blockchain’in değişen yüzü

blockchain’in değişen yüzü

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Blockchain, “ademi merkeziyetçilik”, “şeffaflık” ve “değişmezlik” gibi kavramların tamamen teknik bir anlamla daha açık bir şekilde politikleştirilmiş bir anlam arasında kaymaya devam ettiği çağdaş teknoloji alanında alışılmadık bir alan işgal etmeye devam ediyor.

Bazı blok zinciri savunucuları – en azından, teknolojinin cypherpunk hareketindeki köklerinden hayatta kalan özgürlükçü ethos’a batmış olanlar – teknolojinin hükümet savunma sözleşmeleri gibi projeler için uygulanmasının yanı sıra geleneksel finansal bankacılık sistemlerine daha geniş bir şekilde benimsenmesini sorgulamaya devam ediyor. başlangıçta atlatmak için tasarlandı.

Bu haftanın başlarında Cointelegraph, sosyo-politik bir perspektiften blockchain’in statüsü hakkında temel soruları gündeme getiren hükümet ve kurumsal bağlamlarda çalışan blockchain şirketlerinin tercihlerini ve yaklaşımlarını yansıtmak için Fantom Vakfı’ndaki birkaç yöneticiye ulaştı.

Fantom, kısa süre önce Tacik Yeni Teknolojiler Sanayi Bakanlığı ile ülke çapında BT altyapısında bir dizi blok zinciri tabanlı çözümün kullanıma sunulacağını görecek yeni bir kamu-özel ortaklığı duyurmuştu. Ortaklık, Fantom’un Orta ve Güney Asya’daki daha geniş iş stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Görevdeki Tacik hükümeti ile ilgili olarak, vatandaşlar, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1990’ların ortasında 1990’ların ortalarında acımasız bir iç savaştan ortaya çıkan Başkan Rahmon’un diktatörlük rejiminin suistimallerine uzun süredir dikkat çekiyorlar. Medya üzerindeki devlet tekeli, siyasi muhalefet partisinin sistematik olarak bastırılması ve ana muhalefet partisinin yasaklanması ve sivil ve demokratik özgürlüklerin yokluğu birçok Tacik’i yurtdışında siyasi sığınma aramaya zorladı.

Cointelegraph’a konuşan Fantom’un hükümet ilişkileri baş sorumlusu Barek Sekandari, Fantom’un politikalarına rağmen çeşitli rejimlerle işbirliği yapma seçiminin, şirketin az gelişmiş ekonomilerdeki ülke nüfuslarına genel olarak aynı seviyede teknolojik modernizasyon sağlama önceliğinden kaynaklandığını söyledi. Küresel Kuzey.

Sekandari, Fantom için şunu savundu:

“Amacımız bu sözde rejimlere yardım etmek ya da daha baskıcı olmak değil. […] amacımız çözmek […] gerçek dünya sorunları […] Devlet maliyesi ve sağlık sistemi, tedarik zinciri yönetimi, eğitim sistemi, kağıt para sistemi nedeniyle acı çeken birçok insan var. Bunlar, genel halkın günlük olarak karşılaştığı sorunlardır. Eğer öyle söylersen, bir bütün olarak hükümet değil. “

Belirtildiği gibi, örneğin, yenilikçi teknolojilerin zaten yaygın ve geniş erişilebilir olduğu Küresel Kuzey’in merkezinde, federal askeri kurumlarla sözleşmeler yapmayı seçen birçok blok zinciri şirketi var.

Sekandari ayrıca Fantom’un sadece Tacik bakanlığı ile çalışmadığını, aynı zamanda çalışmalarını bölgede çalışan Asya Kalkınma Bankası ve Birleşmiş Milletler gibi diğer uluslararası kuruluşlarla koordine ettiğini vurguladı.

Fantom’un Orta Asya ve Güney Asya’daki önceki anlaşmaları, blok zinciri tabanlı yazılım uygulamalarının başlangıcını resmileştirmek için Pakistan Punjab Hapishaneleri Departmanı ile bir mutabakat anlaşmasının imzalanmasını da içeriyordu..

Tacikistan’da olduğu gibi, Fantom’un yetkililerle çalışma tercihi de sıkıntılı bir seçim: 2018’den beri İmran Han’ın başbakanlığı altında, hükümet, bir kemer sıkma reçetesine karşı öğrenciler, çiftçiler ve öğretmenler arasında taban hareketlerini acımasızca bastırdığı için eleştirilere maruz kaldı 2019 IMF kredisi yapısal uyum programına bağlıdır.

Fantom’un Asya operasyonları direktörü Samuel Harcourt, Cointelegraph’ın Fantom’un Pakistan devletinin hapishane sistemleri yönetimi ile çalışma seçimi hakkındaki sorularını yanıtlayarak, şirketin kurumsal bağlamdan bağımsız olarak şeffaflığı ve veri bütünlüğünü iyileştirmenin önemli bir şey olmaya devam edeceğini söyledi. .

Bölgedeki farklı bir projenin parçası olarak Fantom, sahte ilaçların dolaşımını önlemek için blok zinciri tabanlı bir ürün üzerinde çalışma da dahil olmak üzere Afganistan Sağlık Bakanlığı ile işbirliğine devam ediyor. Fantom’un CEO’su Michael Kong Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, Afganistan’daki ilaçların% 40’ının sahte olduğu ve bu nedenle çoğu vatandaşın yerel eczanelerden satın aldıklarının kalitesine güvenemediği gerçeği ışığında, blockchain sisteminin faydalarının burada özellikle belirgin olduğuna inandığını söyledi. .