Cardano (ADA) 1 Milyar Dolar’a yakın vadeli işlemler yaptıkça fiyat düşüşü ihtimali artıyor

Cardano (ADA) 1 Milyar Dolar’a yakın vadeli işlemler yaptıkça fiyat düşüşü ihtimali artıyor

- in Kripto Para Haberleri
21
0

Cardano’nun (ADA) 2021’deki etkileyici% 816 kazancı, akıllı sözleşme platformunun piyasa değerini 61 milyar dolara çıkardı. Bu üçüncü nesil protokolün ne kadar ileri gittiğini tam olarak kavramak için, mutlak lider olan Ether (ETH), sadece altı ay önce aynı değerlemeye sahipti.

Cardano’nun fiyatı geliştikçe, türev piyasaları da değişiyor ve yaklaşık 1 milyar dolarlık vadeli açık faiz, fiyat için hem bir fırsat hem de bir tehdit oluşturuyor. Tedbirli yatırımcılar şimdi, 17 Nisan’da meydana gelen% 23’lük çöküşle benzerlik gösteren 200 milyar dolarlık potansiyel tasfiyelerin köşede olup olmadığını sorgulayacaklar.

DeFi alternatifler arıyor

Hiç şüphe yok ki, Merkezi Olmayan Finans (DeFi), akıllı sözleşme odaklı kripto para birimlerinde ralliyi besliyor ve Ethereum ağının medyan ücretleri 35 doları aşan yatırımcıları alternatifler aramaya yöneltti.

Cardano, bir Proof-of-Stake (PoS) mekanizması kullanıyor, ancak yine de akıllı sözleşmeler ve yerel token ihracı için destek ekleyecek olan ‘Goguen’ güncellemesini bekliyor. ADA enflasyonist iken, mevcut 32 milyar arz 45 milyar ile sınırlanacak.

Cardano toplam vadeli işlemler açık faiz. Kaynak: Bybt

13 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,97 dolar, Cardano vadeli işlem sözleşmelerine olan açık ilginin 940 milyar dolara ulaşmasına neden oldu. Cardano’nun vadeli işlem hacminin nadiren 4 milyar doları aştığı düşünüldüğünde, bu açık faiz rakamı oldukça etkileyici.

17 Nisan’daki 195 milyon dolarlık uzun sözleşmelerin tasfiyesi, 4 saatte meydana gelen% 23’lük çöküşten kısmen sorumluydu. Bununla birlikte, önemli ölçüde boyutlandırılmış bir açık menfaat, kademeli tasfiyeler için birincil katalizör olarak belirlenemez.

Negatif sürprizler söz konusu olduğunda suçlu, kaldıraçtır

Açık faiz, açık vadeli işlem sözleşmelerinin sayısının bir ölçüsüdür, ancak bunlar her zaman alıcılar (uzunlar) ve satıcılar (şortlar) arasında eşleştirilir. Bu nedenle, en agresif likidasyonlar, uzun vadeli aşırı kaldıraç kullandığında ortaya çıkar ve bunu ölçmenin tek yolu fonlama oranıdır.

Sürekli sözleşmeler ters takas olarak da bilinir ve bu sözleşmelerin genellikle 8 saatte bir değişen bir fonlama oranı vardır. (Alıcılar) daha yüksek kaldıraç kullandıklarında, bu ücret artar, böylece hesapları yavaş yavaş tükenir. Bir perakende satın alma çılgınlığı ortaya çıktığında, ücret haftalık% 5,5’e kadar çıkabilir.

Cardano sürekli vadeli işlem 8 saatlik fonlama oranı. Kaynak: Bybt

Yukarıdaki tablo, alıcıların kaldıraç oranının 17 Nisan’daki çöküşten önce ne kadar abartılı olduğunu gösteriyor.

Her 8 saatte bir% 0,30’luk bir fonlama oranı haftalık% 6,5’e eşittir, bu da uzun pozisyonları olanlar için ağır bir yüktür.

Bu yüksek finansman seviyeleri alışılmadık bir durumdur ve durdurma emirlerini tetiklemek fazla zaman almayacaktır. Bitcoin fiyatı 17 Nisan’da 52.000 $ ‘a düştüğünde ve kripto para piyasasının tamamını güneye çekerken olan tam olarak buydu.

Bununla birlikte, çoğu borsada mevcut fonlama oranı 0’a yakındır ve bu, alım satım tarafında dengeli bir kaldıraç kullanıldığını gösterir. Bu, açık faiz yükselirken bile, türev piyasasının potansiyel bir ADA fiyat düşüşüne neden olacağına dair hiçbir işaret olmadığı anlamına gelir.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.