Daha fazla IRS kripto raporlaması, daha fazla tehlike

Daha fazla IRS kripto raporlaması, daha fazla tehlike

- in Kripto Para Haberleri
14
0

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi, kriptoyu mülk olarak sınıflandırır, yani bir şey satın almak için kriptoyu her kullandığınızda vergileri tetikleyebilirsiniz. Bunu bir Tesla elektrikli araç için ödeme yapmak için kullanıyor olabilirsiniz – ah, üzgünüm, bu artık mümkün değil – bir fincan kahve ya da Avrupa’da bir kale. Bağımsız bir yüklenici veya çalışan olarak birine hizmetler için ödeme yapıyor olabilirsiniz. Ancak işlem ne olursa olsun, ödediğiniz kişi üzerindeki gelir vergisi etkisinden oldukça farklı bir kazanç veya kaybınız olabilir.

Vergilerle o kadar basit değil

Vergi etkisi, kripto yatırımlarını karakterize etme eğiliminde olan değerdeki vahşi dalgalanmalar tarafından daha da zorlaştırılabilir. Hizmetler için ödeme yapmayı da düşünün: Birine bağımsız bir yüklenici olarak ödeme yaptığınızı varsayalım; Ödemeyi bildirmek için onlara bir IRS Form 1099 vermeniz gerekir. Kullandığınız kripto türü veya miktarı ne olursa olsun, IRS onlara o gün kriptonun mevcut piyasa değerini ödediğinizi söyleyecektir.

Bağımsız bir yükleniciye ödeme yaptığınızda ve bir Form 1099 düzenlediğinizde, forma “1.000 Bitcoin (BTC)” giremezsiniz. Değeri, ödeme anında ABD doları cinsinden girmelisiniz. Ödediğiniz yüklenici kriptoyu elinde tutabilir veya aynı gün satabilir veya devredebilir, ancak bu vergilerinizi etkilemez.

Çalışanlara ödenen ücretler ne durumda? Kripto kullanan çalışanlara ödenen ücretler vergiye tabidir ve bir Form W-2’de bildirilmelidir. Ayrıca stopaj ve bordro vergisine tabidirler.

İlişkili: 2021’de kripto vergileri, raporlama ve vergi denetimleri

Ancak, birisine mülkte ödeme yaparsanız, vergileri nasıl kesersiniz? Biraz nakit ve biraz Bitcoin ödeyebilir ve nakitte bol miktarda stopaj yapabilirsiniz, ancak bu karmaşık ve dağınık olabilir. Tabii ki, kişiye bir müteahhit olarak ödeme yapmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın, çalışan durumu sorunları, bu da dahil olmak üzere herhangi bir bağlamda olabilir.

Bu nedenle, ister beğenin ister beğenmeyin, kriptoya yatırım yapmak ve işlem yapmak kaçınılmaz olarak önemli vergi sorunlarını içerir. IRS’nin kripto kazançlarınızı bildirmenizi istediği bir sır değil. Kripto kayıplarını da bildirebilirsiniz, ancak IRS bunları talep edip etmemenizle pek ilgilenmiyor. Öte yandan gelir ve kazançlar IRS için çok önemlidir. IRS, kripto topluluğunda hala büyük uyum sorunları olduğuna inanıyor, bu nedenle devam eden güvensizlik ve ekstra inceleme var.

İlişkili: Kripto borsa hesap sahipleri için daha fazla IRS celbi

inceleme

Devam eden bu sorunun en son kanıtı, ABD Hazine Bakanlığı’nın 10.000 dolardan fazla kripto alan işletmelerin, hükümet isimlerini ve ayrıntılarını içeren bir para birimi işlem raporu sunması gerektiğini söyleyen yeni kurallar yayınlamayı beklemesidir. Yakalanmayacağınızı düşünebilirsiniz, ancak riskler artıyor. Cezalardan kaçınmanın veya daha kötüsünü önlemenin en iyi yolu, mümkün olduğunca doğru bir şekilde ifşa etmek ve raporlamaktır.

IRS tarafından kripto vergi mükelleflerine gönderilen 10.000 mektubu hatırlıyor musunuz? Peki ya Coinbase, Kraken ve diğerlerine yapılan tüm IRS çağrıları? IRS Form 1040’taki kripto vergi sorusunun göstermesi gerektiği gibi, av hala devam ediyor. Adalet Bakanlığı’nın Vergi Bölümü, yabancı banka hesap bildirimleriyle ilgili bir kutucuğun işaretlenmemesinin, başlı başına kasıtlı olduğunu başarılı bir şekilde savundu; aynı argüman kripto hesaplarına da uygulanabilir.

İlişkili: Kripto FBAR: Ötesindeki Etkiler

Kasıtlı başarısızlıklar daha yüksek cezalar ve artan bir cezai soruşturma tehdidi taşır. IRS’nin Suç Soruşturma Birimi, kripto para birimi vergi kaçakçılığıyla ilgili veri ve uygulama stratejilerini paylaşmak için diğer ülkelerden vergi makamlarıyla bir araya geldi.

Vergilerinizi beyan ettiğinizde, IRS basit bir soru sorar: “2020 boyunca herhangi bir zamanda herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir para aldınız mı, sattınız mı, gönderdiniz mi, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde herhangi bir finansal çıkar elde ettiniz mi?” Kulağa oldukça basit geliyor, evet ya da hayır, değil mi? Ne yanlış gidebilir? Herhangi bir sayı veya ayrıntı istemiyor – ancak biraz sattıysanız, vergi beyannamenizde başka bir yere gitmesi gerekir. Sonuçta, kripto IRS’nin mülkü olduğundan, herhangi bir satış ya bir kazanç ya da kayıp yaratacaktır. Diğer birçok transfer de, bir tür kriptonun bir başkasıyla takası bile olacaktır. En son adım, Hazine Bakanlığının kripto için yeni raporlama gereksinimleri getirmeyi planladığının duyurulmasıydı.

Yakında, bankalar ve finans kurumları bilgileri IRS’ye bildirmek zorunda kalacak. Borsalar, emanetçiler ve kripto ödeme hizmetleri de aynı şeyi yapmak zorunda. Garip bir şekilde, IRS 2014’te kriptonun para birimi değil mülk olduğunu söylese de, hükümet oyun kitabının sayfalarını nakit işlemleri çevreleyen kurallardan alıyor.

Nakit için, raporlar 10.000 doların üzerindeki ödemeler için IRS Form 8300’e gider. IRS, nakit raporlamayla ilgili bir SSS listesine bile sahiptir. Uzun yıllar boyunca, işletmelerden 10.000 dolardan fazla nakit ödemeleri bildirmeleri istendi, bu da insanların her türlü (genellikle tavsiye edilmeyen) davranışı yapmaktan kaçınmaya çalışmasına neden oldu. Kullanmaya çalıştığınız tüm nakit tamamen size ait olsa bile, sözde “yapılandırma işlemleri” suç olabilir.

Bu nedenle, kripto raporlaması için 10.000 dolarlık taban çizgisi uygulanırsa, tahminimce bir şeyi gizli tutmaya çalışan ve bir raporlama tetikleyicisinden kaçınmaya çalıştıkları için başı belaya giren insanlar olacaktır. Banka Gizliliği Yasası, finansal kurumların 10.000 ABD Dolarının üzerindeki döviz işlemlerini IRS’ye bildirmelerini gerektirir. Bu yasa ayrıca raporlardan kaçınmak için döviz işlemlerini yapılandırmayı da suç haline getiriyor. IRS Suç Soruşturma Birimi, nakit işlemlerle ilgili kuralları uygular.

Ancak 2017 tarihli bir rapor, yasanın öncelikle geliri yasal olarak elde edilen bireylere ve işletmelere karşı uygulandığını söyledi. Kendi parasını yapılandırmakla suçlanan eski Meclis Başkanı Dennis Hastert’in başına gelen de buydu. Sonunda 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kripto yaptırımı aynı şekilde sonuçlanabilir mi?

10.000 dolarlık yeni kripto raporlama eşiği, nakit raporlama ile aynı şekilde giderse, bazı insanlar raporlama etrafında yapılandırmaya çalışabilir. Yaparlarsa ve kurallar nakit raporlama kurallarına benzerse, bu oldukça tehlikeli olabilir.

Bu makale genel bilgi amaçlıdır ve yasal tavsiye niteliğinde değildir ve alınmamalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Robert W. Wood Wood LLP’nin San Francisco’daki ofisinden dünya çapındaki müvekkillerini temsil eden bir vergi avukatıdır ve burada yönetici ortaktır. Çok sayıda vergi kitabının yazarıdır ve sık sık Forbes, Vergi Notları ve diğer yayınlar için vergiler hakkında yazılar yazar.