Bitcoin’in ödeme seçenekleri büyüdükçe, BTC’nin gerçek gelecekteki rolü tartışmaya açılacak

Bitcoin’in ödeme seçenekleri büyüdükçe, BTC’nin gerçek gelecekteki rolü tartışmaya açılacak

- in Kripto Para Haberleri
18
0

Ağustos 2020 tarihli bir makalede “Bitcoin para mıdır?” Peter Hazlett ve William Luther, “işlemlerin rutin olarak değişim aracı olarak hizmet veren Bitcoin ile yapıldığı internetin yalnızca küçük bir köşesi” olduğunu yazdı. Ama o köşe şimdi bir odaya, hatta bir eve dönüşüyor olabilir.

Florida Atlantic Üniversitesi’nde ekonomi profesörü yardımcı yazar Luther, Cointelegraph’a yakın tarihli bir konuşmasında “Bitcoin talebi kesinlikle geçen yıl içinde arttı” dedi. “Yeni kullanıcılar kendilerini Bitcoin ile buldukça ve mevcut kullanıcılar kendilerini daha fazla Bitcoin buldukça, daha fazla insanın ödeme yapmak için onu kullanmayı düşünmesi doğaldır.”

Diğerleri kripto ödeme seçeneklerinde son zamanlarda bir artış görüyor. Hukuk firması BakerHostetler’in ortaklarından Joanna Wasick, Cointelegraph’a “Kesinlikle,” dedi ve ekledi: “Daha fazla insan kripto para birimine sahip ve daha fazla şirket bunları kabul ediyor – hatta bazen fiat üzerinden bir teşvikle bile. Ayrıca bu tür işlemleri kolaylaştıran bir değişim ve ödeme platformu akışı var. Bunun talep olmadan olacağını sanmıyorum. “

Geçtiğimiz hafta, eBay’in NFT müzayedeleri de dahil olmak üzere kripto ödeme seçeneklerini araştırdığı bildirilirken, PayPal’ın kendi stabilcoininin geliştirilmesini tartıştığı söylendi. Başka bir yerde, İsviçre’nin Zug Kantonu kısa süre önce başladı kabul Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) cinsinden vergi ödemeleri.

Blockchain Association’ın yönetici direktörü Kristin Smith Cointelegraph’a Visa, PayPal’dan alıntı yaparak, “Son birkaç ay içinde, ana akım finansal hizmetler şirketlerinden kesinlikle kriptoyu bir ödeme seçeneği olarak görmenin ivmesine işaret eden bazı önemli duyurular oldu” dedi. ve kripto dünyasından – BlockFi.

Hala çok uçucu mu?

Yine de herkes Bitcoin’in bir değişim aracı olarak uygun olduğuna inanmıyor. New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde finans profesörü olan Aswath Damodaran, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Görmüyorum ve nedenleri basit: İşlem maliyetleri çok fazla olan işlem maliyetleri ile inanılmaz derecede verimsiz bir para birimi.”

BTC 21 milyon sınırına yaklaştıkça, bu verimsizliklerin de artması muhtemel. Diğer kripto para birimlerini potansiyel ödeme seçenekleri olarak göz ardı etmese de, “İnsanların buna güvenmesi çok uçucu” dedi.

St. Louis Federal Rezerv başkanı James Bullard, 19. yüzyılda –Amerikan İç Savaşı’ndan önce– özel Birleşik Devletler bankalarının bugünün kripto para birimlerine benzer bir uygulama olan kendi notlarını çıkarmasının yaygın olduğunu belirtti. “Hepsi ticaret yapıyorlardı [i.e., the banknotes]ve birbirlerine farklı indirimlerle işlem yaptılar ve insanlar bundan hiç hoşlanmadı. ” İnsanlar ABD doları gibi tek tip bir para birimi istiyorlar, dedi Bullard.

Bitcoin henüz bir değişim aracı olarak yaygın bir kullanım bulamadığı için, artan sayılar onun uygun rolünün gerçekten altın gibi alternatif bir değer deposu olabileceğini öne sürüyor. Ancak Luther, Cointelegraph’a şöyle diyor:

“Bitcoin’in bir değişim aracı olmaktan çok bir değer deposu olarak daha uygun olduğunu söyleyenleri anlamıyorum. Bir varlık, ancak gelecekte pozitif bir fiyata sahip olması bekleniyorsa bir değer deposu işlevi görebilir. Ve gelecekte bir miktar kullanımı olursa, gelecekte pozitif bir fiyatı olacaktır. “

Bitcoin’in bugün bir değer deposu olabileceğini ve muhtemelen bir gün bir değişim aracı olabileceğini söylemek – belki öyle olmasa da – arabayı atın önüne koymak olabilir. Luther’in görüşüne göre: “Bitcoin’in gelecekte bir değişim aracı olarak işlev görmesi bekleniyor – insanların gelecekte bir değişim aracı olarak az ya da çok yararlı olmasını bekledikçe fiyatı bugün dalgalanıyor.” Dahası, “gelecekte bir değişim aracı olarak yararlılığına bağlı olarak, bir değer deposu olarak da hizmet edebileceğine” inanıyor.

Bu arada, kripto ödemelerinde yılda yaklaşık 1 milyar dolar işleyen BitPay’e göre, Bitcoin en çok kullanılan kripto ödeme platformu olmaya devam ediyor. Mart ayında Bitcoin, BitPay’in kripto ödemelerinin% 72’sini (sayı olarak) oluşturdu ve sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alan Bitcoin Cash (BCH) (% 14) ve ETH’nin (% 10) çok önünde yer aldı.

BTC yeterince iyi olabilir

Diğer kripto platformları daha düşük ücretlerle daha hızlı olsalar bile, kripto partizanlarının işlemler için BTC kullanmaya devam etmelerinin gerçekten geçerli nedenleri var. Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, yakın tarihli bir haber bülteninde, “Bitcoin’imi harcamaktan hoşlanmıyorum, ancak bu kelimeleri ‘bana sadece Bitcoin adresinizi gönderin’ sözlerini söyler söylemez transferin hızlı ve ucuz bir şekilde yapılacağını biliyorum,” dedi. ek olarak:

“Analistimin Bitcoin’i almaktan mutlu olacağını ve ödeme yapmak için uygun bir şekilde kullanabileceğim bir Bitcoin zulam olduğunu biliyorum. Ancak, ona ‘Hey, sana biraz XLM göndereyim’ dersem, yanıt muhtemelen coşkulu olmayacak çünkü muhtemelen cüzdanları ve borsaları araştırmak için zaman ve enerji harcamasını gerektirecektir. “

Cato Enstitüsü’nden Lawrence White’a göre bir blog gönderisinde Bitcoin bugün “niş bir değişim aracı” olarak biraz alışılmadık bir rol oynuyor. “Meşru amaçlar için olsa bile, ulusal hükümetler ve merkez bankaları tarafından kontrol edilen ödeme sistemleri aracılığıyla yönlendirilirse sansürlenebilecek bazı ödemeler yapmak diğer medyadan daha iyidir.” Örneğin, Beyaz Rusya’daki bir taban insan hakları örgütü, BTC ağını grev yapan işçilere – hükümetin durduramayacağı bir şekilde para transfer etmek için kullandı.

Diğerleri, BTC’nin bir ödeme seçeneği olarak genel kabul görmesini bekliyor. BitPay’in pazarlama müdürü Bill Zielke, Cointelegraph’a “kripto zaten önemli bir ödeme yöntemi, çünkü her yıl bir milyardan fazla hacim oluşuyor” dedi. Her ikisi de en iyi 100 tüccar olan Newegg ve Apmex gibi firmalar, “satışlarının anlamlı bir yüzdesini Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde görüyor.”

Daha fazla istikrar ihtiyacı

Bununla birlikte, Bitcoin ve / veya diğer kripto para birimlerinin ödeme seçenekleri olarak yaygın bir şekilde benimsenmesi için daha fazlasının olması gerekiyor. Wasick, “En önemlisi, kripto para biriminin daha istikrarlı hale gelmesi ve spekülatif bir araç olmayı bırakması gerekiyor,” dedi ve ekledi: “Bitcoin’imin değerinin artacağını düşünürsem, onu araba satın almak için kullanmayacağım. . Daha fazla kazanç elde edebilmek için üzerine oturacağım. “

Öğeleri satın almak için Bitcoin kullanmayı düşünen kişiler, BTC’lerinin bir veya iki gün içinde% 30 daha fazla değere sahip olacağından endişe ettikleri için Damodaran da aynı fikirde. Satıcılar – örneğin, tüccarlar – “tam tersi konusunda endişelendikleri için onu almak istemiyorlar.” Damodaran şunları ekledi: “İyi bir kripto para kazanmak için, hükümetlerin satın alması gerekir, işlem maliyetlerini düşürmek için güvenilir bir otoritenin bir versiyonu ve [become] daha az spekülatif bir oyun. ”

İlişkili: Bitcoin’in yaklaşan Taproot yükseltmesi ve ağ için neden önemli?

Luther, Cointelegraph’a “Benim görüşüme göre en büyük iki engel, satın alma gücünün değişkenliği ve üstesinden gelebileceği görece az sayıdaki işlemdir,” dedi ve ekliyor: “İkinci katman çözümleri ortadan kaldırmaya doğru uzun bir yol kat etti. ikinci sorun – ve hiç şüphesiz daha ileri gidecek. Elbette bu, çoğu zincir üzerindeki Bitcoin işlemlerinin yalnızca ödeme amaçlı olacağı anlamına geliyor. “

“Daha geniş bir benimsemeyi teşvik edeceğine inandığımız düzenleyici konular var, örneğin bir teferruat kripto para birimi işlemleri için muafiyet ”diye ekledi Smith. Örneğin, 200 doların altındaki kripto para birimi işlemleri vergiden muaf tutulabilir.

Wasick, bir soruyu gündeme getirmenin yanı sıra, “Düzenleyici rejimin değişmesi veya en azından insanlar için daha net hale gelmesi gerekiyor,” dedi: “Ödemeler için kripto kullanan kaç kişi, ödeme işlemlerinin vergi sonuçlarını tam olarak biliyor?”

İnsanlar tek tip bir para birimi ister mi?

Peki ya Bullard’ın insanların tüm bu özel para biçimleriyle uğraşmaya istekli olmadığı iddiasına ne olacak? Gerçekten istedikleri, ABD doları gibi tek tip bir para birimidir.

Wasick, “Bullard’ın bir anlamı var – insanlar genellikle tek tip bir para birimi istiyor,” diye cevapladı, ancak Bullard, kripto para birimlerinin bazı önemli yönlerini gözden kaçırdı. Tasarım gereği “ademi merkeziyetçi ve deflasyonisttir – veya en azından enflasyonist değildir.” Karşılaştırıldığında, hükümetler tarafından yaratılan ve yönetilen Fiat, “tasarım gereği enflasyonisttir. […] Dolar zamanla değer kaybeder. “

Luther’in görüşüne göre Bullard, bazı önemli tarihsel ayrıntıları da gözden geçiriyor. İç Savaş öncesi banknotların çoğu iskonto edilmedi, dedi – “bunlar tipik olarak paradan işlem görüyordu.” Sadece amir bankadan uzakta dolaştıklarında indirim yapıldı. Örneğin, Chicago’da basılan banknotlar New York’ta indirimli olarak işlem görebilir – ancak yalnızca onları geri almanın maliyetli olması nedeniyle. Luther şöyle açıkladı:

“Banknot toplayıcıları, onları altın karşılığında paraya çevirmek için onları bir araya toplamak ve veren bankaya geri göndermek zorunda kaldı. Sonra o altını eve geri götürmek zorunda kaldılar. Ve tabii ki, her iki şekilde de hırsızlığı riske attılar. ”

Bankalar daha yakın ödeme seçenekleri sunmak isterdi, ancak şube bankacılığı üzerindeki düzenleyici kısıtlamalar buna izin vermedi. Luther’e göre: “Bullard’ın iddia ettiği gibi, tek tip bir paraya çevrilebilir para birimi için ödün vermeyen bir arzu göstermekten çok uzak olan tarihi kanıtlar, birçok paraya çevrilebilir para biriminin, onları normalde yapacaklarından çok daha kötü performans göstermelerine neden olan zayıf bir düzenleyici rejim altında bile galip gelebileceğini gösteriyor.”

BTC başaramazsa, stabilcoinler galip gelebilir mi?

Yine de, kripto ile ilgili dalgalanma sorunu devam ediyor, bu yüzden bazıları kripto için bir ödeme mekanizması olarak çözümün stabil paralarla başladığına inanıyor. Zielke, “Stabilcoin kullanımının arttığını görüyoruz,” diye cevapladı ve ekledi: “Stabilcoins ile kabul etmek veya ödeme yapmak, doların istikrarını, ancak blockchain ödemelerinin güvenliğini, hızını ve verimliliğini gerektiren küresel işletmeler için yeni olanaklar yaratıyor.”

Luther, “Stabilcoin fikrini beğendim,” dedi. Ancak geleneksel kripto para birimlerinde olduğu gibi, yine de bazı iyileştirmelere ihtiyaçları var. “Birincisi, dolara göre istikrarlı olma eğilimindedirler, bu da tanım gereği asla dolardan daha iyi yönetilmeyecekleri anlamına gelir.” Luther, ikinci bir kaygı, “tipik olarak bir kişinin arzı uygun şekilde yönetmesi için ihraççıya güvenmesini gerektirmeleridir – riskli bir teklif” dedi.

İlişkili: Stabilcoin’in yolu: İstikrar, güven ve ademi merkeziyetçiliğe doğru bir yolculuk

Damodaran, “sorun arayışındaki çözümler” olarak tanımladığı stabilcoinlerin faydasına şüpheyle yaklaştı ve ekliyor: “Dünyadaki tüm sorunlar arasında, çalışan bir para birimine sahip olmamak dünyanın pek çok yerinde ilk 100’de yer almıyor. . “

Ancak bu, bazı yerlerde bir sorundur, bu nedenle Smith, bir ödeme seçeneği olarak kripto paranın ilk olarak “ABD dışındaki diğer yargı bölgelerinde”, özellikle de “aynı erişime sahip olmayan ülkelerde” yaygın bir şekilde yakalayabileceğine inanmaktadır. dahili işlemleri basitleştiren ödeme sistemleri. “

Bu arada White, “Nijerya, Hong Kong ve Rusya’daki aktivistler tarafından bağış toplama, Venezuela’dan kaçan insanlar tarafından yapılan tasarruf göçleri, İran’a havale ve Çin içinde devletten kaçınmaya çalışan insanlar arasında eşler arası transferler dahil olmak üzere diğer bazı mevcut BTC kullanım durumlarını listeledi. mali gözetim. ” Sözünü şöyle bitirdi: “Bu tür kullanımlar – daha geniş gelecekteki kullanım tahminleriyle birlikte – Bitcoin’in pozitif piyasa değerini sürdürmek için yeterli.”