyen bir maceraya atıldı – yedekte değerli metaller.

İlk yıl Ekvador ve Kolombiya’da, ertesi yıl Hindistan ve Güneydoğu Asya’da gönüllü olarak gezdi, Ağustos ayında her zaman Burning Man’e “ev” döndü. Yol boyunca Bitcoin’i öğrendi ve 3,000 dolar değerinde altınla bir miktar satın aldı.

2013 yılında BTC’si 24.000 dolara çıktı – ben gerçekten ucuza yaşamaya alışmıştım, soğuk duşları olan gece başına 3 dolarlık pansiyonlar gibi, ”diye hatırlıyor. Green potansiyeli gördü ve Bitcoin’e o kadar takıntılı hale geldi ki kız arkadaşına “Harikasın, ama Bitcoin’i daha çok seviyorum ve Ekvador’a gidiyorum ve Ekvador’dan Andreas Antonopoulos olacağım,” dedi. ”, Seyahatleri sırasında aşık olduğu ülkeye kripto para birimi getirme arzusuna atıfta bulunuyor.

“Takıntılı hale geldim. Kız arkadaşım kıskandı – biz tam anlamıyla ayrıldık çünkü o Bitcoin’i kıskanıyordu. “

Green Ekvador’da üniversite kampüslerinde dolaştı, Bitcoin hakkında sunumlar yapmak için rastgele bilgisayar bilimi derslerine girdi ve herkese nasıl cüzdanı kuracağını öğretti, daha sonra bu cüzdanı küçük bir miktarla finanse ederek her kişiden gönderecek üç yeni kişi bulmasını istedi. madeni paralarının bir kısmı.

“Sınıfın kapısını habersiz çaldım ve ‘Hey, bu sınıftaki herkese biraz Bitcoin vermek ve bunu onlara açıklamak istiyorum’ derdim. Yedi kişiden beşinde içeri girmeme izin veriyorlar derim, ”diye hatırlıyor Green gülerek. Ancak kısa süre sonra Ekvador’un Bitcoin’i yasaklamaya gittiğini gördü ve misyonerlik görevini bıraktı. “Kefaletle çıkmak zorunda kaldım” diye anlatıyor.

Griff Green 3
Griff Green’in Burning Man kampı afişi, İpek Yolu devesini dini ikonografiyle gösterir ve bebek İsa’nın yerine Doge koyar.

Verme ilkesi

Green, radikal dahil etme, hediye verme, radikal kendine güven ve sivil sorumluluk dahil olmak üzere 10 ilkeye dayanan radikal odaklı 10 günlük bir festival olan Burning Man’de iki kripto para temalı kamp olan DECENTRAL ve DOGECENTRAL’ı düzenliyor. Green, kamplarla birlikte “Burning Man topluluğu ile kripto topluluğu arasında bir köprü kurarak fikir ve kültür alışverişi yapılmasını” hedefliyor, bu da “dünyayı bir şekilde değiştirebilir” diye düşünüyor. İki toplumun sosyal açıdan eleştirel hareketler olarak pek çok ortak noktası vardır, ancak ekonomik felsefeyle ilgili aşırılıklara karşı çıkma eğilimindedir.

Hem politik aktivizm hem de mühendislik alanındaki deneyimlerinden etkilenen Green, kripto para birimi endüstrisinde gördüğü “hiper kapitalizmi” eleştiriyor. “Tek bildiğiniz kapitalizm ise, o zaman kapitalizmi daha iyi yapacaksınız ve bunun ille de doğru olanı olup olmadığını bilmiyorum. Ama hey, bakın, bu hediye ekonomisi var! ” Paranın ve her türlü ticaretin veya takasın yasak olduğu Burning Man’de “hediye verme ilkesi” olarak bilinen şeye atıfta bulunarak diyor.

“Amaç, ‘Vay canına! Ekonominin gerçekte ne olduğuna bakın – hadi kapitalizmin bir adım ötesine gidelim ve değer üretimini nasıl koordine edebileceğimize bakalım. ‘”

Green ekonomileri oyun gibi düşünür – kişi oyunu kapitalist bir şekilde kendi çıkarına oynayabilir veya başkalarının yararına oynayabilir. İnsanları toplumsal iyilik yaptıkları için ödüllendiren bir ekonomik ortam yaratma arzusu, ona 2016’nın sonlarında kripto bağış platformu Giveth’i başlatması için ilham verdi. “Ya değerleri ve kültürü ekonomik sistemin bir parçası olarak entegre edersek?” düşünür.

Giveth şu anda herkesin bağışlanan fonlarının nasıl harcandığını izleyebileceği “şeffaf ve izlenebilir bir bağış platformu” işlevi görüyor. Green, “Bağışlar için bir Indiegogo gibi olduğunu söyleyebilirim” diyor. Önümüzdeki aylarda, tüm bağışçılara platformda yaptıkları bağışlara göre verilecek bir yönetişim jetonu yayınlama planları var. Bu yönetişim jetonları, bağışçıların bağış yapmak için biraz para aldığı bir vergi beyannamesi gibi işlev görebilir.

Green’in kurduğu bir Giveth yan ürünü olan Commons Stack, bağışçıların hayır kurumlarıyla ilgili jetonlara etkin bir şekilde yatırım yapmalarına izin vererek “kar amacı gütmeyen ekonomiler için genel amaçlı bir çerçeve” yaratıyor. Green, “Eğer daha fazla insan bu jetonu kar amacı gütmeyen ekonominin değer yaratacağına inandıkları için satın alırsa, o zaman ilk destekçilerden biri olarak gerçekten para kazanırsınız – borsada olduğu gibi,” diye açıklıyor Green. Tabii ki, bağışçıların paralarının tamamını geri alamayacakları tamamen mümkündür, ancak Green bunun sorun olmadığından emin çünkü “diğer seçenek bağışlanan fonların% 100 kaybıdır”.

“Her ekonomi bir oyundur. Oyunun kuralları puanınızı belirler ve amacınız yüksek bir puan almaktır. ‘Amerikan ekonomi oyunu’ oynadığınızda, olabildiğince çok para kazanmaya çalışıyorsunuz. Ancak ‘yetimlere yardım oyunu’ oynadığınızda, yetimlere yardım ederek elinizden geldiğince çok para kazanmaya çalışıyorsunuz. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

NFT pazarı Rarible, CoinFund liderliğindeki 14 milyon dolarlık bağış toplama turunu kapattı

Kripto yatırımlarından sorumlu olan büyük risk sermayesi firmaları,