Arjantin’in vergi kurumunun kripto şirketlerinden tüm faaliyetleri rapor etmesini istediği bildirildi

Arjantin’in vergi kurumunun kripto şirketlerinden tüm faaliyetleri rapor etmesini istediği bildirildi

- in Kripto Para Haberleri
37
0

Arjantin’deki bir vergi makamının, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini içeren işlemleri incelemeye çalıştığı bildiriliyor.

Yerel haber ajansı Buenos Aires Económico’nun Salı günü bildirdiğine göre, Arjantin’in Federal Kamu Gelir İdaresi veya AFIP, yerel kripto borsalarına ve ödeme firmalarına, platformlarında kullanıcılar tarafından her türlü işlemin aylık raporlarını sunmaları için talimat verdi.

Yetkili, yerel kripto şirketlerine yönelik bir bildirimde, sanal para hizmeti sağlayıcılarından tüm kullanıcı hesaplarının ve müşterilerin kimlik doğrulamalarının yanı sıra gelirleri, giderleri ve aylık bakiyelerinin düzenli listelerini tutmalarını istedi. AFIP’nin, sanal hesapların, sanal cüzdanların, yatırımın ve finansmanın idaresi ve aracılığına ilişkin verileri içeren bir bilgi rejimi formu 8126’ya atıfta bulunduğu bildirildi.

Rapor, AFIP’nin kripto düzenlemesinin yalnızca kripto para birimi borsalarıyla değil, aynı zamanda popüler kripto dostu ödeme uygulaması Mercado Pago da dahil olmak üzere ödeme işlemcileriyle ilgili olduğunu vurguluyor. Raporda, şirketlerin her ay bir sonraki ayın 15’ine kadar gerekli tüm bilgileri sunmaları gerekeceği belirtiliyor.

Haber, ülkenin ekonomik gerileme, enflasyon ve Arjantin pezosunun muazzam devalüasyonunun ortasında Arjantin’de patlayan kripto endüstrisinin zeminine denk geliyor. Nisan ayı sonlarında, Latin Amerika’nın en büyük çevrimiçi pazarı olan Mercado Libre, kriptoya adanmış bir emlak bölümü başlattı ve potansiyel olarak ilk üç pazarı olan Brezilya, Arjantin ve Meksika’da yeni bir kripto benimseme dalgasını başlattı. Daha önce, yerel dijital varlık şirketi Ripio, Brezilya’nın büyük kripto borsası BitcoinTrade’i satın almıştı.

Arjantin’in düzenleyicileri son zamanlarda kripto endüstrisine daha yakın ilgi gösteriyor. Nisan ayı başlarında, Arjantin Merkez Bankası’nın yerel bankalardan Bitcoin ile ilgilenen müşterileri hakkında bilgi göndermelerini istediği bildirildi. 2020’nin sonlarında Arjantinli kongre üyesi Ignacio Torres, Arjantin Parlamentosunda kripto para birimi ile ilgili bir yasa tasarısı sunmayı planladığını duyurdu.