Afrika kripto borsası, küresel genişleme öncesinde 3,2 milyar dolarlık işlem kaydetti

Afrika kripto borsası, küresel genişleme öncesinde 3,2 milyar dolarlık işlem kaydetti

- in Kripto Para Haberleri
16
0

Yaklaşık üç yıl çalıştıktan sonra, Nijeryalı kripto para borsası Quidax, Afrika’nın en büyük ekonomisinde dijital varlıkların hızla benimsenmesinin altını çizerek 3,2 milyar dolardan fazla işlem bildirdi.

Şirket, Ağustos 2018’de piyasaya sürüldüğünden bu yana 72 ülkede 400.000’den fazla müşteriye ulaştığını açıkladı. Rakamlar, borsanın kripto ticaret operasyonlarını Afrika’nın ötesine genişletmeyi planladığını duyuran bir duyuru ile birlikte yayınlandı.

Quidax, genişleme planlarına ek olarak, Binance Akıllı Zincirinde yerel jetonu olan QDX’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Şirket, BEP20 tokeninin “borsadaki alım satım ücretlerinden stake etmeye, yönetişime ve tüm finansal ürünlere kadar Quidax ekosistemindeki tüm işlevleri güçlendirecek” dedi.

CEO Buchi Okoro, Quidax’ın “BEP20 tokenlerinin küresel yuvası olmaya hazır olduğunu” söyledi ve ekliyor:

“Bu, dünyadaki herkesin Quidax’taki Binance Akıllı Zincir ekosisteminde 100’den fazla kripto para birimi ticareti yapabileceği anlamına geliyor.”

Kripto para biriminin benimsenmesi, Bitcoin (BTC) ve diğer dijital varlıkların artan faydası sayesinde Afrika’da başladı. Nijeryalılar, çift haneli enflasyonla mücadele etmek ve ülkedeki sermaye kontrollerini aşmak için kripto para birimlerini benimsiyor. Nijeryalılar, 2015 ve 2020 yılları arasında, eşler arası bir ticaret platformu olan Paxful’da 60.500 BTC işlem yaptı.

Bununla birlikte, Nijerya Merkez Bankası finansal hizmet şirketlerinin kripto borsalarıyla uğraşmasını yasakladıktan sonra dijital varlık düzenlemesi ülkede yasal bir gri alan olmaya devam ediyor. Vali yardımcısı Adamu Lamtek daha sonra, düzenleyicinin vatandaşların dijital varlıkları ticaretini veya elde tutmasını yasaklamadığını açıkladı.