85 milyon dolarlık ‘Meebits’ NFT projesinden yararlanıldı; saldırgan 700.000 $ tahsil edilebilir

85 milyon dolarlık ‘Meebits’ NFT projesinden yararlanıldı; saldırgan 700.000 $ tahsil edilebilir

- in Kripto Para Haberleri
22
0

Efsanevi NFT geliştiricileri Larva Labs, bu sabah bir saldırganın “Meebits” koleksiyonundan 700.000 $ değerinde nadir bir NFT oluşturmanın bir yolunu bulduğu için bir istismarın kurbanı oldu.

Saldırgan 0xNietzsche, saldırının süresi boyunca “saatte 300.000 dolar” kazanmayı beklediğini söyleyerek, bu sabah Twitter’da istismarla dalga geçti. O zamandan beri Tweetleri sildi ve “salak” olarak çıktıklarını söyledi.

Saldırısı esasen, sözleşme ona istediği bir tanesini verene kadar Meebit darphanelerini “yeniden düzenlemeye” odaklandı. Meebits sözleşmesi, her bir Meebit’in kimliğinin özelliklerini ortaya çıkaran sıkıştırılmış bir Gezegenler Arası Dosya Sistemi dosyası içerir. Kalan Meebit’lerin kimlikleri kamuya açık bilgilerdir, ancak IPFS sızıntısının yayılması bilgisine kadar, özellikleri yoktu. Sonuç olarak, 0xNietzsche’nin sadece istenen kimliklerin bir listesini yapması ve Meebits’i defalarca basan, ancak uygun bir kimlik alamazsa işlemi iptal eden bir sözleşme tasarlaması gerekiyordu.

Bir Etherscan adresi, istenen Meebit’leri elde etmek için yüzlerce başarısız “rulo” olan toplam 345 işlem gösterir. Tek başarılı rulo, bir “ziyaretçi” veya uzaylı olan Meebit 16647 için görünüyor. 16647, toplayıcı balina Pranksy tarafından 200 ETH karşılığında satın alındı. Opensea başına, bir sonraki en düşük fiyatlı Ziyaretçi Meebit’i 300 ETH için listelenmiştir.

Discord’undaki sabit bir gönderide Larva Labs, o zamandan beri pazarı kapattıklarını açıkladı.

“Meebits sözleşmesinde topluluk basım ve ticaretini geçici olarak durdurduk. Kontrat güvenli, tüm Meebit’ler güvende ve alım satım gayet iyi çalışıyor ”diye kısmen okundu.

Meebits basım döneminin Pazartesi günü sona ermesi planlanırken, bazı CryptoPunk ve Authglyphs sahipleri (her biri bire bir Meebit hakkına sahip) henüz kendi paralarını kullanmamış olabilir. Sonuç olarak Larva Labs ekibi, “serserilerinizin / gliflerinizin sahipliğini kanıtlayan bir mesajı imzalamak için cüzdanınızı kullanabileceğiniz bir form sağlamayı ve ‘devMint’ işlevini kullanarak sizin için Meebit’leri basmayı” planlıyor. diğerlerinin istismardan yararlanmasını önlerken kullanıcıların hafta sonu boyunca darphane yapmaya devam etmelerine olanak tanır.

0xNietzsche’nin kendi tahminlerine göre, istismarı çok daha başarılı olabilirdi. Discord’daki gönderi başına, piyasa kapanmadan önceki saldırının uzunluğu göz önüne alındığında, “o sırada iki meeb alması gerektiğini” hissetti. Ayrıca sözleşmesinin “gaz ücreti olarak saatte ~ 20.000 $” olduğunu ve istismarın işe yaraması için kullanılmamış Meebits’li serseriler satın almak zorunda kaldığını, yani toplam taşıma ücretinin ilişkili maliyetler nedeniyle azaldığını belirtti:

Silinen bir Tweette, istismardan “50 ETH ve 5 yer serseri” komisyonu aldığını söyledi.

İsimsiz bir kaynak, Cointelegraph’a, diğer NFT toplayıcılarının saldırı vektörünün farkında olduklarını, ancak bunun “etik dışı” olacağını düşündükleri için onu kullanmayı seçmediklerini söyledi. Dünkü tweetler, başkalarının gerçekten de IPFS sızıntısının farkında olduklarını ve 0xNietzsche’nin hedefleri arasında kalan en nadir kalan Meebit 10761’i “diseke edilmiş” olarak belirlediklerini gösteriyor.

Topluluk şu anda bunun Meebits ve daha geniş Larva Labs alanındaki fiyatlar için ne anlama geleceğini kamuoyuna tartışıyor. Birçoğu, istismarın paradoksal olarak, “anlatı” nedeniyle projeler için taban fiyatları artırabileceğine inanıyor.

Tarihsel önemi, NFT’lerin fiyatında önemli bir rol oynayabilir. Bu yılın başlarında, dijital arkeologlar, birçokları tarafından ikinci kez NFT projesi olarak düşünülen ve geçici bir satın alma çılgınlığına yol açan “Ay Kedileri” ni ortaya çıkardılar. 0xNietzsche kendisi bir Mooncats meraklısıdır.