Çinli ticaret birlikleri kripto yatırımı uyarısında bulundu

Çinli ticaret birlikleri kripto yatırımı uyarısında bulundu

- in Kripto Para Haberleri
20
0

Çin İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve Çin Ödeme ve Takas Derneği ile ortak bir bildiri imzaladı ve halkı kripto para birimlerine yatırım yapmanın riskleri konusunda uyardı.

Shanghai Securities News tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Çin Halk Bankası bünyesindeki yukarıda belirtilen ticaret birliği, “Sanal para birimi işlem spekülasyonu riskini önlemek” başlıklı bir bildiri yayınladı.

Ortak açıklamanın, Bitcoin (BTC) ve kripto riskleri hakkında PBoC’nin önceki sürümlerinin bir uzantısı olduğu bildiriliyor.

Bildirinin bir parçası olarak, üç dernek, üyelerine sanal para birimlerinin doğasını anlamaları için bir çağrı ile başlayan kripto yatırımıyla ilgili dört konuyu ana hatlarıyla açıkladı.

Açıklamaya göre, kripto para birimleri “gerçek para birimi” değildir ve mal ve hizmetler için bir değişim aracı olarak kullanılmamalıdır.

Temmuz ayında, Pekin Tahkim Komisyonu, Bitcoin’in sanal bir emtia olduğunu ilan eden bir karar yayınladı.

İkinci olarak, ticaret birlikleri finansal kurumları ve diğer üye kuruluşları kripto ticareti işlemlerine girmemeleri konusunda uyardı. Özellikle internet platformlarını ele alan belgeden bir alıntı şu şekildedir:

“İnternet platformu kurumsal üye birimleri, sanal para ile ilgili ticari faaliyetler için çevrimiçi iş yeri, ticari teşhir, pazarlama promosyonu, ücretli yönlendirme vb. Hizmetler sunmayacaktır. İpuçları veya ilgili sorunlar bulunursa, derhal ilgili departmanlara rapor verecekler ve ilgili araştırmalar ve yardım için teknik destek sağlayacaklar. “

Ticaret birlikleri ayrıca perakende tüccarları kripto yatırımlarıyla ilgili risklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı ve üye kurumları sanal para birimleriyle ilgili mevcut düzenleyici hükümlere uymaya çağırdı.

Çin, 2017’de token basımını ve kripto ticaretini yasakladı ve büyük borsaları operasyonlarını ülke dışına taşımaya zorladı. Bu eylemi, hükümetin “Bitcoin değil blockchain” anlatımını tercih ettiği görülen kripto ile ilgili çoğu zaman çelişkili açıklamalar izledi.