Bilançolardaki Bitcoin balastı değerini kanıtlarken enflasyon rüzgarları sertleşiyor

Bilançolardaki Bitcoin balastı değerini kanıtlarken enflasyon rüzgarları sertleşiyor

- in Kripto Para Haberleri
22
0

Kurumsal finans liderleri, enflasyon fırtınası uyarılarının ortasında COVID-19 sonrası dünyaya yelken açmaya hazırlanırken, artan sayıda şirket hazine rezervlerinin hisselerini alıyor. En kötüsü olursa ve dolar ve diğer rezerv para birimleri zayıflarsa, tüm bilanço nakitlerinin güvenli bir şekilde aşağı indirildiğinden eminler mi?

Sonuçta, geçtiğimiz yıl Bitcoin’e (BTC) büyük bir şekilde “katılan” bir dizi halka açık şirketin, son zamanlarda güçlü Q1 2021 kazançları yayınladığı şüphesiz onların farkından kaçmadı. Örneğin 472 milyon dolar değerinde BTC’ye sahip olan Square, analistlerin beklentilerini ikiye katlayarak, bir önceki yıla göre% 79’luk üç aylık brüt kar artışı bildirdi. Şubat ayında 1,5 milyar doları (nakit parasının% 8’i) BTC’ye düşüren Tesla, gelirleri% 74 artarak rekor kazanç elde etti. Bitcoin’i birincil yapan MicroStrategy kurumsal rezerv, 2020 yılının ilk çeyreğinde gelirlerinde% 10 artış kaydetti.

Hikâyeli yatırımcı Bill, “Enflasyon yükselirse veya olmasa bile ve daha fazla şirket nakit bakiyelerinin küçük bir kısmını nakit yerine Bitcoin’e çevirmeye karar verirse, o zaman bitcoin’e mevcut göreceli damlama bir sel haline gelir” diye yazdı Miller bu yılın başlarında bir piyasa mektubunda. Zaten, “Square, MassMutual ve MicroStrategy gibi şirketler, bilançolarında tutulan nakit kayıplarını garantilemek yerine nakit parayı bitcoin’e taşıdılar” diye ekledi.

Başka bir yerde, Ark Investments bir şirket haber bülteninde yorum yaptı: “Microstrategy, Square ve şimdi Tesla, halka açık şirketlere bilançolarına nakit paraya meşru bir alternatif olarak bitcoin eklemenin yolunu gösteriyor.”

Ancak Bitcoin değişken bir varlık olmaya devam ediyor – en son BTC fiyatı 46.000 $ ‘a düştüğü için kullanıcılara tekrar hatırlattı – bu yüzden belki de kurumsal hazineler tarafından benimsenmesi gerçekten kısa vadeli bir tesadüf olabilir mi? Öte yandan trendin ayakları varsa tüm şirketler için gerçekten uygun mu? Öyleyse, hangi düzeyde tahsis uygundur?

Genel olarak, eğer kamu firmaları şimdi nakit stoklarını likit ve güvende tutmak için 12 yıllık bir dijital para birimine bakarsa, bu küresel ekonomi hakkında ne diyor?

Uzun vadeli bir trend mi yoksa mevsimsel moda mı?

Galaxy Fund Management’ta bir portföy yöneticisi olan Paul Cappelli, Cointelegraph’a “Bunu bir heves olarak görmüyorum” dedi. Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, Bitcoin’in “esnek olmayan arz eğrisi ve deflasyonist ihraç programı”, “enflasyona ve nakit pozisyonlarının zaman içinde değerinin düşmesine yol açabilecek zayıf para politikalarına karşı zorlayıcı bir koruma” haline getirdiğini söyledi:

“Şirketler, bilançolarının değerini korumak için mevcut araçlardan biri olarak Bitcoin’i kullanmaya devam edecekler.”

Fundstrat’ın önde gelen dijital varlık stratejisti David Grider, Cointelegraph’a, kripto daha yaygın hale geldikçe, “yasal iş amaçları için kripto tutan daha fazla şirket” görmeyi beklediğini bildirdi. Borsalar bunu envanter olarak tutabilir, teknoloji şirketleri bunu tokenleri hisse almak ve ağlara katılmak için kullanabilirken, çok uluslu şirketler ödemeler için kabul edebilir.

Gil Luria, “İki tür şirketin, kriptoya güçlü inanan liderlerin yanı sıra Bitcoin transferleri için uygun olan benzersiz sınır ötesi ihtiyaçları olan şirketler tarafından yönetilen kriptoların erken benimsenmesini dikkate almasını bekliyorum.” DA Davidson & Co. araştırma müdürü Cointelegraph’a söyledi.

Öyleyse, bu kurumsal finans görevlileri için büyük bir değişikliği temsil etmiyor mu? PricewaterhouseCoopers’ın uluslararası vergi ve hazine ortağı ve Birleşik Krallık Kurumsal Kurumlar Danışmanı Graham Robinson, “Hazine sınavlarımı yaptığımda, bize bir numaralı hedef olarak bildiğimiz bilançonun güvenliğini ve likiditesini garanti etmek olduğu söylendi,” dedi. Sayman, Reuters’a söyledi. Oynaklığı ile BTC, tasarıya uymayabilir.

Columbia Business School yardımcı profesörü Robert Willens, Ocak ayında Bitcoin, kurumsal bir hazine rezervi olarak kullanılacaksa ve fiyatı düşerse, bu şirketin işletme sermayesi gereksinimlerini karşılayamayabileceğini belirtti. yüksek riskli, yüksek ödüllü bir strateji. “

Willens görüşlerini değiştirdi mi? Cointelegraph’a “Son zamanlarda, ödüllerin risklerden çok daha ağır bastığını” kabul ederek, “Hala bunun yüksek risk / yüksek ödül stratejisi olduğuna inanıyorum” dedi. Tesla ve Square’in liderliğini takip eden daha fazla firma görüyor, “kripto yatırımları daha ‘saygın’ hale geldikçe ve kurumsal nakit bakiyeleri için uygun bir çıkış noktası olarak ortaya çıktıkça.” Kimin önderlik edeceği sorulduğunda Willens cevapladı:

“Belirli bir sektörle sınırlı olmayan ikonoklastik liderlere sahip şirketlerin, en büyük olasılıkla şirketin kriptodaki nakit bakiyelerinin makul bir miktarını dalma ve taahhüt etme olasılığı olduğunu düşünüyorum.”

OTC ticaret şirketi Genesis’in Capital ticaret verilerini aktaran Fundstrat’ın Grider, Cointelegraph’a, kazanç beyanlarında bildirilenden daha fazla şirketin kripto satın alabileceğini söyledi. Örneğin Genesis Q1 2021 “Piyasa Gözlemleri Raporu”, kripto ticaret hacminin “şirketlerin” payında, önceki çeyreklerde ~% 0’dan ~% 27’ye çarpıcı bir sıçrama bildirdi. Genesis, “Kurumsal müşteriler birinci çeyrekte hazineleri için Bitcoin satın almaya başladıkça oranlarımız değişti” dedi.

Tesla% 8 ayırdı – Çok mu fazla?

Bir şirketin kripto paranın kendi hazine rezervlerinin bir parçası olması gerektiğine inandığını varsayarsak, gerçekte ne kadar tahsis etmelidir? Geçtiğimiz yıl, Cappelli Cointelegraph’a, kriptonun oynaklığı göz önüne alındığında, rezervlerin% 2’sine 50 baz puanlık bir yatırımın doğru olduğunu söyledi. Ancak o zamandan beri, kripto fiyatları fırladı ve Tesla kurumsal nakit rezervlerine% 8 – veya 1,5 milyar $ – ayırdı. Önerilen tahsis büyüyor mu?

Willens, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Burada her yerde uygulayabileceğimiz parlak bir çizgi kuralı olduğunu sanmıyorum,” ancak% 2’nin çok kuzeyindeki bir şeyin uygun olacağını düşünüyorum – belki de% 8-10 kadar olabilir. hatta kabul edilebilir. “

Cappelli geçen hafta “Her şey şirkete bağlı olacak” dedi. “Şirketler, faaliyetlerini finanse etmek ve belirli bir miktarda likidite sağlamak için bilançolarını yönetirler.” Bitcoin hala çok değişken bir varlıktır, bu nedenle enflasyona karşı bir koruma sağlarken, belirli bir miktar piyasa riski ile birlikte gelir. Şu anda bir şirket tahsisinin% 5’lik bir oyun parkından çok daha fazla olduğunu görmek beni çok şaşırttı, ancak bu zamanla değişebilir. “

Yine de, Robinson’un bir şirket hazinesinin işinin bilançonun likiditesini ve güvenliğini garanti etmek olduğu iddiasına ne olacak – ve Bitcoin bunu yapamaz mı?

Grider, Cointelegraph’a “Kriptoyu tamamen nakit olarak düşünürseniz, dolar karşısında hala çok dalgalı” dedi. “Ancak Bitcoin gibi bazı varlıklar son zamanlarda daha az değişken hale geliyor ve kriptoda güçlü likiditenin ortaya çıktığını görüyoruz, bu da cesaret verici.”

Grider, bir firmanın kripto tutmayı düşünmesinin bir yolu, “ancak bunu envanter veya pazarlanabilir bir menkul kıymet yatırımı veya maddi olmayan uzun vadeli bir varlık gibi de düşünebilirsiniz. Bu, her bakımdan ideal bir hazine varlığı olmasa bile, şirketlerin başka nedenlerle hala kripto tutabileceği anlamına geliyor ”, örneğin:

“Bazı yerleşik işletmeler, tıpkı rakip bir başlangıçta M&A yapmak gibi, teknoloji kesintilerine karşı bir koruma olarak kripto satın alabilir.”

Willens, “Likidite endişesinin geçerli bir sorun olduğunu düşünüyorum,” diye yanıt verdi, “ancak yatırımı, yatırım yapılabilir fonların% 8-% 10’u ile sınırlandırmak, muhasebecileri eleştirilerden izole etmelidir, çünkü fonların bakiyesi nakit ve nakit benzerlerine dağıtılacaktır. kolayca gerçekleştirilebilir bir değere sahip. “

Her yatırım için yapılan bir boyutlandırma alıştırması var, Capelli eklendi ve “tüm bilanço yatırımlarını hesaba katmak”, herhangi bir kurumsal haznedarın veya baş yatırım görevlisinin işinin bir parçası. Bu arada Luria, “kripto varlıklarının yeterince likit olduğunu ve bunun bir kısıtlama olmaması gerektiğini” açıkladı.

Willens’e göre, kriptoyu kurumsal bir hazine rezervi olarak kullanmanın daha önemli bir caydırıcısı, şu anda tabi tutulduğu muhasebe muamelesi olabilir – yani, “kripto yatırımlarının tuhaf şekilde hesaba katılması – bunlar ‘belirsiz olarak kabul edilir -yaşayan maddi olmayan varlıklar, ‘ve dolayısıyla varlığın değerindeki herhangi bir düşüş, devam eden faaliyetlerden elde edilen gelire yansıtılmalıdır, oysa fiyat artışları böyle yansıtılamaz. ” Bu “olumsuz muhasebe muamelesini” […] oradaki bir yatırımın en itici yönü olarak. “

Küresel finansta bir “tektonik değişim” mi?

Sonuç olarak, mevcut parasal ortam, enflasyon ve ABD dolarının devam eden gücü hakkında ciddi kurumsal endişeleri artırdı. Grider’ın dediği gibi, “şirketlerin kripto gibi alternatiflere daha açık hale gelmesi şaşırtıcı olmamalı.”

Ama daha da büyük bir şeyler oluyor olabilir. Perianne Boring’in geçtiğimiz günlerde New York Times’da belirttiği gibi, kripto para birimi sayesinde küresel finansta “tektonik bir değişim” yaşanıyor olabilir. “Dijital varlıklar küresel finansta yeni bir paradigma ortaya çıkardı,” dedi Cappelli, ancak hala çok erken aşamalarda bulunuyoruz:

“Her döngüde, her zaman köpük cepleri vardır, ancak yapısal olarak, son birkaç yılda inşa edildiğini gördüklerimiz kesinlikle bu yeni varlık sınıfı için güçlü bir temel sağlar.”