Bankacılık sistemi Bitcoin’den iki kat daha fazla enerji tüketiyor: araştırma

Bankacılık sistemi Bitcoin’den iki kat daha fazla enerji tüketiyor: araştırma

- in Kripto Para Haberleri
22
0

Bitcoin’in (BTC) enerji tüketimine ilişkin süregelen endişelerin ortasında, yeni bir çalışma, geleneksel bankacılık sisteminin Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiğini belirtiyor.

Michael Novogratz’ın kripto para birimi şirketi Galaxy Digital yayınlandı Cuma günü “Bitcoin’in Enerji Tüketimi Üzerine: Öznel Bir Soruya Niceliksel Bir Yaklaşım” başlıklı bir rapor, metodolojisi ve hesaplamalarına açık kaynaklı erişim sağlıyor.

Galaxy’nin madencilik kolu tarafından derlenen çalışma, madenci talebi için enerji, madenci güç tüketimi, havuz güç tüketimi ve düğüm güç tüketimi dahil olmak üzere Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 113,89 TWh olduğunu tahmin ediyor. Galaxy’nin tahminlerine göre bu miktar, bankacılık sistemi ve altın endüstrisi tarafından yıllık bazda tüketilen toplam enerjiden en az iki kat daha düşük.

Kaynak: Galaxy Digital

Galaxy Digital Mining, Bitcoin’in enerji tüketimi şeffaf ve Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi gibi araçları kullanarak gerçek zamanlı olarak takip edilmesi kolay olsa da, altın endüstrisinin ve geleneksel finansal sistemin enerji kullanımının değerlendirilmesi o kadar kolay değil.

Raporda, “Bankacılık endüstrisi elektrik tüketim verilerini doğrudan raporlamıyor,” diyor ve Bitcoin nihai çözüm sunarken, perakende ve ticari bankacılık sisteminin birden fazla yerleşim katmanı gerektirdiğini ekliyor. Galaxy’nin bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağlarının veri merkezleri tarafından güç kullanımı tahminleri göz önüne alındığında, bankacılık sisteminin toplam yıllık enerji tüketiminin dünya çapında 263,72 TWh olduğu tahmin edilmektedir.

Galaxy Digital Mining, altın endüstrisinin enerji tüketimini hesaplamak için Dünya Altın Konseyi’nin “Altın ve iklim değişikliği: Mevcut ve gelecekteki etkiler” başlıklı raporunda sektörün toplam sera gazı emisyonları için tahminler gerçekleştirdi. Çalışmada tahmin edildiği gibi, altın endüstrisi yılda yaklaşık 240.61 TWh kullanıyor. Galaxy, “Bu tahminler, altın madenlerinde kullanılan lastiklerin enerjisi ve karbon yoğunluğu gibi altın endüstrisinin ikinci dereceden etkileri olan temel enerji kullanımı ve emisyon kaynaklarını hariç tutabilir” dedi.

Galaxy Digital’in Bitcoin’in enerji tüketimine ilişkin analizi, Tesla CEO’su Elon Musk’un çevresel kaygılar nedeniyle araba satın alımları için ödeme olarak BTC’yi kabul etmeyi bırakma kararını takiben büyük bir kripto piyasası çöküşünün ortasında geldi. CEO geçen hafta Twitter’da “Kripto para birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir maliyeti olamaz” dedi.

Musk’ın hareketi, kripto topluluğundan geniş çaplı eleştirilere yol açtı ve bazıları SpaceX’in “ipucu olmayan büyük bir ikiyüzlü gibi görünmemek için” roketlerini “daha sürdürülebilir enerjiye” çevirmesi gerektiğini belirtti.

Musk’ın yaptığı duyuru ile Twitter’a girmesinin ardından kripto piyasaları 500 milyar doların üzerinde değer kaybetti ve Bitcoin bugün Şubat başından bu yana ilk kez 43.000 doların altına düştü. Yönetici, Tesla’nın Bitcoin’i yakında bilançosundan çıkarmayı planladığını ima ederek piyasaya daha fazla stres getirdi.