Blockchain teknolojisinin e-postanızı güvence altına almak için bir çözümü var

Blockchain teknolojisinin e-postanızı güvence altına almak için bir çözümü var

- in Kripto Para Haberleri
40
0

Küresel COVID-19 salgını, kesinlikle uzaktan çalışmanın net bir tasvirini oluşturmuştur: Bir şirketin güvenilirliği, her türlü iletişim için e-posta hizmet sağlayıcısında yatmaktadır.

E-postanın kökeniyle başlayalım. E-posta, 50 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır ve dünya çapında resmi bir iletişim kanalıdır. 3 milyardan fazla kullanıcısı ile en yaygın kullanılan ve anlık iletişim şeklidir.

E-postanın ilk örneği, 1960’lara kadar uzanan “POSTA KUTUSU” adlı bir programda MIT’deki bilgisayarlarda bulunabilir. Ancak, Ray Tomlinson, ARPANET’in ağa bağlı e-posta sistemini oluşturarak, bugün bildiğimiz elektronik postayı ancak 1971’de icat etti ve geliştirdi.

Bir iletişim kanalı olarak e-posta gerçekten güvenli değildir

Dünyanın her yerinden insanların her gün yaklaşık 320 milyar e-posta gönderdiği tahmin ediliyor. Kurumsal bulutta yerel güvenlik şirketi Avanan, 2019’da “Küresel Kimlik Avı Raporu” nda her 99 e-postadan birinin bir kimlik avı saldırısı olduğunu, yani 2019’da her gün yaklaşık 300 milyon kimlik avı saldırısının gerçekleştirildiğini açıkladı.

2016’da BT güvenlik firması Hold Security, 272 milyondan fazla e-posta kaydı ve e-posta hesabı şifrelerinin darknet’te satın alınabileceğini tahmin ediyordu. Ünlü gazeteci Nidhi Razdan, Harvard Üniversitesi’nde dolandırıcılık yoluyla bir phishing dolandırıcılığının kurbanı olduğunu söylemesinin ardından Ocak ayında Hindistan’daki Delhi Polisine bir siber suç hücresi şikayeti sunduğunda, bu yılki heyecan verici bir örnek oldu. Çok yakın tarihli bir başka örnek de, saldırganların kurumsal ağda bir yer edinmek için Microsoft Exchange’deki dört tehlikeli güvenlik açığından yararlanmalarıdır.

Güvenlik sorunlarının yanı sıra, reklamları okuyan, işleyen ve kullanıcılarına hedefleyen e-posta hizmet sağlayıcıları gibi dikkat dağıtıcı şeyler günlük bir olgudur. Hiç ironiyi fark ettiniz mi? Gmail ile yeni bir e-posta adresi oluşturduğunuz anda, daha ilk e-postanızı almadan önce, posta kutunuzda zaten istenmeyen bir reklam beklemektedir.

Aslında, 2017 yılına kadar Google, Gmail kullanıcılarına gönderilen veya onlardan gönderilen tüm e-postaları taramak için teknolojik yeteneğini kullandı ve kullanıcılarının ayrıntılı profillerini oluşturmaya yardımcı olarak onları son derece kişiselleştirilmiş reklamlarla hedeflemesine olanak tanıdı.

Tüm güvenlik ve kimlik avı sorunlarını bir saniyeliğine bir kenara bıraksak bile, dağınıklık içermeyen, spam içermeyen ve reklamsız bir gelen kutusu fikrini hayal etmek neredeyse imkansız. E-postaların merkezileştirilmiş doğasını ve beraberinde gelen çeşitli sorunları göz önünde bulundurarak, bir blok zinciri platformunun üzerine inşa edilmiş bir e-posta hizmeti, mevcut merkezi e-posta hizmetlerinin sahip olduğu herhangi bir veya tüm dezavantajlara çözümler sunar.

İlişkili: Verilerin kralları blockchain teknolojisini kullanmalıdır

Merkezi olmayan e-posta neye odaklanmalı?

E-posta söz konusu olduğunda güvenlik çok önemlidir. Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan doğası, e-postalar söz konusu olduğunda en yüksek düzeyde güvenlik sağlayacaktır. Eşler arası ağlar, yalnızca kırılması imkansız olmakla kalmaz, aynı zamanda veriler, kişisel bilgiler ve parolalar söz konusu olduğunda en yüksek düzeyde koruma sağlar.

İlişkili: Merkezi olmayan kimlik, veri ve gizlilik hırsızlığıyla mücadele etmenin yoludur

Ardından, kriptografik algoritmalar, asimetrik anahtar sistemleri ve karma işlevlerin gerçekleştirilmesiyle mümkün olan% 100 gizlilik geliyor. Burada mükemmelliğe ulaşmak için, mümkün olan en iyi kombinasyonların dikkate alınmasını ve uygulanmasını sağlamak gerekir.

İlişkili: DPN ve VPN: Merkezi olmayan web gizliliğinin şafağı

Günün her saatinde istenmeyen e-postaların sürekli akışı kolaylıkla halledilebilir ve akıllı sözleşmeler kullanılarak “dağınık olmayan bir gelen kutusu” sağlanabilir. Gelen kutusu deneyimi, bu olasılıklar akıllı sözleşmelerle de entegre edilebildiğinde birkaç kademe artar.

Yabancılarla paylaşmak için tek seferlik bir e-posta adresi oluşturma olasılığı olabilir, bu daha sonra tamamen silinebilir. Bir günden birkaç aya kadar sabit zamanlı bir e-posta adresi oluşturma seçeneği de bir olasılıktır. Bu güçlü özellik, bir e-posta adresinin neredeyse kalıcı dijital ayak izine sahip olmadan güvenilir bir sağlayıcı seçmeyi çok daha kolay hale getirir.

İş-yaşam dengesi, sabah 9’dan akşam 5’e kadar herhangi bir iş e-posta uyarısı almazsa, aslında gerçek olur. Bununla birlikte, çeşitli endüstrilerde (kripto dahil), bu muhtemelen mümkün değildir, bu nedenle süre, işletmenin ihtiyaçlarına göre daha da özelleştirilebilir ve kişiselleştirilebilir.

E-postaların otomatik olarak önceliklendirilmesi, okunmamış e-postaları silme yeteneği ile birlikte kişinin takdirine bağlıdır. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla, bir blockchain ağının üzerine inşa edilen e-posta, herhangi bir çalışanın e-postalarına erişimi yalnızca sorumlu kişiye / kişilere sağlayarak kolayca kontrol edebilir. Dahası, gelen kutusu istenmeyen reklamlardan, veri madenciliğinden, izleme, izleme veya profillemeden korunacaktır.

Bu çözümü başarılı kılmak için blockchain çözümü nasıl görünmelidir?

Yukarıdaki özelliklerin merkezi olmayan bir sistemde bir gerçeklik olması için blok zinciri şu şekilde olmalıdır:

  • Ölçeklenebilir: Bugün blok zincirleri ölçeklenebilir değil. Ethereum blok zincirinde saniyede yalnızca 15 işlem doğrulanabilir. Bu, hiçbir şekilde günde milyonlarca e-postayı işleyemeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle, blok zinciri, doğası gereği, neredeyse anında doğrulamalarla günde milyonlarca işlemi gerçekleştirme kapasitesine sahip olmalıdır.
  • Sürdürülebilir: Blok zincirleri, mevcut herhangi bir sistemden çok daha fazla enerji tüketir. Örneğin, Ethereum blok zinciri işlem başına 1,02 kilovat saat tüketir. Bu, tek bir gün için 1 milyar e-posta alışverişi yapılırsa, Ethereum blok zincirinin 1,02 terawatt-saat tüketeceği anlamına gelir. Blok zincirinin enerji tüketimi o kadar hafif olmalı ki rekabet edebilmeli veya merkezi sistemlerle karşılaştırılabilmelidir.
  • Güvenli mutlak gizlilik ile. Blok zincirleri güvenli olsalar bile, kötü niyetli düğümlerin ağın% 51 veya daha fazlasını işgal ettiği% 51 saldırılara eğilimlidirler. Kriptografik algoritmalar, asimetrik anahtar mekanizmaları ve karma işlevler en yüksek düzeyde şifreleme sağlar. Güvenlik, doğası gereği gizlilik mekanizmaları içinde inşa edilmiştir.

Bunu söyledikten sonra, tüm blok zincirleri e-posta hizmetleri sunma yeteneğine sahip değildir veya yapılandırılmamıştır. Bir blok zinciri protokolü seçerken ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve güvenlik dikkatlice düşünülmelidir. Hepsi olmasa da çoğu blockchain, birkaç istisna dışında üç ana gereksinimden birini veya ikisini karşılar.

Bir blok zincirinin üstünde e-posta kullanırken bu sorunların tümü ortadan kalkabilir, ancak çimin yalnızca üç kriterin (güvenlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik) karşılanması durumunda gerçekten yeşil olduğunu unutmayın.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Vishnu Priya Mishra reklamcılık ve pazarlama alanında altı yıllık deneyime sahip bir blockchain meraklısıdır. Marka ve topluluk oluşturma konusunda Burger King, Xbox ve Ziff Davis gibi markalarla çalıştı. Uniris’te pazarlama ve PR yönetiyor.

Nilesh Patankar Payments alanında 25 yılı aşkın deneyime sahip deneyimli bir teknoloji uzmanıdır. Mastercard ve Barclays için küresel programları yönetmiştir. Ayrıca Hindistan’ın 100 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren en büyük koalisyon sadakat programı olan Payback’in baş teknoloji sorumlusuydu. Nilesh, Uniris’in kurucu ortağı ve işletme müdürüdür.

Akshay Kumar Kandhi blok zinciri ve biyometri araştırmalarında ön saflarda yer aldığı Uniris’te inovasyon, araştırma ve geliştirme başkanıdır. Fransa’da Ecole Polytechnique’den mezun oldu.