Bitcoin’in gün içi dalgalanmasının kaldıraç ticaretini nasıl karmaşık hale getirdiği aşağıda açıklanmıştır.

Bitcoin’in gün içi dalgalanmasının kaldıraç ticaretini nasıl karmaşık hale getirdiği aşağıda açıklanmıştır.

- in Kripto Para Haberleri
19
0

Kripto sektörü bir boğa piyasasında ve sık görülen kanıtlar beş, altı ve yedi rakamlı yatırım getirilerini Crypto Twitter’da ekran görüntüsü olarak yayınlayan anonim tüccarlardan geliyor.

Bu durum, herkesin açgözlü olduğu FOMO benzeri bir durum yaratır. Potansiyel kazançları yirmi kat veya daha fazla artırmanın cazibesi, çoğu acemi tüccar için genellikle karşı konulamaz.

Bugün, hemen hemen her kripto para birimi borsası, türevleri kullanarak kaldıraçlı alım satım sunuyor. Bu pazarlara girmek için, bir tüccar önce genellikle bir stablecoin veya Bitcoin (BTC) olan teminat (marj) yatırmalıdır. Ancak, spot (normal) ticaretin aksine, tüccar kapanana kadar vadeli işlem piyasası pozisyonundan çekilemez.

Bu araçların faydaları vardır ve bir tüccarın sonuçlarını iyileştirebilir. Bununla birlikte, vadeli işlem sözleşmelerinde alım satım yaparken genellikle yanlış bilgilere güvenenler, kârdan ziyade ağır kayıplarla sonuçlanır.

Türevlerin temelleri

Bu kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmeleri sentetiktir ve olumsuz yönde kısa devre yapmak veya bahis oynamak bile mümkündür. Kaldıraç, vadeli işlem sözleşmelerinin en çekici yönüdür, ancak bu araçların uzun süredir borsalarda, emtialarda, endekslerde ve dövizde (FX) kullanıldığını belirtmek gerekir.

Geleneksel finansta, tüccarlar ortalama kapanış fiyatı değişikliklerini hesaplayarak günlük fiyat değişimini ölçer. Bu ölçü, her varlık sınıfında yaygın olarak kullanılır ve buna oynaklık denir. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı, bu metrik kripto para birimleri için yararlı değildir ve kaldıraçlı tüccarlara zarar verebilir.

Bitcoin 60 günlük USD volatilitesi. Kaynak: BuyBitcoinWorldwide

Kısacası, oynaklık ne kadar yüksekse, varlık fiyatı o kadar çok vahşi dalgalanmalar gösterir. Beklenenin aksine her gün% 7’den% 10’a yükselmek, düşük volatilite göstergesini temsil ediyor. Bunun nedeni ortalamadan sapmanın küçük olması, negatif% 3 ile pozitif% 3 arasındaki rastgele dalgalanmaların çok daha geniş bir aralık sunmasıdır.

Çok düşük oynaklığa sahip piyasalar, kaldıraç için mükemmeldir

Kaldıraç pozisyonları açarken bir varlığın nasıl salınacağına dair genel aralığı bilmek son derece önemlidir. Örneğin İngiliz Sterlini’ni (GBP) ele alırsanız, beklenmedik agresif günlük fiyat değişiklikleri olağandışı olduğu için dalgalanmasının genellikle% 1’in altında olduğu fark edilecektir.

GBP para birimi 60 günlük USD dalgalanması. Kaynak: BuyBitcoinWorldwide

Döviz piyasaları, hisse senetleri ve emtialara kıyasla nispeten istikrarlı piyasalardır. Bu nedenle, bazı düzenlenmiş komisyoncular 200x kaldıraç bile sunar, yani pozisyona karşı% 0,5’lik bir hareket zorunlu bir tasfiyeye neden olur.

Bir kripto para birimi tüccarı için, İsviçre Frangının (CHF) ABD dolarına karşı günlük değişimi muhtemelen bir stabilcoin olarak görülecektir.

İsviçre Frangı (CHF) USD fiyatları. Kaynak: Investing.com

Bununla birlikte, günlük% 3,4 Bitcoin dalgalanması daha tehlikeli bir fiyat dalgalanmasını gizler. Geleneksel piyasalar için günlük kapanış fiyatlarını ölçmek mantıklı olsa da, kripto para birimleri durmaksızın ticaret yapar. Bu fark, potansiyel olarak aynı gün içinde çok daha geniş hareketler yaratır, ancak günlük kapanış genellikle onu maskeler.

Bitcoin fiyatı düşük-yüksek-yakın USD fiyatları. Kaynak: CoinMarketCap

Son 180 günün gün içi en yüksek ve en düşük Bitcoin değeri arasındaki ortalama değişim% 6,5’tir. Yukarıda gösterildiği gibi, bu ‘gün içi hareketler’ 25 kez% 10’u aştı. Yani, gerçekte, BTC fiyat dalgalanmaları% 3,2’lik bir günlük volatilite varlığı için beklenenden çok daha büyüktür.

Bitcoin’in günlük hareketleri düşünüldüğünde 20x kaldıraç çılgınca görünüyor

İşleri perspektife koymak için, yanlış yönde% 5’lik bir hareket, herhangi bir 20x kaldıraçlı Bitcoin pozisyonunu tasfiye etmek için yeterlidir. Bu veriler, yatırımcıların kripto para birimleriyle kaldıraç ticareti yaparken gerçekten risk ve oynaklığı dikkate almaları gerektiğinin açık bir kanıtıdır.

Hızlı karlar iyidir, ancak daha da önemlisi, bu gerçekleşmemiş kazançları korumak için olağan günlük fiyat dalgalanmalarından sağ çıkabilmektir.

Her tüccar için en iyi kaldıracı belirleyecek sihirli bir sayı olmasa da, likidasyon risklerini hesaplarken oynaklığın etkisini hesaba katmak gerekir. Pozisyonları birkaç günden fazla açık tutmayı hedefleyenler, 15x veya daha düşük kaldıraç oranını hedefleyenler ‘makul’ görünüyor.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.