Bitwise, ABD ‘kripto ETF’sini başlatıyor… bir çeşit

Bitwise, ABD ‘kripto ETF’sini başlatıyor… bir çeşit

- in Kripto Para Haberleri
19
0

Bitwise Asset Management, Crypto Industry Innovators borsa yatırım fonunun veya ETF’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun çekilmekten büyük zevk aldığı dijital varlıklara doğrudan maruz kalma sunan Bitcoin ve kripto para birimi ETF’leri için sayısız teklifin aksine, Bitwise’ın BITQ olarak adlandırılan yeni fonu, büyüyen Bitcoin ve kripto para birimi sektörü. “

BITQ yatırımları, “bilançolarında minimum 100 milyon dolarlık likit kripto varlığı” tutan “kripto sektöründe fiili, maddi faaliyette bulunan” en iyi firmaları izleyen Bitwise’ın Crypto Industry Innovators 30 Endeksine dayanmaktadır.

12 Mayıs’ta yapılan bir duyuru, endekse dahil olan çoğu şirketin “gelirlerinin en az% 75’ini doğrudan kripto para piyasalarına hizmet vermekten elde ettiğini veya net varlıklarının en az% 75’inin likit kripto varlıklarının doğrudan elde tutulmasından kaynaklandığını” belirtti.

Bitwise’ın CEO’su Hunter Horsley, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin’e maruz kalma sunan düzenlenmiş finansal ürünlerin yokluğunun, birçok yatırımcının son yıllardaki mitingler sırasında üretilen “yıldız kripto para birimi getirilerini” kaçırmasıyla sonuçlandığını belirtti.

“Müşterilerimizden defalarca, birincil zorluğun inanılmaz derecede karmaşık ve hızlı hareket eden kripto alanına erişmenin bir yolunu bulmak olduğunu duyduk. BITQ ile amacımız, geleneksel yatırım platformları ve tanıdık, likit ve uygun maliyetli bir ETF aracılığıyla kripto yatırım fırsatlarını kullanıma sunmaktır. “

Coinbase’in geçen ay Nasdaq’taki doğrudan listelemesinden esinlenen Bitwise’ın endeksi, kripto şirketlerini ilk halka arz veya doğrudan listeleme yoluyla piyasaya sürüldükten sonraki 24 saat içinde tanıyor.

BITQ, başlığında “kripto” bulunan ilk ETF olsa da, kripto sektörünün önde gelen firmalarına maruz kalan ilk ETF değil. Amplify Transformational Data Sharing ETF’nin (BLOK) kripto ağırlıklı portföyü,% 36,4’lük bir yıllık kazançla kaldıraçlı ve ters ürünler hariç tutulduğunda, şimdiye kadar 2021’in en iyi performans gösteren 50 ETF’si arasında yer aldığını gördü.

BLOK’un ticker’ı en iyi ihtimalle blockchain’e eğik bir referans olsa da, portföyündeki neredeyse her şirket tahsisinin kripto ve dijital varlık sektörüyle doğrudan bağlantıları vardır. Yönetim altındaki varlıkların% 41’ini temsil eden en büyük 10 pozisyonu arasında endüstri liderleri MicroStrategy (MSTR), Square (SQ), Galaxy Digital Holdings (GLXY) ve Marathon Digital Holdings (MARA) yer alıyor.

BLOK, yatırılan sermayesinin% 8’i ile yüzde dağılımına göre Microstrategy’nin en büyük tek sahibidir ve sahip olunan hisse sayısı bakımından en büyük MARA sahibidir.